Wolfgang Amadeus Mozart - Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491
Felix Mendelssohn Bartholdy - Symfónia č. 2 B dur Lobgesang, op. 52
Úvodnou skladbou večerov bude Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý zaznie v interpretácii klavírnej virtuózky Zhang Zuo „Zee Zee“, ktorá sa narodila v Číne. Laureátka mnohých súťaží Zhang Zuo je pre svoju elektrizujúcu a vášnivú hru považovaná za jednu z najlepších mladých interpretiek. Vyrastala v Nemecku, kde ako päťročná začala navštevovať hodiny klavíra. O tri roky neskôr vyhrala klavírne súťaže a mala prvé koncertné vystúpenia. Prvý klavírny recitál odohrala už ako desaťročná. V štúdiách pokračovala v USA na Rochesterskej univerzite a magisterské štúdium ukončila na prestížnej Julliard School. Klaviristka vystupuje v svetových koncertných sálach po boku zvučných orchestrov a je aktívna aj ako komorná hráčka. Získala mnoho medzinárodných ocenení.
Mozartov Koncert pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 inšpiroval mnoho ďalších skladateľov, napríklad Beethovena či Brahmsa. Nasledovať bude Symfónia č. 2 B dur Lobgesang, op. 52 Felixa Mendelssohna Bartholdyho so Slovenským filharmonickým zborom. Lobgesang (Chválospev) skomponoval skladateľ na objednávku mesta Lipska, pri príležitosti 400. výročia vynálezu kníhtlače Johanesom Gutenbergom. Zborové a sólové časti skomponované na biblické texty s protestantským chorálom Nun danket alle Gott, zaznejú po symfonickom úvode diela.
Väčšina koncertov sa nesie v radostnej durovej tónine, no Koncert . 24 je jednou z dvoch molových výnimiek a hudobní teoretici o ňom hovoria ako o najlepšom koncerte pre klavír z pera skladateľa.
Od vynálezu kníhtlače Johanesom Gutenbergom ubehlo 400 rokov a na oslavu tejto skutočnosti v roku 1840 skomponoval Felix Mendelssohn Bartholdy Gutenbergovú kantátu a druhú symfóniu, ktorú pre využitie chorálu v záverečnej časti poznáme aj pod názvom Lobgesang (Chválospev).
Laureátka mnohých súťaží, čínska klaviristka Zhang Zuo je pre svoju elektrizujúcu a vášnivú hru považovaná za jednu z najlepších mladých interpretiek.
Vokálni sólisti večera Simona Houda Šaturová, Jana Kurucová a Juraj Hollý sa predstavia po boku sympatického českého dirigenta Petra Altrichtra, ktorý je pravidelným hosťom orchestra Slovenská filharmónia.
Zborové naštudovanie má tento raz v rukách zbormajster Thomas Lang, ktorý pôsobí vo Viedenskej štátnej opere.20,16 € Koncertná sieň SF, 19.00h
Miesto: Koncertná sieň SF,
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Petr Altrichter, dirigent
Thomas Lang, zbormajster
Simona Houda Šaturová, soprán
Jana Kurucová, mezzosoprán
Juraj Hollý, tenor
Zhang Zuo „Zee Zee", klavír