koncert
vážna hudba

Otvárací koncert 73. sezóny Slovenskej filharmónie - vypredané

Otvárací koncert 73. sezóny Slovenskej filharmónie. Rajter, Beethoven Čajkovskij. Slovenská filharmónia, Daniel Raiskin dirigent, Vadim Gluzman husle.

Táto akcia sa konala v minulosti

Interpreti
Slovenská filharmónia
Daniel Raiskin dirigent
Vadim Gluzman husle

Program
Ľudovít Rajter - Petite ouverture solennelle
Ludwig van Beethoven - Koncert pre husle a orchester D dur, op. 61
Piotr Iľjič Čajkovskij - Symfónia h mol Manfred, op. 58

Cyklus: A a B Symfonicko - vokálny

Vstupenky za 15€ a 12€

Úvodné koncerty zaznejú pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude fenomenálny izraelský huslista s ukrajinskými koreňmi Vadim Gluzman. 

Šéfdirigent Daniel Raiskin na úvod otváracích večerov zaradil skladbu Petite ouverture solennelle / Slávnostnú predohru Ľudovíta Rajtera, popredného slovenského skladateľa, dirigenta, pedagóga,  spoluzakladateľa a bývalého šéfdirigenta nášho symfonického telesa (1949-1951 a 1953-1961). Skladba zaznie  pri príležitosti jeho nedožitých 115 narodenín.

V interpretácii fenomenálneho Vadima Gluzmana si vypočujeme Beethovenov Koncert pre husle a orchester D dur op. 61, ktorý otvárajú štyri tiché údery na tympany. Dielo sa dostalo do repertoáru koncertných sál  až po smrti skladateľa, v polovici 19. storočia,  zásluhou Felixa Mendelssohna Bartholdyho a vtedy trinásťročného huslistu Josepha Joachima v Londýne.

V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii jedného z najžiadanejších huslistov súčasnosti Vadima Gluzmana, ktorý koncertuje s orchestrami ako Berlínski filharmonici, Gewandhausorchester v Lipsku, Mníchovská či Londýnska filharmónia. Hrá na výnimočnom nástroji „ex-Leopold Auer" z roku 1690, ktoré mu zapožičala Stradivari Society v Chicagu.

V Bratislave sa predstaví už po niekoľkýkrát. Koncerty uzavrie Čajkovského programová a nie často uvádzaná symfónia Manfred podľa literárnej predlohy anglického romantického básnika Lorda Byrona, v autentickom naštudovaní šéfdirigenta SF, petrohradského rodáka Daniela Raiskina.  

Viac sa dozviete na stránke Slovenskej filharmónie

Odporúčame

výstava

Denisa Lehocká: Bez názvu

Výstava je vo výklade Kunsthalle, pozrieť sa dá bez vstupu do budovy. Autorka vytvorila komplexnú „priestorovú koláž“ pre...Viac
26.11.2021 - 26.1.2022 / Kunsthalle Bratislava
odporúčame!
film

Francúzska depeša Liberty, Kansas, Evening Sun

Milostný dopis novinárom odohrávajúci sa v detašovanej redakcii amerických novín vo fiktívnom francúzskom meste 20. storočia,...Viac
Št 16.12.2021 / Kino Nostalgia
odporúčame!
výstava

Celok je menší ako súčet jeho častí

Výstava Celok je menší ako súčet jeho častí je postavená na asymetrických celkoch a intervenčných vstupoch vystavujúcich autoriek...Viac
26.11.2021 - 20.2.2022 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
koncert

Saténové ruky (vianočný koncert)

So 11.12.2021 / .klub pod lampou
odporúčame!