koncert

NEXT 2021: online

Kvalita aj kvantita - piaty deň festivalu NEXT ponúka projekty ako Simon Whetham, Angststiftung (Burlas/Zagar/Karvaš), Bára Gísladóttir, Nicolas Collins, Budokan Boys, Aether Ore a patten A/V.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

NEXT sa presťahoval do online priestoru, klik na stranku festivalu

 

 

V Londýne usadený vizionársky producent a umelec patten je známy vďaka hi-tech audiovizuálnym predstaveniam a cross-platformovým projektom. Vo svojej praxi si ustanovil jedinečnú cestu niekde medzi dizajnom, inštaláciou, filmom, programovaním, hudbou, živým predstavením a vydavateľstvom. Za sebou má napríklad audiovizuálne koncerty v ICA a Tate Modern v Londýne, umelecký dozor a dizajn novej live show pre Caribou, súčasné umelecké inštalácie 3049 v Londýne a Amsterdame či založenie webového fóra 555-5555, pomenovaného po rovnomennej kreatívnej agentúre. V Bratislave predstaví patten úplne novú audiovizuálnu performanciu vystavanú okolo nadchádzajúceho albumu, ktorý spája zmutované zvuky, rytmy a ťažké basy do halucinogénnej, hybridnej verzie techna, footworku, UK garage, grimeu, hip-hopu i electra. Bude kombinovať špeciálny systém stroboskopických svetiel, lasery, HD videoprojekcie a hustý dym s ťažkými klubovými zvukmi. Výsledkom je ohromujúca žánrovo nezaraditeľná show.
--
Liz Allbee je skladateľka, improvizátorka a performerka, ktorá pracuje s hlasom, elektronikou a kvadrofonickou trúbkou. Alberto De Campo je elektronický hudobník, skladateľ, výskumník a profesor. Hannes Hoelzl je interdisciplinárny umelec, skladateľ a pedagóg. Spolu tvoria trio Aether Ore. Ich hudba by sa dala opísať ako elektroakustická improvizácia, na vytváranie ktorej Aether Ore využíva hlavne vlastnoručne vytvorené alebo upravené nástroje. 
--
Budokan Boys je projekt dvoch Američanov žijúcich v Berlíne a vo Viedni – multiinštrumentalistu Jeffa T Byrda a speváka Michaela Jeffrey Leeho. Sami o projekte hovoria ako o zvláštnom, trpkom prevedení popu. Duo sa pohybuje niekde na rozmedzí žánrov no-wave, dad-rock, hip-hop, R&B, spoken word a psych-folk a tvorí tak hudbu, ktorá je smiešna, divná a neobyčajne dojemná zároveň. Ich posledný album So Broken Up About You Dying – album o smrti – je viac kozmický, tajomný a ťažší, ale zachováva si aj duch dobrodružstva a intenzity, ktoré charakterizujú ich predošlé dva albumy. Budokan Boys predvedú svoju divokú, temne humornú live show kombinujúc prapodivnú elektroniku, bizarné naratívy, špinavé saxofóny a slide gitaru. 

Koncert Budokan Boys je prezentovaný v spolupráci s UH Festivalom. 
--
Nicolas Collins je autor, skladateľ, profesor a konštruktér experimentálnych hudobných nástrojov. Aj keď sa narodil v USA, veľkú časť svojej profesionálnej kariéry strávil v Európe, či už ako umelecký riaditeľ v STEIM – Studio for Electro-Instrumental Music v Amsterdame, alebo ako rezidenčný skladateľ DAAD v Berlíne. Jeho kniha Handmade Electronic Music – The Art of Hardware Hacking má dodnes veľký vplyv na elektronickú hudbu po celom svete. Collins učí na oboch kontinentoch a pokračuje vo svojich kreatívnych aktivitách. V súčasnosti hráva na modifikovanej elektroakustickej trúbke.
--
Hudba islandskej skladateľky a kontrabasistky Báry Gísladóttir je založená na koncepte zvuku ako živej entity. Na sólových albumoch Hīber (ktorý zahrá na NEXTe) a Mass for some predstavuje kontrabas v nezvyčajných pozíciách: rachotiaci, skreslený, kľukatý, miestami takmer neľútostný zvuk sa neustále krúti a mení. Podobne ako súčasníci Leila Bordreuil (violončelo) či Patrick Shiroishi (rôzne dychové nástroje) Gísladóttir rozmazáva hranice medzi súčasnou kompozíciou, sound artom a experimentálnou hudbou. Toto sú zvuky na míle vzdialené od toho, čo si predstavíte, keď vám niekto povie “kontrabas”. 

V rámci projektu NOISS (Nórsko – Island – Slovensko): Nová hudba pre nové publiká.
--
Tentokrát sa členovia projektu Splnený Zem Martin Burlas, Peter Zagar a Martin Karvaš ocitajú v zoskupení Angststiftung, kde budú na objednávku festivalu NEXT naživo tvarovať elektronický materiál. Ten prešiel niekoľkonásobnými úpravami za účelom deformácie a stierania rozdielu medzi zvukom prvotných elektrických nahrávacích systémov a súčasných zariadení na detekciu toku elektrického prúdu. Ako sa dá očakávať, o romantiku a sentiment nebude núdza.

Nový koncertný projekt vznikol na objednávku festivalu NEXT.
--
Simon Whetham je zvukový umelec v neustálom kreatívnom pohybe. Sústreďuje sa na terénne nahrávky a prostredníctvom koncertov, workshopov, zvukových inštalácií a prechádzok – tzv. soundwalks prezentuje jedinečné prístupy ku kompozícii, priestorovému skúmaniu a samotnému počúvaniu. Predstaví vyvíjajúci sa projekt Channeling: sčasti inštalácia, sčasti koncert skúma zvuky vytvárané aktivovaním zachránených mechanických a motorových zariadení, používajúc nahrávky z rôznych prostredí.

Odporúčame

výstava

Pavol Thurzo - dizajnér Tesly

15.2.2024 - 21.4.2024 / Galéria dizajnu Satelit
odporúčame!
festival

Festival tRadovania 2024

Aj v roku 2024 sa koná interaktívny jarný festival tRadovania. V piatok 26. apríla v legendárnom bratislavskom V-klube to bude...Viac
So 27.4.2024 /  Prüger-Wallnerova  záhrada ( Prügerka)
odporúčame!
vážna hudba

Potulky jazzom

So 13.4.2024 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
divadlo

The Cotton Club

Ladies&Gentlemen, máte radi šampanské, víno, či whisky? Aj my, ale pssst! Sú predsa dvadsiate roky minulého storočia a my sme...Viac
5.4.2024 - 23.5.2024 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!