koncert
vážna hudba

Výročný koncert SF - online

Slovenský komorný orchester oslávi  60. výročie svojho založenia nedeľným koncertom.
 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, dnes Slovenský komorný orchester si pripomína v tejto koncertnej sezóne  60 rokov svojej existencie. Výročný koncert zaznie v nedeľu 28. februára v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie o 16.00 h. Priamy prenos  koncertu môžete sledovať na stream.filharmonia.sk

Iniciátorom vzniku komorného súboru bol v roku 1960 nezabudnuteľný umelec prof. Bohdan Warchal, huslista s množstvom elánu a energie, ktoré odovzdával publiku na každom koncerte vtedajších „Warchalovcov“. Verejnosti sa Slovenský komorný orchester po prvýkrát predstavil so svojim zakladateľom a umeleckým vedúcim 22. februára 1961. Koncert sa konal v Dome osvety, Bratislava-Nivy s programom zostaveným z diel Arcangela Corelliho, Georga Friedricha Händla, Henryho Purcella a Benjamina Brittena.

Komorný orchester pod umeleckým vedením prof. Warchala koncertoval nielen v slovenských mestách, ale uznanie dosiahol v mnohých svetových metropolách. Prof. Bohdan Warchal viedol komorný orchester s malou  pauzou celých 40 rokov. Na Slávnostnom koncerte k 40. výročiu existencie súboru v sezóne 2000/2001 odovzdal prof. Warchal štafetu umeleckého vedúceho svojmu žiakovi Ewaldovi Danelovi, ktorý od januára 2001 v tejto práci s omladeným súborom pokračuje už 20 rokov.

Práve vo februári uplynulo šesť desaťročí od prvého koncertu komorného orchestra. Na nedeľnom slávnostnom koncerte bez publika zaznie program prvého verejného koncertu -  Concerto grosso g mol, op. 6 č. 8 Arcangela Corelliho, Concerto grosso g mol, op. 6 č. 6, HWV 324  Friedricha Händla, Abdelazer, suita, Z. 570  Henryho Purcella a Simple Symphony, op. 4  Benjamina Brittena. 

Slovenský komorný orchester (SKO) vznikol na jeseň roku 1960 na pôde Slovenskej filharmónie. Pri jeho zrode stál vynikajúci huslista sliezskeho pôvodu Bohdan Warchal (1930 – 2000). Od svojho založenia bol jedným z najpopulárnejších súborov v oblasti klasickej hudby na Slovensku. Pod vedením majstra Warchala sa sformoval na popredného predstaviteľa slovenského interpretačného umenia v zahraničí. V roku 2001 prevzal vedenie orchestra Ewald Danel.

Okrem pravidelných koncertov na pôde Slovenskej filharmónie, účinkovania na festivaloch a koncertných turné v zahraničí, orchester uskutočňuje mnohé mimoriadne zaujímavé koncertné projekty. Po prvýkrát na Slovensku predniesol na jednom koncerte kompletné Bachove Orchestrálne suity a Brandenburské koncerty. Postupne uviedol všetky concerti grossi G. F. Händla, A. Corelliho a raritný komplet sláčikových symfónií mladého F. Mendelssohna Bartholdyho, opakovane uviedol Händlovo oratórium Mesiáš. Pre slovenské publikum objavil mnohé, doteraz na Slovensku neuvedené diela svetových autorov, uskutočnil slovenskú premiéru diela „Osem ročných období“ A. Vivaldiho a A. Piazzollu, vo vlastnom aranžmáne viackrát uviedol piesne J. Ježka. Významnou mierou sa podieľa na uvádzaní slovenskej hudobnej tvorby, od roku 2001 premiéroval viac ako šesťdesiat skladieb, v rámci Roku slovenskej hudby 2016 nahral dva CD nosiče s dielami súčasných slovenských autorov.Mimoriadnymi koncertmi si orchester pravidelne pripomína nielen významné výročia jubilujúcich skladateľov a hudobných osobností, ale každoročne organizovaným slávnostným koncertom Hommage à Bohdan Warchal i výrazný prínos svojho zakladateľa pre slovenskú hudobnú scénu. V rámci koncertného cyklu Hudba v chrámoch dlhodobou umeleckou spoluprácou podporuje prácu neprofesionálnych zborov. Spolupráca so zbormi sa medzičasom rozšírila i do úspešnej kooperácie s neprofesionálnymi komornými orchestrami a v posledných rokoch sa realizuje v celoslovenskom meradle.

Z ďalšej pozoruhodnej koncertnej činnosti je dôležité spomenúť, že orchester už niekoľko rokov pokračuje v takmer dvestoročnej bratislavskej tradícii uvádzania diela J. Haydna Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži v Dóme sv. Martina na Kvetnú nedeľu; pokračuje tiež v pravidelnom uvádzaní Koncertov bez bariér pre ľudí so zdravotným znevýhodnením; spolupracuje s významnými slovenskými, či zahraničnými sólistami. Okrem toho sa každoročne venuje príprave a realizácii koncertov pre deti a mládež v pravidelných koncertných cykloch Slovenskej filharmónie a v spolupráci s Detskou univerzitou v Bratislave. V marci 2019 premiéroval SKO spolu s Jurajom Kukurom hudobno-dramatické predstavenie „Biblia“ v Divadle Aréna, ktoré uvádzajú aj na rôznych festivaloch na Slovensku a v Českej republike.

V nedávnom období SKO koncertoval v Japonsku, Južnej Kórei, Francúzsku, Španielsku, Nemecku, Švajčiarsku a Českej republike. 

Sledovať na stream.filharmonia.sk

Odporúčame

film

Dilili v Paríži (dabing)

„Úžasný výlet do Paríža v období „krásnych čias“ pre celú rodinu.”Viac
17.4.2021 - 18.4.2021 / edisonline.sk
KIDSTOWN odporúčame!
letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!
výstava

Ako sa hrali naši...

Múzeum mesta Bratislavy sprístupňuje od 12. 12. 2020 výstavu historických hračiek pod názvom Ako sa hrali naši... Svet hry a...Viac
12.12.2020 - 9.1.2022 / Múzeum mesta Bratislavy MMB
odporúčame!
koncert

Apocalyptica

So 19.6.2021 / Amfiteáter Rača
odporúčame!