koncert

Stick Men - Tony Levin, Pat Mastelotto, Markus Reuter

Trio jedného z najzásadnejších basgitaristov súčasnosti Tonyho Levina sa vracia do Bratislavy. Sprevádzať ho bude pán bubeník Pat Mastelotto a nemecký multiinštrumen­talista Markus Reuter.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Stick Men je americko nemecká progresívna rocková skupina zložená z prvotriednych muzikantov –  Pat Mastelotto a Tony Levin tvoria rytmickú sekciu legendárnych King Crimson.

Keby sa dal zodpovedne zostaviť rebríček top 10 basgitaristov sveta (čo sa zo zrejmých príčin nedá), Tony Levin by v ňom celkom určite figuroval na popredných priečkach. Neskutočný koncertný basgitarista, predovšetkým dlhoročný člen King Crimson ale aj veľmi vyťažený štúdiový hudobník, ktorý hral na viac ako 500 albumoch vrátane takých mien ako John Lennon, Cher, Pink Floyd, Lou Reed, Tom Waits alebo Yes.

Toto trio sa tu objavilo pred niekoľkými rokmi a bol to intenzívny zážitok. Prichádza repete.

Tony Levin je veľmi činorodý a vyťažený človek. Na jednej strane hrá v kapele na turné Petra Gabriela, ktorého koncert ste mohli vidieť v máji v Bratislave. Turné pokračuje až do konca 2014. Popri tom sa dáva dohromady ďalšia verzia King Crimson (bez Adriana Belewa?!), ktorá má pred sebou na jeseň americké turné. A ešte k tomu si rieši svoj projekt Stick Men. Je veľmi sympatické, že aj keď hráva na veľkých pódiach, neodmietne ani malý klub v Podunajských Biskupiciach. Aj prejavom je to veľmi príjemný človek.

Jeho špecialitou je Chapman's Stick, strunový nástroj vymyslený Emmettom Chapmanom začiatkom 70-tych rokov. Skrátene „The Stick“ má 8, 10 alebo 12 strún a vydáva zvuk úderom struny na široký hmatník. To z neho robí nástroj porovnateľný skôr s klávesovými nástrojmi. Často má mäkký basový zvuk a dobrí „stickisti“ na ňom hrávajú basovú aj melodickú linku naraz, ako možno vidieť napríklad v Elephant Talk.

Druhým veľmi zvučným menom zo Stick Men je Pat Mastelotto, výborný štúdiový bubeník hrajúci na mnohých albumoch veľkých mien. Bicie Pata Mastelotta tiež pokrývajú viac ako základnú zostavu akustických bicích – integruje aj špeciálnu elektronickú zostavu, tá umožňuje použitie samplov a prehrávanie smyčiek – loopov. Okrem iného bol tour bubeník dua David Sylvian a Robert Fripp a dlhoročný člen King Crimson. Pat má aj prepojenie so Slovenskom, spája ho dlhoročné priateľstvo a spolupráca s gitaristom a skladateľom, prešovským rodákom Dávidom Kollárom (spolupracoval m.i. so Stevenom Willsonom). 

Markus Reuter je skladateľ a gitarista, v minulosti študoval pod vedením Roberta Frippa (King Crimson) a okrem Stick Men v súčasnosti  spolupracuje a koncertuje s Devinom Towsendom. Aj Markus Reuter má neobvyklý nástroj. Je ním „touch guitar“, navrhol si ju sám – aj on presahuje svojim štýlom hrania širší rozsah než je možné dosiahnuť len od basovej, alebo sprievodnej gitary. 

Vstupné: predpredaj 35€

Odporúčame

koncert

Cascade Youth Symphony Orchestra

Koncert Cascade Youth Symphony Orchestra (USA) s dirigentom Todom Mahaffeyom, sa uskutoční v pondelok 8. júla vo Veľkom...Viac
Po 8.7.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
od vás odporúčame!
film

Tí, ktorí tancujú v tme

Šesť príbehov mladých nevidiacich, ktorí budia túžbu po živote, nabíjajú optimizmom a neboja sa sarkazmu. Víťazný film...Viac
Cinema City Eurovea / Kino Mladosť / Kino Lumière / Kino Lúky
odporúčame!
iná akcia

Sonda do architektúry Vila Sonnefeld

Ut 2.7.2024 / Múzeum Janka Jesenského MMB
odporúčame!
festival

Bratislava Tango Festival

Tango Argentino v súčasnosti už nie je neznámy pojem ani na Slovensku. Tancovať argentínske tango v Bratislave (alebo inom meste...Viac
26.9.2024 - 29.9.2024 / Bratislava
odporúčame!