výstava

A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení

Kunsthalle Bratislava otvára výstavu venovanú reflexii tematiky Slovenského štátu v súčasnom slovenskom vizuálnom umení. Na prvom poschodí KHB budú môcť diváci vidieť diela od viac ako dvadsiatich autorov a autoriek, z ktorých viacerí sa tejto téme venujú programovo. ​Výstava reaguje na aktuálnu a nielen na poli vizuálneho umenia citlivú tému – kontroverzného obdobia dejín Slovenska.

odporúčame!
Dátum vernisáže:
03.11.2016 18:00, Št
04.11.2016, Pi - 26.02.2017, Ne

Kurátorky výstavy Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Bohunka Koklesová a Nina Vrbanová pripravili výber diel autorov z celého spektra súčasnej výtvarnej scény. Zastúpení sú dnes už klasici slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia (Juraj Bartusz, Jozef Jankovič či Rudolf Sikora), ako aj etablovaní predstavitelia strednej a mladej generácie (Ilona Németh, Svätopluk Mikyta, Martin Piaček či Jaroslav Kyša). Názov výstavy odkazuje na známy román Timura Vermesa, ktorý hravou formou, ale s mrazivým výsledkom odhaľuje nástrahy a zákerné podprahové mechanizmy fašizmu.

Výstava v KHB je tematicky jasne vymedzená a má aj svoju dramaturgickú logiku. Reflektuje jednu z výrazných línií súčasného umenia na Slovensku, ktorou je angažované umenie. Zároveň nadväzuje na minulé projekty, ktorých ambíciou bolo sprostredkovať aktuálne diskutované témy (Strach z neznámeho, 2016; Fem(inist) Fatale, 2015; obe výstavy pre KHB pripravila kurátorka Lenka Kukurová).

Jednotlivé diela nevznikli na objednávku (s výnimkou jednej adaptácie), všetky už boli vystavené alebo publikované a sú súčasťou aktuálneho umeleckého diskurzu. To iba potvrdzuje fakt, že súčasné umenie sa tejto zložitej socio-politickej téme nevyhýba, ale naopak ju opätovne reflektuje v spektre viacerých generácií umelcov.

Výstava jasne ukazuje, že aj umelci si kladú podobné otázky ako väčšina občanov: čo s dedičstvom klérofašistického Slovenského štátu? Máme ho študovať? Ignorovať či popierať? Snažiť sa ho pochopiť? Opovrhovať ním? Ospravedlňovať sa zaň? Umelci však jazykom umenia na mnohé odpovedajú a (nielen) vnímavému divákovi ponúkajú zážitok, ale aj materiál na premýšľanie.

Sprievodné programy k výstave:

5.12.2016, 17.00 hod
Kurátorský sprievod výstavou A je tu zas? s Ninou Vrbanovou

Súčasťou výstavy je už tradične sprievodný a vzdelávací program. Pripravené sú komentované prehliadky, rozhovory a workshopy s umelcami a kurátormi priamo vo výstavných priestoroch, prednášky a diskusie s odborníkmi k téme politického umenia v súčasnosti.

Vzdelávacie programy a workshopy pre rodiny, školy, mladých ľudí a dospelých sa zamerajú na uvažovanie o individuálnej a historickej pamäti. Budú klásť otázky a hľadať odpovede o možnostiach súčasného umenia pri reflexii histórie. V rámci projektu Kunsthalle KIDS, zameraného na detského návštevníka, vychádza k výstave tzv. detský sprievodca. O výstave budú návštevníka informovať permanentne prítomní mediátori, ktorých poslaním je komunikovať o vystavených dielach.

K dispozícii bude tiež zaužívaný formát tlačového materiálu k výstave – skladačky obsahujúcej úvodný text a reprodukcie niektorých diel. A rovnako tak "online sprievodca" výstavou, ktorý bude po novom roku prístupný tiež v tlačovej podobe.

Vystavujúci autori a autorky: Alexandra Anušev Borsíková, Dalibor Bača, Juraj Bartusz, Anton Čierny, Jozef Jankovič, Peter Kalmus, Kassaboys, Noro Knap, Daniela Krajčová, Jaroslav Kyša, Radko Mačuha, Svätopluk Mikyta, Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič, Ilona Németh, Martin Piaček, Rastislav Podoba, Nora Ružičková, Rudolf Sikora, Anabela Sládek, Ľubo Stacho, Martin Šútovec, Milan Vagač, Jaroslav Varga

Kurátorky: Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Bohunka Koklesová, Nina Vrbanová

Odporúčame

film

Saulov syn

Strhujúci historický thriller, ktorý mení spôsob zobrazenia holocaustu a upiera divákovi bezpečný odstup od témy. Získal Oscara...Viac
20.1.2017 - 21.1.2017 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Boj snežného pluhu s mafiou

Čierna pomsta na bielom. Nórska čierna komédia plná krvi, napätia a pomsty nadchýňa divákov nielen nádherou nórskej krajiny, ale...Viac
Pi 27.1.2017 / Kino Film Europe
odporúčame!
iná akcia

Na facku s Vecom

Ut 24.1.2017 / DPOH Mestské divadlo
odporúčame!
film

Všetci prezidentovi muži

Napínavý film o novinároch The Washington Post, ktorí postupne rozpletajú nitky politickej kauzy Watergate, v hlavných úlohách...Viac
Po 30.1.2017 / Kino Lumière
odporúčame!