Prechádzka / exkurzia

Foraging a geologická prechádzka

Oddýchnite si od chaosu každodenného života v krásnom prostredí Malých Karpát na prechádzke medzi geologickými pokladmi a divými rastlinami. Dozviete sa aj o jedlých a liečivých rastlinách, ako aj o histórii tejto oblasti očami geologičky.

 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Prejdete sa po doline Hlboče, kde sa nachádza jediný občasný vodopád Malých Karpát. Budete cestovať späť v čase do obdobia spred viac ako 100 miliónmi rokov, kedy sa vytváral vápenec doliny, a keď boli podmienky  priaznivé pre život odlišných organizmov, ako tých, ktoré tu žijú dnes.

Potom vyleziete na hrebeň vrchu Molpír, ktorý nám odkryje nádherné výhľady. Pozerajúc na Smolenický zámok prejdete cez rozprávkové lúky a zostúpite k nemu.

Počas túry sa dozviete o divo rastúcich rastlinách ako o miestnych trvalo udržateľných zdrojoch potravy. Mnohé z nich sú považované za nechcenú burinu, pričom sa však môžu jednoducho stať zdrojom chutnej výživy.

Témy zahŕňajú:
– identifikácia miest, kde sa nachádzajú divoké rastlinky
– trvalo udržateľný zber jedlých rastlín
– spoznávanie rastlín okolo nás, ich vplyv na ľudský organizmus a ich príprava

Jedlá a nápoje z divých rastlín budú k dispozícii v Južnej bašte Smolenického

Naomi Huzovicová je outdoorová nadšenkyňa pôvodom z Kanady. Život na farme, zber divokej potravy bolo len časťou jej života ako dieťaťa. Od príchodu na Slovensko musela naučiť o odlišných rastlinách v rôznych terénoch a jej nadšenie pre prírodné veci je rovnako silné ako kdekoľvek na svete. Naomi bloguje o živote na Slovensku: Almost Bananas

Geologickú časť prehliadky bude viesť environmentálna geologička Anežka Radková. Po ukončení magisterského štúdia v Bratislave získala titul PhD v Kanade, kde pracovala s témami súvisiacimi s dopadom ťažby na životné prostredie. Svoj terénny výskum sústredí na strednom Slovensku, v Newfoundlande a Severozápadnom teritóriu v Kanade. Anežka Radková pochádza zo Smoleníc,  a tak veľmi dobre pozná tajomstvá ukryté v podzemí.

Ak počas prechádzky uvidíte nejaký odpadok, neváhajte ho zodvihnúť a odložiť do odpadkové vreca, ktoré budú mať pri sebe organizátori.

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor Footour. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.