vážna hudba

Znovu objavené – Dainiel Rumler, Martin Ruman, Jozef Lupták

Sibeliova Suita je študentským dielom, ktoré bolo prvýkrát uvedené 13.4.1889 na hudobnom večierku v Helsinskom hudobnom inštitúte.
Táto akcia sa konala v minulosti

Ferruccio Busoni, ktorý bol v tom čase učiteľom klavíra na inštitúte, opísal prvé vystúpenie takto: „Zbystrili sme pozornosť, keď sme si uvedomili, že budeme počuť niečo, čo sa celkom vymyká bežnému štandardu študentských diel…“.

V Suite A dur sa po prvýkrát dostáva do popredia farba ako významný prvok Sibeliovej hudby. Dôraz na zvukovú textúru sa spája – trochu nezvyčajne pre takú ranú tvorbu – s pomerne odvážnym narábaním s rytmom a harmóniou. Žiaľ, v nezmenenej podobe sa zachovali len prvé tri časti suity. Zachoval sa však koncept chýbajúcej Gigue, ktorý je súčasťou modernej edície tohto diela.

Účinkujú:
Daniel Rumler husle, Martin Ruman viola, Jozef Lupták violončelo (SK)

Program:
Jean Sibelius (1865 – 1957) Suita pre sláčikové trio A dur
Bohuslav Martinu (1890 – 1959) Sláčikové trio č. 1, H136
——-
Zoltán Kodály (1882 – 1967) Intermezzo pre sláčikové trio
Ernst von Dohnányi (1877 – 1960) Serenade op. 10

Vstupné: predpredaj 13€ / deti do 6 rokov 1€ / študent, senior 8€ / ZŤP 5€
*V online predpredaji je dostupný limitovaný počet vstupeniek, ďalšie sú v prípade priaznivého počasia k dispozícii v záhrade Domu Albrechtovcov 30 minút pred koncertom.

Koncert je súčasťou Festivalu komornej hudby Hortus artis 2024 v záhrade Domu Albrechtovcov. Pozrite si kompletný program.