expozícia

Antimúzeum J.K.

Vďaka ucelenej monografickej expozícii Júliusa Kollera spoznáte osobu a dielo jedného z našich najznámejších konceptuálnych umelcov, ktorých meno dlhodobo rezonuje aj v zahraničí. Expozícia vznikla presťahovaním súkromnej zbierky Kollerových diel z Antimúzea J.K., ktoré doteraz sídlilo na Zámočníckej ulici v Bratislave, do priestorov Slovenskej národnej galérie.



To najlepšie z ducha pôvodného múzea spolu s exponátmi nájde domov v troch sálach na 1. poschodí Esterházyho paláca pod originálnym názvom Antimúzeum J.K. Nová inštalácia bude doplnená aj o autorove diela z fondu SNG.

Múzeum, galéria, ihrisko i vzdelávacia platforma

Základom vôbec prvej samostatnej expozície venovanej Júliusovi Kollerovi bola súkromná zbierka, ktorá vznikla v roku 1998, teda v časoch, keď boli kvality tohto, vtedy ešte žijúceho autora zrejmé iba odborníkom. V roku 2020 sa táto zbierka premenila na Antimúzeum J.K. na Zámočníckej ulici v Bratislave. Jeho hlavnú časť tvorili antiobrazy, v ktorých sa Koller vyrovnával s konceptuálnym umením a dobovou klímou.

Expozíciu, obsahujúcu aj najdôležitejšie momenty zo života umelca a kľúčové témy jeho tvorby, dopĺňali súvisiace diela a dobové materiály v podobe kartičiek, výpiskov a fotografií zo zbierok SNG.

Okrem dvoch výstavných podlaží boli súčasťou múzea aj dva spoločenské priestory. Na prízemí antiihrisko – interaktívny priestor s ilustráciami autorskej dvojice Fuczik – Kakalík (Ondřej Horák, David Kalika) reflektujúci „športovú" stránku Júliusa Kollera. Druhým bola Klubovňa v podkroví s pingpongovým stolom, ktorá slúžila ako platforma pre spoločenské, vzdelávacie a iné komorné udalosti.

Július Koller (1939 – 2007)

Patril ku generácii výtvarníkov, ktorí napriek kultúrnej izolácii svojou tvorbou neparticipovali na dobovom umení socialistického realizmu, ale vybrali sa vlastnou originálnou cestou. Dnes je Július Koller vo svete jedným z našich najrešpektovanejších umelcov. Na otázku „prečo práve Koller?" pritom neexistuje jednoduchá odpoveď. Sčasti to možno súvisí so západnou predstavou o nás (materiálová chudoba prostriedkov a istý kafkovsko-havlovský rozmer Kollerovho anti-umenia). Faktom však zostáva originalita a komplexnosť Kollerovho videnia sveta, otvorenosť a komunikatívnosť jeho umeleckého gesta. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie, parížskeho Centre Pompidou, viedenskej Generali Foundation či londýnskej Tate Gallery.

Vstup voľný

Odporúčame

film

Oppenheimer

Oppenheimer je príbehom muža, ktorý riskoval zničenie sveta, aby ho tým zachránil. Režisér Christopher Nolan prepožičal svoj...Viac
23.4.2024 - 24.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Vysvetlenie na všetko

Stredoškolák Ábel sa snaží učiť na maturitu, no zároveň si uvedomuje, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky...Viac
St 1.5.2024 / Artkino Za zrkadlom
odporúčame!
festival

Bratislava Tango Festival

Tango Argentino v súčasnosti už nie je neznámy pojem ani na Slovensku. Tancovať argentínske tango v Bratislave (alebo inom meste...Viac
26.9.2024 - 29.9.2024 / Bratislava
odporúčame!
festival

Bratislavské mestské dni v GMB

GMB - Pálffyho palác / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!