výstava

Albana Ejupi: Túžba po intimite

Túžba po intimite z roku 2020 je posledná séria prác autorky, ktorá zobrazuje dvojice v intímnej chvíli telesného spojenia. Táto séria obrazov kladie dôraz na obrysy a nesústreďuje sa na detaily. V porovnaní s jej predchádzajúcimi dielami používa jemnejšie farby.

Táto akcia sa konala v minulosti

„Chcela by som pochopiť, čo to znamená byť človekom,“ hovorí Albana Ejupi. Zdá sa, že všetky jej diela sa točia okolo tejto ústrednej otázky nášho bytia. Výsledný svet jej malieb je dôverný a emocionálny, provokatívny a prinášajúci výzvy, ale aj tajomný a záhadný.
Táto mladá umelkyňa si už vytvorila jedinečný vizuálny jazyk, aby mohla skúmať seba a podmienky človečenstva. Témy, ktorými sa zaoberá – potešenia a bremená telesnosti a sexuality, krása a bolesť veku a rozkladu – sú také staré ako ľudstvo samo.
Jej maliarske techniky svedčia o odbornosti a precíznosti, ale aj o jej otvorenosti voči umeleckému experimentu (napríklad dômyselné použitie piesku ako maliarskeho média). Jej maľby vytvárajú svoju vlastnú realitu, zhusťujú skutočný svet, alebo ešte presnejšie, sú odvážnym pokusom vytvoriť ilúziu skrytej podstaty tela alebo tváre a prepožičať im umeleckú formu.

Láska a vášeň pre dvojice nevybledla, naopak, stala sa silnejšou, senzuálnejšou, hlbšou, hĺbavejšou a pre samotnú umelkyňu ešte zmysluplnejšou. Expresivita, známa z jej skorších prác, ustúpila hlbokému a intenzívnejšiemu momentu intimity. Expresívnosť okamžiku sa vytráca, avšak tá spojená s pretrvávaním sa prehlbuje.

Odporúčame

divadlo

NeferNefer & Burlesque Show

Božská NeferNefer uvádza svoju Burlesque show! Zvodné vystúpenia rozkošných slečien sprevádza noblesa, humor, kvalitná hudba a...Viac
16.12.2021 - 20.1.2022 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
výstava

Bienále ilustrácií Bratislava 2021

15.10.2021 - 9.1.2022 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
divadlo

Las Vegas Varieté

Zábavný, zvrhlý, zvodný revuálny zážitok! Dekadencia, humor, očarujúce cirkusové, tanečné a spevácke čísla, burlesque a Vy -...Viac
Pi 31.12.2021 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
výstava

Denisa Lehocká: Bez názvu

Výstava je vo výklade Kunsthalle, pozrieť sa dá bez vstupu do budovy. Autorka vytvorila komplexnú „priestorovú koláž“ pre...Viac
26.11.2021 - 26.1.2022 / Kunsthalle Bratislava
odporúčame!