festival
letný festival

Filmový festival Cinematik 2017

12. ročník medzinárodného filmového festivalu, sa koná aj tento rok v Piešťanoch. Cinematik vám prinesie množstvo filmových noviniek, ktoré sa na Slovensku nikdy nepremietali od 12. do 17. septembra. Celkový počet filmov presiahol hranicu 100.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti


Program filmového festivalu Cinematik 2017

12. ročník Cinematiku otvorí doslova umelecké dielo - Loving Vincent režisérskeho tandemu Dorota Kobiela a Hugh Welchman. 
Snímka je pre tvorcovprvým spoločným celovečernýmprojektom, keďže  predtýmsa venovali hlavne krátkometrážnej tvorbe. Jej vznik podporil aj Poľský filmový inštitút. Vyškolili tiež skupinu maliarov s olejovými farbami, aby z nich boli maliari – animátori. Ambiciózny filmový projekt o živote známeho umelca Vincenta van Gogha vznikal šesť rokov a obsahuje viac ako 65 tisíc políčok, ktoré maľovalo viac ako sto rôznych umelcov. Návštevníci Cinematiku uvidia túto mimoriadnu snímku medzi prvými na svete.

Sekcie:

Meeting Point Europe

Silné filmy sa na festivale stretnú v súťažnej sekcii výstižne pomenovanej Meeting Point Europe organizovanej pod záštitou medzinárodnej federácie filmových kritikov Fipresci. 
Festival premietne nový film Bena Wheatleyho Free Fire odohrávajúci sa v americkom Bostone na konci sedemdesiatych rokov minulého storočia. Vyzretý debut ponúkne aj dráma Playground poľského režiséra Bartosza M. Kowalskieho. Filmoví fanúšikovia budú mať jedinečnú príležitosť vidieť aj najnovší filmfínskeho majstra Akiho Kaurismäkiho Druhá strana nádeje, ktorá sa zameriava na výsostne aktuálnu tému migrantov. Sekcia vybraných európskych filmov prinesie aj oceňovaný dokumentárny film I am Not Your Negro režiséra Raoula Pecka. Festival ponúkne skvelú drámu Elle v réžii Paula Verhoevena, kde hviezdi francúzska herečka Isabelle Huppert ,ktorá si právom za svoju rolu zaslúžila nomináciu na Cenu americkej filmovej akadémie.

----------

Eye on Films

Nadchádzajúci 12. ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch aj tento rok premietne filmy v špeciálnej sekcii nazvanej Eye on Films. Rovnomennú platformu iniciovala francúzska spoločnosť Wide Management, cieľom ktorej je prezentovať prvé a druhé filmy režisérov z celého sveta. V súčasnosti má viac ako 152 partnerských organizácií vo vyše 40 krajinách, medzi ktoré patrí aj festival Cinematik.

V sekcii Eye on Films sa bude premietať unikátna francúzska snímka Fannyho Jeana-Noëla Move! Dance your life. Sekcia prináša aj švajčiarsko-americkú drámu L'instant infini od Douglasa Beera, v ktorej je mladá Mary presvedčená, že je zodpovedná za smrť svojej malej dcérky. Aktuálnu súčasnosť pôsobivo zaznamenáva talianska snímka Sex Cowboys. Venuje sa dnešnej mladej generácii, ktorá sa cíti stratená, je bez práce, bývania a zadefinovaného životného štýlu. Postavy, ktoré si generačnú krízu riešia hľadaním svojho miesta, režíruje Adriano Giotti.

V sekcii Eye on Films nájdeme aj taiwanský film The Last Painting, dej ktorého sa odohráva v deň taiwanských volieb. O záhadnom zmiznutí Magdalény rozpráva brazilský film Elon Does Not Believe to Death. V réžii Ricarda Alvesa mladšieho sa Magdalénin muž Elon rozhodne zistiť, čo sa jeho milovanej stalo. Elon pri riešení záhady nestráca svoj zdravý úsudok. 

---------------

Special Screenings / Zvláštne uvedenie

Medzi najväčšie lákadlá aktuálneho ročníka MFF Cinematik určite patrí aj sekcia Special Screenings – Zvláštne uvedenie, ktorá uvedie premiéru gruzínsko-rusko-poľskej koprodukčnej drámy Rukojemníci (Hostages). Film režiséra Reza Gigineišviliho zaznamenáva skutočné udalosti z roku 1983, kedy sa skupina siedmych Gruzíncov pokúsila ujsť zo Sovietskeho zväzu. 
Chorvátska komédia Ministerstvo lásky (Ministerstvo ljubavi) sa zameriava na biológa Kreša, ktorý už dávno prišiel o ilúzie a na ktorého prichádza kríza stredného veku. Nemá zamestnanie a jeho manželstvo je v troskách. Okrem južanskej komédie je do sekcie Zvláštne uvedenie zaradená aj nezabudnuteľná akčná komédia Zero. Film Gyula Nemesa sleduje, ako môže prebiehať boj za záchranu včiel. Ak by totiž zmizli zo sveta včely, zostáva ľudstvu len pár rokov existencie.
Sekcia prinesie aj holandskú snímku Waterboys. Jej hrdinami je spisovateľ kriminálnych príbehov Victor a dvadsaťročný čelista Zack. Zvláštne uvedenie odpremieta aj originálny projekt Manifesto, v ktorom herečka Cate Blanchett prezentuje niekoľko monológov, každý štylizovaný do iného umeleckého manifestu. Ambiciózny projekt režiséra Juliana Rosefeldta bol uvedený aj na festivaloch Sundance, Rotterdam či Tribeca. Cinematik uvedie aj nemeckú drámu Axolotl Overkill režisérky a scenáristky Helene Hegemann. Protagonistom je šestnásťročná Mifti, ktorá žije v Berlíne spolu so svojimi nevlastnými súrodencami, otcom a kamarátkou Opheliou. Oplakáva nedávnu smrť matky a začína byť závislá na Alice – staršej kriminálničke. Divákov čaká aj poľská snímka Sztuka kochania: Historia Michaliny Wislockiej. Hrdinka Michalina Wislocka je najznámejšou sexuologickou komunistického Poľska. Bije sa za práva na vydane jej knihy, ktorá by mala zmeniť sexuálny život Poliakov navždy. Na jej príbeh sa pozrela režisérka Maria Sadowska. Premietanie tohto mimoriadne úspešného poľského titulu bude súčasťou prvého slávnostného odovzdávania výročných cien Asociácie slovenských filmových strihačov.

Diváci budú môcť v sekcii Zvláštne uvedenie prežiť na veľkom plátne návrat sci-fi kultu, ktorý v tomto roku oslavuje 40 rokov od svojej premiéry. V reštaurovanej verzii sme pripravili exkluzívne premietanie, podľa mnohých kritikov, najlepšieho autorského filmu Stevena Spielberga - Blízke stretnutie tretieho druhu (Close Encounters of the Third Kind).

----------

Cinematik.doc

Okrem kvalitných európskych snímok prináša Cinematik každoročne aj výber najlepších dokumentárnych filmov.
Festival v druhej súťažnej sekcii Cinematik.doc prináša nový film Mira Rema venujúci sa Richardovi Müllerovi s podtitulom Nespoznaný. Silné príbehy prinesú aj dokumenty Roberta Krichhoffa aj Anny Gruskovej. Vo svojom novom filme Diera v hlave sa venuje rómskemu holokaustu v širšom, nielen slovenskom kontexte. Anna Grusková vo svojom treťom filme Profesionálna cudzinka rozpráva o osude slovenskej spisovateľke a aktivistke Irene Brežnej.
Celovečerný film Maroša Beráka Sprisahanie šedej rasy vznikal šesť rokov. Dokument prináša bezprostredné svedectvá ľudí, ktorí vo svojom živote videli UFO. Mladý fotograf Juraj Mravec natočil svoju road-movie Mír v nás o nedávnych dejinách u našich. Súťažná sekcia Cinematik.doc ponuke aj snímku 10 rokov lásky režiséra Adama Hanuljaka, ktorý vypovedá o problematikemladých rodín súčasnej Európe. 

Aktuálny ročník Cinematiku sa  tento rok zameria na belgickú kinematografiu a ponúkne tiež retrospektívu režisérskej dvojice bratov Jeana–Pierra a Luca Dardennovcov, ktorí sú známymi predstaviteľmi svetovej sociálnej drámy.

----------

Belgicko pod lupou

Desiatka filmov vo výbere sekcie Belgickopod lupou obrazu súčasnej belgickej kinematografie je rôznorodá. Uvedený bude tiež thriller Waste Land Pietra Van Heesa. Režisér prináša príbeh nekompromisného detektíva Lea Woesteho riešiaceho zločiny v Bruseli a jehopodsvetí. Pre divákov bude pripravený aj originálny horor zo skautského tábora Welp, nový triler režisérskej dvojice Hélène Cattet a Bruna Forzani s názvom Laissez bronzer les cadavres!, mimoriadne obsadená komorná dráma Préjudice, ale aj nezabudnuteľná komédia plná farieb a absurdností Paris pieds nus. Široká škála žánrov atémjepre festival Cinematik, už od jeho vzniku, kľučová a špecifická.

----------

Rešpekt

Cinematik ponúkne v sekcii Rešpekt novo digitalizované verzie snímok a rovnako aj unikátne diela, ktoré sa premietajú len zriedka. 
Okrem ostatných diel ako Neznáme dievča, Dva dni, jedna noc či Chlapec na bicykli sa vráti aj do dávnejšej histórie. Sekcia prinesie snímky ako napríklad dokumenty Pour que la guerre s´acheve a R... Be repond plus. Festival prinesie tiež prvé hrané tituly známych tvorcov. Bude medzi nimi film Falsch, v ktorom prinášajú pôsobivý príbeh z obdobia druhej svetovej vojny. Ide o adaptáciu rovnomennej divadelnej hry belgického dramatika poľského pôvodu. Nebude chýbať ani ich oceňovaná dráma Mlčanie Lorny či starší titul La promesse.

----------

Rešpekt Special

V aktuálnom ročníku nájdeme na Cinematiku aj špeciálnu sekciu Rešpekt Special, plnú zaujímavých filmov.  V sekcii sa predstavia najnovšie filmy tvorcov, ktorí cenu Rešpekt získali na niektorom zminulých         ročníkov piešťanského festivalu.
Sekcia uvedie štvoricu filmov, dva z nich dokonca v slovenskej premiére. Prvým zo štvorice filmov je hudobný dokument Jota de Sauraod kultového Carlosa Sauru, v ktorom režisér rozjíma nad tradičným tancom a hudbou svojej domoviny. Ďalším titulom je francúzsko-belgická snímka Saint Amour. Režisérske duo Benoît Delépine a Gustave Kervern rozpráva príbeh otca a syna, ktorí sa vyberú na vidiecky festival po vinnej ceste v taxíku.
Sekcia prinesie aj zatiaľ posledný film Nicolasa Windinga Refna Neon Demon. Ako posledný film je vo výbere zaradená čiernobiela dráma francúzskeho režiséra Françoisa Ozona Frantz z obdobia tesne po prvej svetovej vojne.

----------

Za hranicou kultu

Vyhľadávaná polnočná sekcia Za hranicou kultu, bude tento rok patriť trojici snímok belgického tvorcu Fabricea du Welza.
Prvá z nich je temný horor Calvaire, plný prekvapení a násilia. Hrdinom príbehu je spevák Marc, ktorý sa živí hudobnými vystúpeniami v domovoch dôchodcov. V horore Vinyan zase sledujeme dvojicu, ktorá hľadá svoje dieťa stratené počas tsunami. Trojicu belgických filmov uzatvára dielo Alléluia, ktorého hlavnou postavou je Gloria. Film sa začína v momente, keď Gloria opúšťa svojho manipulatívneho manžela a začína žiť sama so svojou dcérkou. 
V rámci polnočnej sekcie okrem vlastných diel Fabricea du Welza Cinematik premietne aj výber štyroch filmov, ktorý špeciálne pre festival zostavil sám režisér. Dráma režiséra Henri-Georges Clouzota Mzda strachu (Le salaire de la peur) z päťdesiatych rokov minulého storočia sa odohráva v juhoafrickej dedine, kde sú štyria muži najatí, aby prepravili nebezpečnú zásobu nitroglycerínu. Fabrice du Welz vybral aj dramatický triler Hardcore režiséra a scenáristu Paula Schradera. Jeho hrdinom je konzervatívny biznismen, ktorý hľadá svoju dcéru. Začala totiž nakrúcať pornografické filmy v Kalifornii. Silný príbeh sprostredkúva aj dráma Elia Kazana – Hostia (The Visitors) a posledným filmom, ktorý režisér vybral je dráma Rapture v réžii Johna Guillermina. 

-----------

Cinematik Jr.

MFF Cinematik každoročne venuje pozornosť aj detskému divákovi. V rámci sekcie, výstižne nazvanej Cinematik Jr., sa tohtoročný výber opätovne zameral na kvalitné animované filmy prinášajúce najmladším divákom neopakovateľný zážitok. Na filmy z tejto sekcie je vstup voľný.
Americký animovaný film Kubo a kúzelný meč (Kubo and the Two Strings) režiséra Travisa Knighta je príbehom chlapca Kuba, ktorý si zarába peniaze pútavým rozprávaním príbehov. Ak sa však do zotmenia nevráti, postihne ho kliatba. Raz sa však kliatba stane realitou... K podobne dobrodružným a vizuálne pôsobivým patrí aj film Jona Burtona z roku 2013 Lego príbeh: Batman (The Lego Batman Movie). Proti spoločnému nepriateľovi spájajú sily netopierí muž a ďalšie postavy superhrdinov.

-----------

Čo dom dal
Aktuálny ročník filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch premietne aktuálny výber slovenskej kinematografie (v minoritnej aj v majoritnej koprodukcii) v pravidelnej sekcii Čo dom dal.
Premiérovou novinkou v sekcii bude snímka Nina Juraja Lehotského, ktorá mala svetovú premiéru natohtoročnom festivale v Karlových Varoch. Na divákov čaká aj svetová premiéra nového slovenského poviedkového filmu Dogg, štvorice režisérov Slávo Zrebný, Vilo Csino, Enrik Bistika a Jonáš Karásek. Vosvetovej premiére bude uvedený aj dokument Tisíckrát Jááánošííík alebo zrod legendy režiséra Juraja Štepku. Tvorcovia štylizovaného filmového hraného dokumentu sledujú takmer polstoročný trpko-smiešny osud hry a divadla od premiéry v Radošine v roku 1970 až po poslednú inscenáciu Jááánošííík po tristo rokoch. V Piešťanoch budú mať divácimožnosť zhliadnuť aj aktuálneho víťaza karlovarského festivalu, českú poetickú snímku Křižáček, tiež v slovenskej premiére.Nový film Václava Kadrnku spracováva romantickú báseň Jaroslava Vrchlického Svatojanský křižáček.
Festival premietne tiež posledný film českého režiséra Jana Němca Vlk z královských vinohrad, ktorý sa  spomienkovo vracia k dávnejšej návšteve Němca na festivale v Cannes v roku 1965 a jeho následných problémoch pri príchode do rodnej krajiny. Ďalším pôsobivým titulom v sekcii Čo dom dal bude dokumentárna esej Kupónová privatizácia. Film režiséra a scenáristu Martina Kohouta.  

----------

12. ročník Cinematiku v spolupráci so známym filmovým portálom Kinema.sk prináša opakovane silnú a rôznorodú sekciu, výstižne pomenovanú Kinema choice. Festivalový tím do výberu zaradil filmy, ktoré boli ocenené na svetových prestížnych festivaloch nielen samotnou porotou, ale tešili saajzáujmu divákov.
Popri iných festival uvedie nový film režiséra Andreja Zvjaginceva Bez lásky (Neľubov), ktorý mal premiéru na tohtoročnej súťaži filmového festivalu v Cannes a získal Cenu poroty.
Ďalším silným titulom, ktorý divákom predstaví tohtoročný Cinematik, bude víťaz v kategórii najlepší film na tohtoročnom festivalu v Berlíne. Maďarský film O tele a duši (A Teströl és Lélekröl) režisérky Ildikó Enyedi.
Nemenej pôsobivý odkaz prinesie dokument Sergeia Loznitsu Austerlitz. V Európe stále jestvujú miesta, ktoré svojou vlastnou existenciou pripomínajú bolestné spomienky na holokaust.
Pravidelná súčasť Cinematikuprinesie aj novinku velikána svetovej kinematografie Michaela Hanekeho. Bude to slovenská premiérajeho najnovšieho filmu Happy End. 

Program Bažant Kinematograf na 12. MFF Cinematik:

Utorok 12. 9.  Úkryt v ZOO (The Zookeeper’s Wife), r. Niki Caro

Streda 13. 9. – V mene krvi (Blood Father), Jean-François Richet

Štvrtok 14. 9. – Rozpoltený (Split), r. M. Night Shyamalan

Piatok 15. 9. –  Odkaz vo fľaši (Flaskepost fra P), r. Hans Petter Molland

Sobota 16. 9. – Nocturama (Nocturama), r. Bertrand Bonello

Nedeľa 17. 9. – Hore za láskou (Un homme à la hauteur), r. Laurent Tirard

(Bažant Kinematograf premieta v parku pred piešťanským Domom umenia, projekcie začínajú o 20.30 hod.)

-----------------------------------------------------------------------------------

Cinematik je medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná v Piešťanoch a patrí medzi najväčšie filmové podujatia na Slovensku. Vznikol v roku 2006 a po rýchlom raste zaznamenal už počas svojho 4. ročníka viac ako 16 000 návštev. Každý september prináša vyše 70 celovečerných a množstvo krátkometrážnych filmov s dôrazom na európsku a slovenskú kinematografiu.

Prevažná časť programu festivalu Cinematik je venovaná európskej kinematografii. Najlepšie európske filmy roka sú zaradené v hlavnej súťažnej sekcii Meeting Point Europe, ktorú zostavuje 15 kritikov z 15 európskych krajín. Vo výbere sa pravidelne stretávajú festivalové hity s menej známymi, progresívnymi filmami.

Jedným z cieľov festivalu Cinematik je podpora slovenskej kinematografie. Aj preto vznikla súťažná sekcia celovečerných slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.doc. Festival taktiež spoluorganizuje medzinárodný seminár zameraný na vývoj a koprodukovanie dokumentov v Európe.

Program festivalu sa uskutoční na 8 miestach - Dom umenia, Kino Fontána, Kino Klub, Bažant Kinematograf, Kino Kúpele, Klub ŽiWell, Elektrárňa Piešťany,  Bar pred Domom umenia.

 

Odporúčame

trh / gastro

Dobrý trh na Jakubáku

So 21.4.2018 / Jakubovo námestie
odporúčame!
divadlo

Richard III.

Klasická tragédia Richard III. je súčasťou cyklu Shakespearových historických hier. Tie sa obzerajú späť do dejín Anglicka, aby v...Viac
27.2.2018 - 27.4.2018 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
divadlo

Eurokontext.sk

Piaty ročník Festivalu európskeho divadla SND Eurokontext.sk predstaví v júni 2018 pozoruhodné inscenácie z oblasti...Viac
Slovenské národné divadlo - Balet / Slovenské národné divadlo - Opera
odporúčame!
koncert

Medial Banana

Ne 1.4.2018 / Nu Spirit Club
odporúčame!