literárna akcia

Ukrajinský knižný klub v SNG: Čítame kultové Mesto od Pidmohyľného

Mesto, prelomové dielo významného ukrajinského spisovateľa Valeriana Pidmohyľného (1901 – 1937), sa odohráva v Kyjive v 20. rokoch 20. storočia, ale jeho téma je nadčasová. Je to večný príbeh mladého človeka, ktorý hľadá svoje miesto v živote.
Táto akcia sa konala v minulosti

Stepan Radčenko, účastník revolučných bojov a energický vidiecky ekonóm, prichádza študovať do Kyjiva. Hoci jeho prvé stretnutie s mestskou kultúrou je poznačené nepochopením, čoskoro sa v ňom prebudí vášeň pre literatúru, ktorá sa stane jeho poslaním i povolaním. Premenu idealistického sedliaka na úspešného autora a trocha cynického intelektuála sprevádzajú vzťahy so ženami. Skôr než rovnocennými partnerkami sú preňho zdrojom uspokojenia a pomyselnými kariérnymi priečkami.

Spisovateľ a prekladateľ Valerian Pidmohyľnyj pochádzal z Donbasu. Roku 1934 bol boľševikmi uväznený a o tri roky popravený. Bol jednou z mnohých obetí represií, ktorým bola ukrajinská kultúra v ZSSR vystavená v 30. rokoch 20. storočia. Román Mesto smel byť znovu vydaný až koncom 80. rokov minulého storočia. V uplynulých rokoch kniha vychádza v prekladoch po celom svete.

Hostia:
Miroslav Tomek (CZ), prekladateľ románu, ukrajinista

Anna Siedykh (UKR), poetka, kultúrna manažérka

Michal Hvorecký (SK), Goethe-Institut

Účasť na knižnom klube je možná aj bez predchádzajúcej znalosti príslušných kníh – môžete sa k nám jednoducho pridať a hľadať zaujímavé knižné tipy! Uvítame aj vaše nápady na ďalšie tituly. Podujatie je pravidelným programom Goethe-Institut Slovensko.

Dramaturgia: Anna Siedykh a Michal Hvorecký

Podujatie bude tlmočené a koná sa v slovenčine, češtine a ukrajinčine.

Sprievodné podujatie k výstave V oku búrky. Umenie secesie na Ukrajine.

Vstup voľný

---------------

Валер’ян Підмогильний: Місто

Валер’ян Підмогильний (1901—1937) — український письменник і перекладач, один з найвидатніших прозаїків українського «розстріляного відродження».

Роман «Місто», завершений у 1927 році, став першим урбаністичним твором в українській літературі з новими героями, проблематикою та манерою оповіді. В ньому автор описав молодь, яка на початку 1920-х років тисячами потягнулася з сіл, щоб завоювати та зробити своїм українське місто. Письменник показує бажання молодих селян «вийти в люди», аналізує їхню психологію, розповідає про конфлікт, який розгоряється між людьми з різними світоглядами. Після масових репресій інтелігенції 1930-х років, під які потрапив також і Валер’ян Підмогильний, роман «Місто», як і інші твори письменника, був заборонений до 1989 року.

Miroslav Tomek (CZ)

Anna Siedykh (UKR),

Michal Hvorecký (SK)

Модератори: Міхал Гворецький та Анна Сєдих.

Вхід вільний.