vážna hudba

Mendelssohn, Mozart

Viac ako dvadsať klavírnych koncertov stihol počas svojho krátkeho života vytvoriť Wolfgang Amadeus Mozart. Na prvej decembrovej symfonickej dvojici vo štvrtok a piatok sa Slovenská filharmónia a Slovenský filharmonický zbor  (zbormajster Thomas Lang) predstavia pod taktovkou pravidelného hosťa sezón SF, českého dirigenta Petra Altrichtera. Sólistami večerov budú čínska klaviristka Zhang Zuo „Zee Zee“ a traja vynikajúci vokálni sólisti – sopranistka Simona Houda Šaturová, mezzosopranistka Jana Kurucová a tenorista Juraj Hollý.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Wolfgang Amadeus Mozart - Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491
Felix Mendelssohn Bartholdy - Symfónia č. 2 B dur Lobgesang, op. 52

Úvodnou skladbou večerov bude Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý zaznie v interpretácii klavírnej virtuózky Zhang Zuo „Zee Zee“, ktorá sa narodila v Číne. Laureátka mnohých súťaží Zhang Zuo je pre svoju elektrizujúcu a vášnivú hru považovaná za jednu z najlepších mladých interpretiek. Vyrastala v Nemecku, kde ako päťročná začala navštevovať hodiny klavíra. O tri roky neskôr vyhrala klavírne súťaže a mala prvé koncertné vystúpenia. Prvý klavírny recitál odohrala už ako desaťročná. V štúdiách pokračovala v USA na Rochesterskej univerzite a magisterské štúdium ukončila na prestížnej Julliard School. Klaviristka vystupuje v svetových koncertných sálach po boku zvučných orchestrov a je aktívna aj ako komorná hráčka. Získala mnoho medzinárodných ocenení.

Mozartov Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 inšpiroval mnoho ďalších skladateľov, napríklad  Beethovena či Brahmsa. Nasledovať bude Symfónia č. 2 B dur Lobgesang, op. 52 Felixa Mendelssohna Bartholdyho so Slovenským filharmonickým zborom. Lobgesang (Chválospev)  skomponoval skladateľ na objednávku mesta Lipska, pri príležitosti  400. výročia  vynálezu kníhtlače Johanesom Gutenbergom. Zborové a sólové časti skomponované na biblické texty s protestantským chorálom Nun danket alle Gott, zaznejú po symfonickom úvode diela.

Väčšina koncertov sa nesie v radostnej durovej tónine, no Koncert . 24 je jednou z dvoch molových výnimiek a hudobní teoretici o ňom hovoria ako o najlepšom koncerte pre klavír z pera skladateľa.

Od vynálezu kníhtlače Johanesom Gutenbergom ubehlo 400 rokov a na oslavu tejto skutočnosti v roku 1840 skomponoval Felix Mendelssohn Bartholdy Gutenbergovú kantátu a druhú symfóniu, ktorú pre využitie chorálu v záverečnej časti poznáme aj pod názvom Lobgesang (Chválospev).

Laureátka mnohých súťaží, čínska klaviristka Zhang Zuo je pre svoju elektrizujúcu a vášnivú hru považovaná za jednu z najlepších mladých interpretiek.

Vokálni sólisti večera Simona Houda Šaturová, Jana Kurucová a Juraj Hollý sa predstavia po boku sympatického českého dirigenta Petra Altrichtra, ktorý je pravidelným hosťom orchestra Slovenská filharmónia.

Zborové naštudovanie má tento raz v rukách zbormajster Thomas Lang, ktorý pôsobí vo Viedenskej štátnej opere.20,16 €  Koncertná sieň SF, 19.00h

Miesto: Koncertná sieň SF,

Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Petr Altrichter,
 dirigent
Thomas Lang, zbormajster
Simona Houda Šaturová, soprán
Jana Kurucová, mezzosoprán
Juraj Hollý, tenor
Zhang Zuo „Zee Zee", klavír