literárna akcia

Donatella di Pietrantonio: Tá, čo sa vracia

Donatella Di Pietrantonio je ďalšou významnou talianskou spisovateľkou, ktorá sa dostáva k slovenským čitateľom. V rámci festivalu Dolce vitaj navštívi Bratislavu.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Na pozvanie festivalu Dolce Vitaj pricestuje do Bratislavy talianska spisovateľka Donatella di Pietrantonio, ktorá za svoj román Tá, čo sa vracia získala prestížnu cenu Premio Campiello 2017. Kniha sa dostala medzi slovenských čitateľov v apríli tohto roku, vydalo ju vydavateľstvo Inaque v preklade Adriany Šulíkovej.
Román o rôznych podobách lásky, komplikovaných rodinných vzťahoch, talianskom Abruzze plnom slnka a trpkosti predstaví autorka na diskusii v stredu 20. júna 2018 o 18.00 hod. v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici, vstup je voľný.

„Tretí román autorky Tá, čo sa vracia (L’Arminuta, 2017) potvrdil jej výrazný talent a zaradil ju medzi najoriginálnejšie a najau­tentickejšie hlasy súčasnej talianskej literárnej scény. Kniha sa v Taliansku stala jedným z best­sellerov roku 2017 a pripravuje sa jej filmové spracovanie. Autorka sa v vy­brala sa do najtemnejších zákutí vzťahu medzi matkou a dcérou a dokázala v jednom sil­nom príbehu dvojitého opustenia zachytiť všet­ky odtiene a anomálie odvrátenej strany základného puta,“ povedala o románe jeho prekladateľka do slovenčiny Adriana Šulíková. 

Román o Arminute – „tej, čo sa vracia“, nás do svojej hĺbky vtiahne už na prvých stránkach, vo chvíli, keď rozprávačka zazvoní pred neznámymi dverami v jednej ruke s kufrom a s taškou plnou topánok v tej druhej. Otvoriť prichádza jej sestra Adriana s rozstrapatenými vrkočmi: nikdy predtým sa nevideli. Začína sa strhujúci a okúzľujúci príbeh o dievčati, ktoré zo dňa na deň príde o všetko: o pohodlný domov, najdrahšie kamarátky, bezpodmienečnú lásku rodičov. Trinásťročné dievča objavuje úplne nový a odlišný život. Dom je malý, tmavý, všade naokolo je plno súrodencov a na stole málo jedla. Je tam však Adriana, s ktorou spolu spávajú na jednej posteli. A je tu aj Vincenzo, ktorý sa na ňu pozerá ako na ženu, a v jeho samopašnom, ostrieľanom pohľade sa vie aj stratiť, aby sa opäť mohla nájsť. Aby dokázala prijať fakt, že sa jej dvakrát zriekli, musí sa vrátiť k svojej podstate. Donatella di Pietrantonio dokáže tento príbeh o vzťahoch matiek a dcér, zodpovednosti a starostlivosti vyrozprávať veľmi originálnym a expresívne silným spôsobom.

Donatella Di Pietrantonio, povolaním detská zubná lekárka, sa narodila v maličkej horskej dedinke Arsita v regióne Abruzzo, kde prežila aj časť svojho detstva. Práve toto izolované pro­stredie ju už v deviatich rokoch priviedlo k písa­niu a neskôr vytvorilo pevné základy jej osobité­ho literárneho štýlu. Na scéne sa objavila takmer po polstoročí a svojím prvým románom Mia madre è un fiume (Moja matka je rieka, 2011) sa stala nečakaným spisovateľským objavom roka. Kritiku, rovnako ako čitateľstvo, zau­jala intenzitou výpovede, autenticitou a schop­nosťou prerozprávať príbehy o rôznych podo­bách lásky medzi matkou a dcérou, a to s veľkou dávkou poetiky a zároveň krutosti sa v jej textoch vynára z každej stránky ako vzdialená mytolo­gická krajina. Jej druhý román Bella mia (Moja krásna, 2014) je príbehom o smút­ku a bolesti, ktoré dopadnú na rodinu a na mesto v dôsledku silného zemetrasenia, ktoré postihlo Abruzzo v roku 2009. Hlav­ná hrdinka a rozprávačka príbehu prichádza o sestru – dvojča a okrem vyrovnávania sa so stratou svojho „druhého a životaschopnejšieho ja“ sa musí postarať o jej osirelého syna. 

Donatella Di Pietrantonio sa témami a štýlom zaradila k takzvanému etnickému prúdu súčas­ných talianskych spisovateliek, medzi ktoré patria aj slovenským čitateľom známe Miche­la Murgia (Accabadora, prel. Miroslava Vallová, Slovart, 2014) či Elena Ferrante (Neapolská sága, prel. Ivana Dobrakovová, Inaque, 2015 – 2017).    

Program tohtoročného festivalu Dolce Vitaj ponúka výber súčasného talianskeho umenia vo všetkých žánroch - tri koncerty, filmovú prehliadku Cinevitaj, divadelné predstavenie Emmy Dante, výstavu fotografií a ochutnávku talianskej gastronómie. Jedenásty ročník festivalu otvorila 1. júna 2O18 v Bratislave vernisáž výstavy talianskeho dizajnu vo fotografiách, a potrvá celý jún.