vážna hudba

Konvergencie 2022: Building Bridges / Bella / Grieg

Festival Konvergencie uvedie špeciálny slovensko-nórsky večer, ktorého súčasťou budú tri koncerty. Večer začne od 18:00 hudobným dvojportrétom romantikov Jána Levoslava Bellu a Edvarda Hagerupa Griega. Vstup je voľný.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Najvýraznejší predstaviteľ hudobného romantizmu na našom území Ján Levoslav Bella (1843 – 1936) a Nór Edvard Hagerup Grieg (1843 – 1907) boli súčasníkmi. No kým dielo nórskeho skladateľa sa aj vďaka domácej podpore stalo jedným z pilierov kreujúcej sa národnej kultúry a Grieg sa presadil i v zahraničí ako rešpektovaný reprezentant škandinávskej hudby, Bella nenachádzal pre svoj talent dostatok priestoru a Slovensko na dlhé roky opustil. Vrátil sa až po vzniku Československej republiky a na docenenie stále čaká. Spoznať komornú tvorbu dvojice romantikov umožní úvodný koncert nórsko-slovenského večera na Konvergenciách.

Vstup na koncert je voľný.

Trvanie koncertu: 50 minút

Koncert je súčasťou projektu slovensko-nórskeho Building Bridges, ktorý Konvergencie v spolupráci s partnermi z Nórska a podporou Grantov EHP realizujú v rokoch 2022-2023.

//

Bella / Grieg

Ján Levoslav Bella
Serenáda pre violončelo a klavír
Variácie na slovenskú ľudovú pieseň Pri Prešporku na Dunaji
Pieseň bez slov pre husle a klavír
Elégia pre husle, violončelo a klavír

Julia Roshko (UA), husle / Jozef Lupták, violončelo / Peter Pažický, klavír

Edvard Hagerup Grieg
Husľová sonáta č. 3 c mol, op. 45
Milan PAĽA, husle / Katarína PAĽOVÁ, klavír

Slovensko-nórsky večer na Konvergenciách bude pokračovať o 19:00 multižánrovým a jazzovým koncertom Building Bridges & Folk Songs.