vážna hudba

Záverečné koncerty 73. sezóny: Delius / Elgar / Holst

Záverečné koncerty 73. sezóny Slovenskej filharmónie sa uskutočnia už vo štvrtok a piatok. Sólistom večerov bude nemecký violončelista Alban Gerhardt. Na programe zaznejú diela Jána Levoslava Bellu, Edwarda Elgara a Gustava Holsta. Slovenská filharmónia uvedie program so šéfdirigentom Danielom Raiskinom.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Program
Frederick Delius - The Walk to the Paradise Garden
Edward Elgar - Koncert pre violončelo a orchester e mol, op. 85
Gustav Holst - Planéty, symfonická suita, op. 32

Účinkujú
Slovenský filharmonický zbor (ženská časť)

Daniel Raiskin, dirigent
Jozef Chabroň, zbormajster
Alban Gerhardt, violončelo

Vstupné 15, 12€

Na úvod programu zaznie posledné orchestrálne dielo Jána Levoslava Bellu  Sedmohradsko, požehnaná krajina, ktoré skladateľ skomponoval ako šesťdesiatročný. Je to ďalšie z diel predstaviteľa slovenskej národnej hudby 19. storočia, ktoré zaznie v bratislavskej Redute  v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina. Anglická hudba  19. storočia je charakteristická pestrou tvorbou Edwarda Elgara a jeho súpútnika Gustava Holsta.

V interpretácii Albana Gerhardta,  jedného z najuznávanejších violončelistov súčasnosti zaznie v Slovenskej filharmónii Koncert pre violončelo a orchester e mol, op. 85 Edwarda Elgara, ktorý patrí k jeho najslávnejším opusom. Meditatívny koncert anglického skladateľa bol dlhý čas v úzadí jeho tvorby. Popularitu mu priniesla  interpretácia Jacqueline du Pré v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.  

Alban Gerhardt  spolupracuje s najlepšími svetovými orchestrami ako Berlínski filharmonici, Royal Concertgebouw Amsterdam a Chicago Symphony Orchestra. Na záver programu 73. sezóny vás pozývame na výlet do kozmu.  

Znieť budú populárne Holstove Planéty, symfonická suita pre orchester a ženský zbor, op. 32.  Dielo so siedmimi časťami,  hudobnú podobu siedmich planét okrem Zeme a Pluta, začal Gustav Holst komponovať v roku 1914. Prvou ukončenou časťou bol Mars, nasledovali Venuša a Jupiter. Saturn, Urán a Neptún vznikli v roku 1915 a Merkúr bol skompletizovaný v roku 1916. Skladateľ popisuje jednotlivé planéty slnečnej sústavy tak, aby hudba čo najviac priblížila ich astrologickú charakteristku. Planéty boli uvedené v premiére v roku 1920. Skladateľa  preslávili a  inšpirovali mnohých ďalších tvorcov filmovej hudby.