výstava

Anna Štefanovičová / Šikula revival

Výstava Anna Štefanovičovej, študentky 4. ročníka na pražskej AVU v Temporary Parapet vystavuje pod názvom Šikula revival diela postavené na autorskom prevzatí techník z detských výtvarných krúžkov, v ktorých Anna pedagogicky pôsobila v pražskom DUMUM-e.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
06.09.2019 18:00, Pi

kurátorka: Alexandra Barth

Anna Štefanovičová (1996, Skalica) 
je študentkou 4. ročníka u prof. Vladimíra Skrepla na pražskej AVU. Výstavný projekt Šikula revival je postavený na autorskom prevzatí techník z detských výtvarných krúžkov, v ktorých Anna pedagogicky pôsobila v pražskom DUMUM-e:

"Pri názve som použila meno krúžku, ktorý som viedla. Názov je odvodený z oživenia, nového uvedenia klasických techník, prístupov, motívov, tém z centier voľného času. Tak ako sa slovo „revival“ používa pri hudobných skupinách hrajúcich prevzatý repertoár známej kapely, pričom sa jej snažia vyjadriť poctu a prispôsobujú si jej imidž."

Ide o klasické, dobre známe techniky, ako je skrumáž, muchláž, glazovaná keramika, vystrihovačky, či omaľovánky. AŠ, nezaťažená predošlým pedagogickým školením, autorsky rozvíja potenciál týchto "akademicky tabuizovaných" techník. Detská, naivná, či púťová tvorba sú pre autorku hlavnými inšpiračnými zdrojmi. To však v jej prípade nekončí formálnym preberaním vizuálnych prvkov - AŠ zaujíma kontext daných diel, myšlienkové koncepcie a motivácie, ktoré stoja za ich vznikom. Metóda, ktorou to autorka robí, nie je vedome štrukurovaná, nie je tu objektivizujúci odstup. Zdá sa, že AŠ sa plne ponára "iných" tvorivých modelov, vezme ich za svoje a až následne ich konfrontuje s kontextom súčasného umenia.

V projekte Šikula revival sa "krúžkový" prístup týka aj samotnej výstavnej adjustácie diel - práve forma prezentácie je tým, čo autorku na výtvarných krúžkoch najviac zaujíma:

"opakovanie motívov, tém, jednoduchý, ale efektný prístup. Zaujíma ma ich postoj k prezentácii detských výrobkov (na farebných obrusoch, sietiach, nalepené na oknách). "

Odporúčame

výstava

Laco Teren - Veterný kôň

Laco Teren sa vo veľkom štýle vracia do Danubiany, po Veľkej rybe prichádza Veterný kôň. Výstavu nazvanú podľa nového diela,...Viac
8.5.2020 - 30.8.2020 / Danubiana Meulensteen Art Museum
odporúčame!
výstava

Divadelné storočie: stopy a postoje

28.2.2020 - 30.6.2021 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
koncert

Živé kvety

Živé kvety založili herečka Lucia Piussi (spev, gitara) a novinár Peter Bálik (gitara), ktorí sa medzičasom vypracovali na...Viac
So 13.6.2020 / .klub pod lampou
odporúčame!
trh / gastro

SAShE v Tržnici

16.9.2020 - 18.9.2020 / Stará tržnica
odporúčame!