T-Gallery

galéria

Mladá galéria v centre mesta Bratislavy. V galéria prezentuje posledné výtvory z oblasti grafiky a kresby.

01.12.2017, Pi - 17.02.2018, So
Barbora Paulovičová: Intaglionendoskop výstava

Vznik T-Gallery sa datuje od leta roku 2010, kedy sa Katarína Macurová a Kristína Hečková stretli na káve v podniku Kozel a dumali, kde na Slovensku vystavia diela mexického grafického zoskupenia Arte Cocodrilo, ktoré Katarína priniesla zo svojich ciest po Mexiku. Keďže ani jedna vtedajšia galéria nemala záujem vystaviť spomínané diela, rozhodli sa založiť si vlastnú galériu a “vystavovať tam to, čo sa im páči”. Od jesene 2010 do jari 2011 sa počas siahodlhých diskusií, ktoré niektorých prísediacich občas privádzali až do stavu úplného zúfalstva, tento koncept skonkretizoval na “program pre podporu a rozvoj súčasnej grafiky a kresby”.

Na jar roku 2011 spojazdnili Katarína a Kristína (ďalej už len T-Gallery) demo verziu galerijnej stránky a 14. apríla 2011 otvorili prvý výstavný priestor v podzemí Panskej ulice 24. Za podpory rodinných príslušníkov a kamarátov rozlámali v septembri 2011 dvere deliace hlavnú časť podzemia od tunelu, súčasť bratislavských katakomb z 15. storočia a otvorili tak ďalšiu miestnosť, ktorú ponechali v jej “brut” stave. V súčasnosti je tunel využívaný na projekciu animácií, inštaláciu svetelných projektov a zároveň funguje ako hudobná liaheň mladých kapiel a prístrešok už tradičných T-Jam Sessions.

V budúcnosti sa plánuje v tuneli zriadenie grafickej dielne a prevádzkovanie T-Workshopov grafických techník pre všetkých, ktorí radi ňuchajú papier, chutnajú farby a vytvárajú grafické štočky. Ku koncu roku 2011 sa priestory T-Gallery rozšírili o bývalý sklad krištáľu na prízemí budovy a tento akt sa spečatil kolektívnou výstavou, na ktorej figurovalo už 7 umelcov zastúpených galériou. Poslednýkrát sa T-Gallery rozšírila v máji 2012, keď sa k nej pričlenila ďalšia miestnosť na prízemí a po celkovej rekonštrukcii sa v súčasnej dobe premieňa na otvorené grafické depo, mini-kníhkupectvo, informačný stánok, design shop a kávové doupě, ktoré poskytuje okoloidúcim nielen svoj pohodlný gauč, ale aj kafíčko a dobré umenie.

Momentálne T-Gallery zastupuje a vystavuje vybraných mladých umelcov zo Slovenska, Fínska, Francúzska, Mexika a USA a spolupracuje s univerzitami , školami a spolkami v USA, Mexiku, Francúzsku, Fínsku, Švédsku, Nórsku a Veľkej Británii. V máji roku 2012 organizovala T-Gallery nultý ročník “Ceny za Kresbu” v rámci ktorej 10 finalistov súťažilo o Cenu poroty a Cenu publika. Cenou poroty bolo vystavenie výherných prác počas kolektívnej výstavy v spriaznenej parížskej galérii Daniez et de Charette, ktorá podobne ako T-Gallery podporuje mladých umelcov a snaží sa ich presadiť vo svete umenia.

T-Gallery
Panská 24
81101 Bratislava


+421 903 601 656
info@tgallery.sk

http://www.tgallery.sk
Otváracie hodiny:

PO - PI 10:00 - 18:00 SO 9:00 - 17:00

Vstupné:

Vstup voľný