prednáška / diskusia

Deň pre Poľsko

V rámci Festivalu slobody sa uskutočnia aj diskusie venované Poľsku priamo v Poľskom inštitúte.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Program:

10:00 - Aktivity Inštitútu národnej pamäti
- prednáška o vzdelávacích aktivitách a o činnosti archívu IPN
Počas podujatia bude v podobe dvoch workshopov predstavená činnosť IPN.
Témou prvého workshopu bude vzdelávanie študentov a učiteľov, počas ktorého sa budete môcť oboznámiť s didaktickými materiálmi k dejinám 20. storočia, resp. obdobiu rokov 1939 – 1989 a možnosťami ich využitia  pri vyučovaní dejepisu.
Témou druhého workshopu bude predstavenie archívnej a publikačnej činnosti IPN.
Hostia:
Karol Madaj
Pedagóg a dizajnér stolných hier. Je tvorcom populárnych vzdelávacích hier "Queue" ("Kolejka"), "ZnajZnak" a ďalších. Je tiež spoluautorom knihy "Proboszcz getta“ ("Farár geta") o rímsko-katolíckej farnosti vo Varšavskom ghette. V súčasnosti je vedúcim Oddelenia vzdelávania Inštitútu národnej pamäti. Jeho hobby sú moderné stolové hry, ktoré hráva so svojou ženou a tromi dcérami.
Marek Dąbrowski
Koordinátor tímu na Oddelení digitálnych zdrojov archívu IPN. Je projektovým manažérom, ktorý sa zaoberá publikovaním dokumentov na internete. Absolvoval štúdium histórie so špecializáciou na archívne vedy a postgraduálne štúdium v oblasti informačných technológií.

16:00 - Zavraždení na hraniciach: usmrtení poľskí občania na československo-rakúskej hranici
Prezentácia aktuálneho vyšetrovania IPN.
Hosť:
Wojciech Pardyak
Prokurátor s 23 ročnou praxou, ktorý pracoval ako zástupca riaditeľa Okresnej prokuratúry v Myśleniciach. Od roku 2008 je prokurátorom Krakovskej pobočky Hlavnej komisie pre trestné stíhanie zločinov proti poľskému národu, ktorej činnosť spadá pod Inštitút národnej pamäti. V súčasnosti vedie vyšetrovanie týkajúce sa úmrtia poľských občanov na bývalej československo-rakúskej hranici v rokoch 1948 - 1989.

17:00 - Poľsko: Vyrovnávanie sa s totalitnou minulosťou
Dokumentárny film, prednáška, diskusia
Premietnutie filmu "Poľsko hľadá svojich hrdinov" na tému hľadania neidentifikovaných pohrebných miest poľských hrdinov.
Prof Krzysztof Szwagrzyk
Absolvoval Fakultu historických a pedagogických vied na Vroclavskej univerzite, kde získal tiež doktorát v roku 1996 so špecializáciou na modernú históriu. V roku 2007 získal profesorský titul na Fakulte humanitných vied Univerzity v Zielona Góra. Od júla 2016 zastáva profesor Szwagrzyk funkciu podpredsedu Inštitútu národnej pamäti a je riaditeľom Oddelenia pre vyhľadávanie a identifikáciu. V posledných rokoch vedie tím, ktorý je zodpovedný za hľadanie neznámych pohrebných miest obetí komunistického režimu.
Marek Hańderek
Pracuje na Oddelení historického výskumu Inštitútu národnej pamäti vo Varšave. Jeho akademické záujmy zahŕňajú históriu Poľska v prvej polovici dvadsiateho storočia, geopolitiku strednej a východnej Európy a východnej Ázie, politické aspekty studenej vojny a pamäťové štúdie.
Anna Szeląg
Právna zástupkyňa, od septembra 2016 zastáva pozíciu zástupkyne riaditeľa Oddelenia pre vyhľadávanie a identifikáciu v Inštitúte národnej pamäti. Pôsobila ako odborníčka Poľskej parlamentnej komisie pre spravodlivosť a ľudské práva, ktorá pripravovala návrh novelizácie zákona o IPN v roku 2016. Predtým sa podieľala na vyhľadávaní a exhumácii obetí komunistického režimu v Poľsku, zastupovala rodiny obetí komunistických zločinov v trestnom konaní.

Program celého Festivalu slobody