výstava

Alternatívy textilného šperku V

V pravidelnom intervale troch rokov pripravuje Galéria X piate pokračovanie témy o hľadaní a prekračovaní hraníc v umeleckej oblasti textilného šperku.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
08.07.2021 17:00, Št

Kurátorka: Silvia Fedorová

Vystavujúci autori: Blanka Cepková, Silvia Fedorová, Terézia Krnáčová, Iveta Miháliková, Celestína Minichová, Ľubica Poncik, Soňa Sadilková, Henrieta Tholt

Zahraniční autori: Ursula Guttmann, AT, Francisca Henneman, NL, Birgit Schlarmann, DE/ AT, Blanka Šperková, SK/ CZ, Silke Trekel, DE

História textilného šperku siaha do 60-tych rokov minulého storočia. Boli to prevažne holandské textilné umelkyne, ktoré začali experimentovať s veľkými  vzdušnými objektmi, ktoré boli určené na ozdobu tela. Túžba tvoriť nositeľné priestorové objekty sa rýchlo šírila naprieč kontinentmi a je stále aktuálna. Textilné vlákna a textilné techniky sú svojimi vlastnosťami predurčené k tvorbe šperkov. Majú schopnosť pretvoriť banálne, každodenné materiály do noblesnej podoby aj bez použitia drahých kovov alebo kameňov. 

Na projekte sa zúčastňuje 13 autoriek. Každá z nich má vlastný koncept, svojský prístup k tvorbe šperkov, používa inú techniku, iné materiály. Po rokoch nezáujmu sú textilné techniky opäť v obľube. Zámerom výstavy je predstaviť čo najpestrejší obraz možnosti využitia tradičných textilných techník a textilných materiálov v súčasnom autorskom šperku. 

Blanka Cepková pripravila na výstavu kolekciu geometricky členených brošní, v ktorých citlivo uplatňuje striedanie rôznych povrchov textilných materiálov a techník.

Silvia Fedorová sa predstaví kolekciou šperkov s ekologickým posolstvom s použitím kôry stromov napadnutých kôrovcom v kombinácii s tkaním a paličkovaním.

Terézia Krnáčová recykluje rôzne banálne materiály ako bavlnený odpad, plasty alebo iné zvyšky, z ktorých tvaruje príjemne nositeľné náhrdelníky.

Iveta Miháliková sa inšpirovala halúzkami viniča, ktoré kombinuje s drobnými korálkami a tvaruje do bohatých arabesiek vzdušných náhrdelníkov.

Celestína Minichová je najmladšou z vystavujúcich. Jej práce z ručného papiera a bavlnenej tkaniny sú experimentom, dialógom medzi myšlienkou a nositeľnosťou

Ľubica Poncik sa vracia k tradičnej technike háčkovania z bavlnenej, ľanovej a viskózovej  priadze. Vytvorila kolekciu náhrdelníkov, ktoré evokujú bujné barokové šperky a pritom pôsobia veľmi nadčasovo.

Náramky Soni Sadilkovej sú vyrezané z priemyselne vyrábanej plsti a prezrádzajú prístup dizajnéra jednoduchým tvaroslovím, rešpektujúcim ergonomické požiadavky nositeľa.

Inak pristupuje k tvorbe šperkov Henrieta Tholt. Jej technikami sú strihanie, šitie, plisovanie a digitálna výšivka, materiálmi sú saténové stuhy a syntetická koža. Kolekcia náhrdelníkov pôsobí svojou eleganciou a štýlovou čistotou. 

Ursula Guttmann sa už dlhé roky skúma možnosti imitácie pokožky ľudského tela a jej možnosti uplatnenia pri tvorbe šperku. Tento raz siahla po pokožke s výraznejšou povrchovou textúrou, je to pokožka šupinatcov. Tričká, potlačené vrstvou silikónu s imitáciou pokožky zo živočíšnej ríše reflektujú tému výstavy. 

Francisca Henneman vytvorila na výstavu novú kolekciu háčkovaných náhrdelníkov, pri ktorej recykluje priemyselne vyrábané prvky z bielej gumy. Vznikajú fascinujúce štruktúry, ktoré následne tvaruje do rozmanitých podôb nositeľných objektov. Kolekcia náhrdelníkov má názov Ruže.

Birgit Schlarmann pracuje s plsťou, ktorú sama vyrába a farbí, prípadne kombinuje s ďalšími textilnými materiálmi. Obľubuje rastlinné motívy, ktoré poeticky transformuje do mäkkých, nežných ozdôb. Vytvára prstene, náramky, náhrdelníky a brošne.   

Blanka Šperková
sa v tejto kolekcii necháva inšpirovať kresbami svojich vnúčat, ktoré  vlastnou technikou pletenia prstami s bravúrou a vtipom pretvára do drobných, 3D objektov, ktoré sa dajú nosiť ako brošne. Spolu vystavené budú aj detské kresby -  predlohy.

Silke Trekel nazvala svoju kolekciu „Chémia vás skrášli“. Ide o reminiscenciu na 60-te roky 20. stor., kedy boli vo veľkej obľube minimalistické, jednoducho tvarované šperky s hladkým povrchom. Pre aktuálnu kolekciu náhrdelníkov si Silke Trekel zvolila priemyselne vyrábané pruhy gumy, banálny materiál, ktorý transformuje do grafických štruktúr a následne z nich buduje rytmickú spleť slučiek s výnimočnou estetickou kvalitou.

Odporúčame

výstava

Umenie Fantastického Odhmotnenia

Trochu komplikovaný názov výstavy vychádza z jedného diela Júliusa Kollera. Neznamená to však, že výstava je venovaná ufológii či...Viac
28.3.2024 - 11.8.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
koncert

Rádio_FM Night: Midi Lidi (CZ)

Rádio_FM Night prináša do bratislavského klubu Šafko kultovú kapelu Midi Lidi. Alternatívny pop plný humoru a nadsázky alebo aj...Viac
So 13.4.2024 / Šafko Klub
odporúčame!
prednáška / diskusia

Debata A4: Slovensko proti životnému prostrediu

Životné prostredie je ohrozené! Príčinou nie sú len dopady všadeprítomnej zmeny klímy, ale v prípade Slovenska je aktuálnou...Viac
Št 28.3.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
film

Bozk

Príbeh sleduje Antona, ktorý sa túži stať dôstojníkom kavalérie. Počas výcviku prikáže svojej čate, aby pomohla istému barónovi...Viac
Po 8.4.2024 / Kino Mier Senec
odporúčame!