prednáška / diskusia

Prednáška na Mieste vysielaná online: Entartete Kunst, Fluxus, Beuyes a iné

Prednáška na Mieste: Entartete Kunst, Fluxus, Beuyes a iné bude vysielaná livestream.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Stanovisko organizátora:
"Milí diváci a diváčky,
prednáška sa bude konať v online priestore, teda sledujte nás v pohodlí a bezpečí svojich domovov livestream o 18:30.
Rešpektujeme preventívne opatrenia proti šíreniu nákazy coronavírus, avšak pokúsime sa náš program na marec nerušiť, ale hľadať alternatívne formy ako k vám dostať náš obsah.
Sledujte nás na sociálnych sieťach."

Povojnové umenie v Strednej Európe muselo spod ruín vyhrabávať pozostatky avantgardy zničenej nacistickou cenzúrou. To, čo bolo vyhrabané, dnes rozpoznávame ako neo-dada, fluxus, happening, body-art, viedenský akcionizmus atď.

 

Aký bol prechod týmto "bodom nula"?
Zvládli sme kultúrne spracovať to, čo Adorno metaforicky nazval "po Osvienčime"?
Bolo ono "etizovanie estetiky" dostatočné alebo príliš naivné?
Ktoré formy tzv. "angažovaného umenia" môžeme ešte aj dnes vnímať ako životaschopné a vitálne?
Ako sa objavila Charta 77 na documente 6 v Kasseli?

Prednášku vedie výrazný výtvarník a kurátor Robert Švarc.
Vstupné: dobrovoľné, odporúčaná výška 2€

---------------------------------------------------------------

Robo Švarc (Bratislava, 1983)
Maliar, grafik a performer. V rokoch 2005-8 študoval na VŠVU v Bratislave a v rokoch 2008-2015 na Kunstakademie Düsseldorf. V roku 2013 rozbehol dlhodobý projekt Lecture Art, ktorého základnou myšlienkou je rozpútať dialóg nielen medzi umelcami, ale medzi všetkými, ktorým aktuálny kultúrny a sociálny stav nie je ľahostajný, a ktorých znepokojujú ataky na základné ľudské práva, na ľudskú dôstojnosť a na slobodu. Súčasťou tohto projektu sú prednášky, semináre, workshopy, kruhové diskusie, gastronomické eventy, pričom dôraz je kladený na internacionálne zloženie aktérov a prepojenie rôznych komunikačných modelov. Autor je totiž presvedčený, že súčasné problémy nie sú uchopiteľné v teritoriálnych kategóriách. Od roku 2009 spolupracuje s maďarsko-nemeckým umelcom Arpadom Dobribanom, ktorý vyše 20 rokov rozvíja antropologický koncept „Umenie varenia a kultúra jedenia“. Od roku 2014 spolupracuje tiež s nemeckým akcionistom Johanessom Stüttgenom, ktorý bol najbližším spolupracovníkom Josepha Beuysa. Aktuálne pracuje na teoretickej štúdii o Beuysovej koncepcii sociálnej plastiky. Publikuje v časopise Salto.