výstava

Alena Adamíková / Bytosti

Nadčasová a čarovná výstava diel Aleny Adamíkovej. Uvidíte aj jej hlavné súborné diela, či cyklus Infantky.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
14.09.2019 16:00, So

Kurátor: Thomas Emmerling

Pri pohľade na umenie Aleny Adamíkovej nachádzame v jej dielach črty dnes veľmi vzácnej stability. V prvom rade maľuje naturalistické portréty so silným kontrastom farieb a štruktúry. Jej dielam to dodáva určitú mystickú atmosféru, čo z nej robí jednu z pozoruhodných súčasných surrealistických maliarok. Po ostatných desiatich rokoch práce sa Alena Adamíková vracia ku koreňom. Vo všetkých jej dielach zaznieva otázka: „Môžu moje deti spoznať svet tak, ako som ho spoznala ja?“ Opisuje život mystickou optikou, v ktorej sa rozprávky menia na realitu. Zdá sa, že v jej diele sa vždy ukrýva tajomstvo bezpečia rodiny, ktorej hrozí, že sa stratí v modernej spoločnosti, kde je na vzostupe individualita a osamelosť.

Alena Adamíková má vzácny talent zachytiť postavy spôsobom romantického osamelého pútnika Caspara Davida Friedricha, s čarom španielskej barokovej maľby od Diega Velásqueza a estetikou renesancie, hlavne od Raffaella Santiho, a vniesť ich do nadčasového moderného prostredia, pričom zachováva záhadný naratív a dokonca ho kombinuje s poznatkami C. G. Junga v rámci svojej série Infantky, ako opisuje Beata Jablonská.

Výstava zahŕňa jej hlavné súborné diela ako Cesta domov, Tvár ostáva hádankou, Rozprávači príbehov a Malí Obri. Vidíme v nich zároveň umelecký rozvoj a trvácnosť Adamíkovej diela. Výstava obsahuje aj cyklus Infantky, ktorý získal veľmi dobré ohlasy mimo Slovenska na výstavách v Drážďanoch a v Sibiu v rokoch 2017 a 2018.

Diela Aleny Adamíkovej sú nadčasovou pozvánkou uvažovať nad našimi vlastnými koreňmi a detstvom, pripomenúť si ako okolitý svet formoval naše osobné rozprávky.

-----------

Alena Adamíková
sa narodila v roku 1972 v Revúcej. Študovala na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Košiciach v ateliéri A. Bugana (1987-1991) a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1991-1997) u prof. S. Stankóciho a prof. D. Fischera, u ktorého ukončila doktorandské štúdium v r. 2011. Doteraz mala samostatné a skupinové výstavy na Slovensku, v Česku, v Maďarsku, Rumunsku, Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Portugalsku, Litve, Veľkej Británii a v Singapure. Žije a tvorí v Novej Dedinke pri Bratislave.

Odporúčame

kurz / workshop

Poď si kresliť!
 - Prázdniny v Kunsthalle LAB

Vstúpte do letnej herne v galérii a presvedčte sa, že kreslenie je zábava a tvorivosť je v každom z nás! Počas leta Kunsthalle...Viac
27.7.2020 - 13.9.2020 / Kunsthalle Bratislava
odporúčame!
koncert

Krvavá pani

Animovaný film o zločine a láske inšpirovaný historickou legendou o krutej Čachtickej panej. Na pozadí romantického ľúbostného...Viac
Pi 21.8.2020 / Dom kultúry Lúky
odporúčame!
koncert

Viva Musica! Stroon & VJ Kubriel

Ut 18.8.2020 / Dom Albrechtovcov, Kapitulská 1
odporúčame!
divadlo

Horror Show

So 26.9.2020 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!