koncert
festival
vážna hudba

Opera aeterna III: Dafne

Antonio Caldara zložil operu Dafne, ktorú teraz prvýkrát uvidíte ako novodobú slovenskú premiéru v záhrade domu Albrechtovcov, v prípade nepriaznivého počasia v koncertnej sieni Klarisky.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Antonio Caldara, Benátčan narodený v roku 1670, bol jedným z najuznávanejších skladateľov svojej doby. Väčšina jeho kariéry sa však odohrala mimo benátskej lagúny: vyvrcholila v posledných dvadsiatich rokoch jeho života na cisárskom dvore vo Viedni, kde zomrel v roku 1736. 

29. júla 1719 Caldara dokončil drámu pastorále Dafne, ktorá bola venovaná salzburskému arcibiskupovi Františku Antonovi, grófovi z Harrachu. Mníchovský dvorský básnik Abbate Biave je autorom libreta, ktoré sa nachádza v Biblioteca Nazionale Marcina v Benátkach.

V tom istom roku sa otvoril Heckentheater (prírodné divadlo – zo živého plotu) v Mirabellovom paláci v Salzburgu a má sa za to, že práve mytologický príbeh Dafne bol obzvlášť vhodný pre prírodné divadlo, ktoré sa hralo pri jeho otvorení. V tomto roku sa otvára záhrada domu Albrechtovcov na Kapitulskej a práve toto dielo snáď vhodne poslúži tejto významnej bratislavskej udalosti. Salzburský arcibiskup zamestnával benátskeho Caldaru - „musico di violoncello veneto“ ako skladateľa pre cirkevné diela, opery a oratória, neskôr bol pozvaný na viedenský dvor ako vicekapelmajster pre cisára Karla VI. Tento pracovný vzťah existoval až do Harrachovej smrti v roku 1727.

Známy a často pertraktovaný mýtus vzpurnej víly Dafne dostáva prostredníctvom kontrastného hudobného spracovania zásadnú diferenciáciu, ktorá veľmi presne sleduje vývoj mužskej námahy od statočnosti k pokusu o milostné ovládanie, ako aj ženskú reakciu nekonvenčne mysliacej Dafne, jedinej ženskej protagonistke tohto príbehu.

Žiadne iné dielo ako Caldarova Dafne sa nejavilo vhodnejším na úlohu slávnostnej opery pri otvorení tohto prírodného divadla, vďaka svojím jednoduchým pastoračným dejom a scenériou a malým počtom sólistov. Vďaka svojej výnimočnej hudbe je Dafne najcennejším dielom, ktoré vzniklo na salzburskej pôde v Handel-Bachovom období.  

Antonio Caldara (1670 – 1736): Dafne (dramma pastorale per musica) slovenská premiéra
libreto Giovanni Biavi

---

dirigent a umelecký vedúci Peter Zajíček
Dafne/Venere: Lenka Máčiková
Febo/Apollon: Alena Kropáčková
Aminta/Mercurio: Matúš Šimko
Peneo/Giove: Dávid Harant
tanec: Adriana Pinková, Mia Majeríková

réžia: Mariana Luteránová

Musica Aeterna obsadenie:
Peter Zajíček, umelecký vedúci, dirigent, husle
1. husle - Jana Gubková, Adam Szendrei, Ján Kružliak
2. husle – Gabriel Szathmáry, Peter Zelenka, Michal Klas
Viola - Ján Gréner, Bálint Kovács
Violončelo – Michaela Čibová, Kristína Koneval
Violone – Metod Podolský
Čembalo – Peter Guľas
Teorba – Jakub Mitrík

---------

Vstupné v predpredaji: 15€, zľavnené pre ZŤP, seniorov a študentov 7€

Usporiadateľ: Musica Aeterna o.z. v spolupráci s Albrecht Forum a BKIS
Hlavný partner: Fond na podporu umenia
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

 

 

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor MUSICA AETERNA, o.z.. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

film

Festival animovaného filmu - online

14.10.2020 - 31.10.2020 / online
odporúčame!
cestovanie

Cestovateľské kino: Portugalsko

Ut 8.12.2020 / Dunaj˜
odporúčame!
divadlo

Noc na Broadway

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
24.10.2020 - 26.11.2020 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!