Program
Frederick Delius - The Walk to the Paradise Garden
Edward Elgar - Koncert pre violončelo a orchester e mol, op. 85
Gustav Holst - Planéty, symfonická suita, op. 32
Účinkujú
Slovenský filharmonický zbor (ženská časť)
Daniel Raiskin, dirigent
Jozef Chabroň, zbormajster
Alban Gerhardt, violončelo
Na úvod programu zaznie posledné orchestrálne dielo Jána Levoslava Bellu Sedmohradsko, požehnaná krajina, ktoré skladateľ skomponoval ako šesťdesiatročný. Je to ďalšie z diel predstaviteľa slovenskej národnej hudby 19. storočia, ktoré zaznie v bratislavskej Redute v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina. Anglická hudba 19. storočia je charakteristická pestrou tvorbou Edwarda Elgara a jeho súpútnika Gustava Holsta.
V interpretácii Albana Gerhardta, jedného z najuznávanejších violončelistov súčasnosti zaznie v Slovenskej filharmónii Koncert pre violončelo a orchester e mol, op. 85 Edwarda Elgara, ktorý patrí k jeho najslávnejším opusom. Meditatívny koncert anglického skladateľa bol dlhý čas v úzadí jeho tvorby. Popularitu mu priniesla interpretácia Jacqueline du Pré v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.
Alban Gerhardt spolupracuje s najlepšími svetovými orchestrami ako Berlínski filharmonici, Royal Concertgebouw Amsterdam a Chicago Symphony Orchestra. Na záver programu 73. sezóny vás pozývame na výlet do kozmu.
Znieť budú populárne Holstove Planéty, symfonická suita pre orchester a ženský zbor, op. 32. Dielo so siedmimi časťami, hudobnú podobu siedmich planét okrem Zeme a Pluta, začal Gustav Holst komponovať v roku 1914. Prvou ukončenou časťou bol Mars, nasledovali Venuša a Jupiter. Saturn, Urán a Neptún vznikli v roku 1915 a Merkúr bol skompletizovaný v roku 1916. Skladateľ popisuje jednotlivé planéty slnečnej sústavy tak, aby hudba čo najviac priblížila ich astrologickú charakteristku. Planéty boli uvedené v premiére v roku 1920. Skladateľa preslávili a inšpirovali mnohých ďalších tvorcov filmovej hudby.