výstava

A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení

Kunsthalle Bratislava otvára výstavu venovanú reflexii tematiky Slovenského štátu v súčasnom slovenskom vizuálnom umení. Na prvom poschodí KHB budú môcť diváci vidieť diela od viac ako dvadsiatich autorov a autoriek, z ktorých viacerí sa tejto téme venujú programovo. ​Výstava reaguje na aktuálnu a nielen na poli vizuálneho umenia citlivú tému – kontroverzného obdobia dejín Slovenska.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
03.11.2016 18:00, Št

Kurátorky výstavy Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Bohunka Koklesová a Nina Vrbanová pripravili výber diel autorov z celého spektra súčasnej výtvarnej scény. Zastúpení sú dnes už klasici slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia (Juraj Bartusz, Jozef Jankovič či Rudolf Sikora), ako aj etablovaní predstavitelia strednej a mladej generácie (Ilona Németh, Svätopluk Mikyta, Martin Piaček či Jaroslav Kyša). Názov výstavy odkazuje na známy román Timura Vermesa, ktorý hravou formou, ale s mrazivým výsledkom odhaľuje nástrahy a zákerné podprahové mechanizmy fašizmu.

Výstava v KHB je tematicky jasne vymedzená a má aj svoju dramaturgickú logiku. Reflektuje jednu z výrazných línií súčasného umenia na Slovensku, ktorou je angažované umenie. Zároveň nadväzuje na minulé projekty, ktorých ambíciou bolo sprostredkovať aktuálne diskutované témy (Strach z neznámeho, 2016; Fem(inist) Fatale, 2015; obe výstavy pre KHB pripravila kurátorka Lenka Kukurová).

Jednotlivé diela nevznikli na objednávku (s výnimkou jednej adaptácie), všetky už boli vystavené alebo publikované a sú súčasťou aktuálneho umeleckého diskurzu. To iba potvrdzuje fakt, že súčasné umenie sa tejto zložitej socio-politickej téme nevyhýba, ale naopak ju opätovne reflektuje v spektre viacerých generácií umelcov.

Výstava jasne ukazuje, že aj umelci si kladú podobné otázky ako väčšina občanov: čo s dedičstvom klérofašistického Slovenského štátu? Máme ho študovať? Ignorovať či popierať? Snažiť sa ho pochopiť? Opovrhovať ním? Ospravedlňovať sa zaň? Umelci však jazykom umenia na mnohé odpovedajú a (nielen) vnímavému divákovi ponúkajú zážitok, ale aj materiál na premýšľanie.

Sprievodné programy k výstave:

28.1.2017, 16.00 hod
Komentovaná prehliadka výstavy A je tu zas? 

6.2.2017, 17:00
Kurátorský sprievod výstavou A je tu zas? s Petrou Hanákovou

11.2.2017, 10:00
Živý pamätník - program pre rodiny s deťmi

13.2.2017, 17:00
Experiment umenie X (workshop)

20.2.2017, 17.00 hod
Kurátorský sprievod výstavou A je tu zas? s Bohunkou Koklesovou

25.2.2017, 16:00
Finisáž výstavy A je tu zas? + uvedenie katalógu

Súčasťou výstavy je už tradične sprievodný a vzdelávací program. Pripravené sú komentované prehliadky, rozhovory a workshopy s umelcami a kurátormi priamo vo výstavných priestoroch, prednášky a diskusie s odborníkmi k téme politického umenia v súčasnosti.

Vzdelávacie programy a workshopy pre rodiny, školy, mladých ľudí a dospelých sa zamerajú na uvažovanie o individuálnej a historickej pamäti. Budú klásť otázky a hľadať odpovede o možnostiach súčasného umenia pri reflexii histórie. V rámci projektu Kunsthalle KIDS, zameraného na detského návštevníka, vychádza k výstave tzv. detský sprievodca. O výstave budú návštevníka informovať permanentne prítomní mediátori, ktorých poslaním je komunikovať o vystavených dielach.

K dispozícii bude tiež zaužívaný formát tlačového materiálu k výstave – skladačky obsahujúcej úvodný text a reprodukcie niektorých diel. A rovnako tak "online sprievodca" výstavou, ktorý bude po novom roku prístupný tiež v tlačovej podobe.

Vystavujúci autori a autorky: Alexandra Anušev Borsíková, Dalibor Bača, Juraj Bartusz, Anton Čierny, Jozef Jankovič, Peter Kalmus, Kassaboys, Noro Knap, Daniela Krajčová, Jaroslav Kyša, Radko Mačuha, Svätopluk Mikyta, Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič, Ilona Németh, Martin Piaček, Rastislav Podoba, Nora Ružičková, Rudolf Sikora, Anabela Sládek, Ľubo Stacho, Martin Šútovec, Milan Vagač, Jaroslav Varga

Kurátorky: Katarína Bajcurová, Petra Hanáková, Bohunka Koklesová, Nina Vrbanová

Odporúčame

film

Únos

odporúčame!
iná akcia

Noc Architektúry 2017 Leto

Noc Architektúry je študentský projekt, ktorý otvára na jednu noc brány Fakulty Architektúry STU v Bratislave a premieňa ich na...Viac
15.6.2017 - 16.6.2017 / Fakulta architektúry STU
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Extrakty a náhrady

Ut 13.6.2017 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
divadlo

Večer moderného tanca - Tanečné divadlo Bralen

Na začiatku novembra vás Tanečné Divadlo Bralen pozýva stráviť príjemný sobotňajší večer s moderným tancom.Viac
So 4.11.2017 / Dom kultúry Zrkadlový háj
odporúčame!