koncert
vážna hudba

Otvárací koncert 73. sezóny Slovenskej filharmónie - vypredané

Otvárací koncert 73. sezóny Slovenskej filharmónie. Rajter, Beethoven Čajkovskij. Slovenská filharmónia, Daniel Raiskin dirigent, Vadim Gluzman husle.

Táto akcia sa konala v minulosti

Interpreti
Slovenská filharmónia
Daniel Raiskin dirigent
Vadim Gluzman husle

Program
Ľudovít Rajter - Petite ouverture solennelle
Ludwig van Beethoven - Koncert pre husle a orchester D dur, op. 61
Piotr Iľjič Čajkovskij - Symfónia h mol Manfred, op. 58

Cyklus: A a B Symfonicko - vokálny

Vstupenky za 15€ a 12€

Úvodné koncerty zaznejú pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude fenomenálny izraelský huslista s ukrajinskými koreňmi Vadim Gluzman. 

Šéfdirigent Daniel Raiskin na úvod otváracích večerov zaradil skladbu Petite ouverture solennelle / Slávnostnú predohru Ľudovíta Rajtera, popredného slovenského skladateľa, dirigenta, pedagóga,  spoluzakladateľa a bývalého šéfdirigenta nášho symfonického telesa (1949-1951 a 1953-1961). Skladba zaznie  pri príležitosti jeho nedožitých 115 narodenín.

V interpretácii fenomenálneho Vadima Gluzmana si vypočujeme Beethovenov Koncert pre husle a orchester D dur op. 61, ktorý otvárajú štyri tiché údery na tympany. Dielo sa dostalo do repertoáru koncertných sál  až po smrti skladateľa, v polovici 19. storočia,  zásluhou Felixa Mendelssohna Bartholdyho a vtedy trinásťročného huslistu Josepha Joachima v Londýne.

V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii jedného z najžiadanejších huslistov súčasnosti Vadima Gluzmana, ktorý koncertuje s orchestrami ako Berlínski filharmonici, Gewandhausorchester v Lipsku, Mníchovská či Londýnska filharmónia. Hrá na výnimočnom nástroji „ex-Leopold Auer" z roku 1690, ktoré mu zapožičala Stradivari Society v Chicagu.

V Bratislave sa predstaví už po niekoľkýkrát. Koncerty uzavrie Čajkovského programová a nie často uvádzaná symfónia Manfred podľa literárnej predlohy anglického romantického básnika Lorda Byrona, v autentickom naštudovaní šéfdirigenta SF, petrohradského rodáka Daniela Raiskina.  

Viac sa dozviete na stránke Slovenskej filharmónie

Odporúčame

koncert

T3xEThno

Ne 26.6.2022 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!
divadlo

Noc na Broadway: The Only Helga Show

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
25.8.2022 - 30.9.2022 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
koncert

Danube Music Day: Munly & The Lupercalians

Št 20.10.2022 / Fuga
odporúčame!
film

McQueen

Príbeh Alexandra McQueena je moderný príbeh, gotická rozprávka o obyčajnom chlapcovi z robotníckeho Východného Londýna, ktorý...Viac
28.6.2022 - 1.7.2022 / Kino Lumière
odporúčame!