koncert
party

Danube Music Day: Grandmaster Flash

Pán gramcov – americký pionier inštrumentálneho hiphopu – Grandmaster Flash sa predstaví už 6. novembra v bratislavskom MMC. Organizátori sľubujú prekvapenia zo 4 elementov hiphopu. Ten prvý bude patriť breakingu, ktorý príde zatancovať Laci Strike so svojimi hiphopovými tanečníkmi zo Street Dance Academy a B-boys Hasta La Muerte.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Na vystúpení Grandmaster Flash zaznejú všetky jeho najväčšie hity v špeciálnej audiovizuálnej live show People, Places and Things

Máme jednu zmenu. Zo zdravotných dôvodov nezahrá DJ Spinhandz . Nahradí ho DJ Mercy.

Kompletný Line-up:

 

18:00 Dj David zo Senca

19:30 Dj Mercy

20:30 SDA / Hasta la Muerte

20:50 Vec + Zverina + Tono S

22:00 Grandmaster Flash

 

Vstupné 24€, VIP vstupné 39€

---

Začiatky hiphopu, presun z ulíc do štúdií a zrodenie obrovského fenoménu. Za tým všetkým stojí jedno meno – Grandmaster Flash. Pre tohto veľmajstra a priekopníka amerického hiphopu boli gramce a vinyly rovnako dôležité ako elektrická gitara pre Jimiho Hendrixa. A že s nimi dokázal, a stále aj vo veku 61 rokov, dokáže neuveriteľné veci. Vďaka nemu dosiahol hiphop svoj nezameniteľný zvuk, čím sa zaradil k jazzu, soulu, funku a k ďalším žánrom afroamerickej kultúry.

Newyorský rap vyšiel z podzemia, aby sa usadil vo svetových hitparádach. Tvorba Grandmastera Flasha bola tak tesne spätá s New Yorkom, že z tej atmosféry nikdy nespiaceho mesta s neuveriteľným potenciálom ulíc, nič nevybledlo. Grandmaster Flash priniesol základné techniky diskžokejingu (backspin, scratch a punching phrasing, break), keď začal spolupracovať s mnohými umelcami (Sugar Hill, Kurtis Blow, Lovebug Starski), ako aj s vlastnou crew Grandmaster Flash and The Furious Five: Robert Keith „Cowboy“ Wiggins“, Melvin „Melle Mel“ Glover, Nathaniel „Kidd Creole“, Eddie „Mr.Ness/Scorpio“ Morris, Guy „Rahiem“ Williams.

Krátky prehľad najväčších hitov: The Message, We Rap More Mellow, Flash To The Beat, Superrapin, Freedom, The Birthday Party, či Adventures on the Wheels of Steel – prelomový singel definujúci zvuk old school hip hopu.

Pripomenutím, aký veľký prínos znamenal Grandmaster Flash pre nástup hiphopu, bol seriál The Get Down, v ktorom ho znázornil herec Mamoudou Athie, aj víťazstvo v ankete magazínu Rolling Stone, ktorý zvolil The Message za najlepšiu hiphopovú skladbu všetkých čias. Hit z roku 1982 bol podľa editorov tohto časopisu prvou hip-hopovou piesňou, ktorá „povedala pravdu o modernom živote v amerických mestách".

 

Hiphopová subkultúra prerástla z ulíc do mainstreamu, až sa nakoniec stala najdôležitejším fenoménom 21. storočia. Tvoria ju gramce, vinyly, graffiti, MC´s, ale aj tanec prezentovaný cez breaking. Ten si vytancoval cestičku z klubov až s potvrdenou účasťou na Olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Počiatky breakingu sa datujú do sedemdesiatych rokov a z USA sa k nám do Československa dostal v osemdesiatych rokoch. Tanečníci robiaci na podlahe krkolomné otočky na hlave zožali okamžitý úspech. V tomto období sa objavujú kultové mená ako Bratislavskí gumení chlapci, Karči, Fredy Ayisi a mnohí ďalší priekopníci. Postupom času sa breaking na Slovensku profesionalizoval a choreografie sa stávali čoraz náročnejšími. Začali sa zakladať akadémie a tú najväčšiu vybudoval Laci Strike – tanečník, choreograf a zakladateľ Laci Strike Street Dance Academy.

Tvorca stoviek choreografií založil akadémiu v roku 2003 a odvtedy vychoval množstvo talentov a nasledovníkov, šíril povedomie o hiphope prostredníctvom účasti v rôznych televíznych šou, z videoklipov a tanečných vystúpení na koncertoch takých zvučných mien ako Busta Rhymes, Pussycat Dolls, The Fugees, Black Eyed Peas atď. Na vystúpení americkej hiphopovej legendy Grandmaster Flash zatancuje Laci Strike spolu so svojou crew SDA a bboys z crew Hasta la Muerte. Šou predstaviteľov prvého zverejneného hiphopového elementu – breaking – sa bude odohrávať medzi divákmi. Pripravené bude špeciálne choreo aj freestyle.

Na koncerte Grandmaster Flash sa predstaví aj trojica slovenských DJov a turntablistov. K služobne najstarším patrí David zo Senca – mnohonásobný majster SR v mixovaní, majiteľ najväčšej zbierky hiphopových platní a CD. Ako producent sa podpísal pod najpodstatnejšie nahrávky prvej vlny hiphopu na Slovensku. Stál za zrodom projektu Zvuk Ulice, z ktorého vzišiel aj Branči Kováč alias Vec. Spoluzakladateľ formácie Trosky posunul hiphop svojím medzi žánrovým prejavom do rádií. Na pódiu sa objavuje nielen ako MC, ale aj ako DJ / beatmaker. Dj Spinhandz pôsobí na našej scéne už dvadsať rokov. V úlohe dvorného DJa kryje chrbát Strapovi, poslucháči ho poznajú aj zo spolupráce s Gramo Rokkaz. Turntablism a.k.a. umenie ovládania gramofónov vkladá do koncertov, rovnako tiež do mixtejpov s Karaoke Tundrom.

Dobrý DJ je základom každej dobrej párty a túto povesť ešte znásobí kvalitný raper váhou svojich slov. Rapovanie sa vyvinulo z deklamovanej poézie a hovoreného slova tzv. spoken word postupným pridávaním rôznych rytmických fráz. MC´s chceli väčšinovej spoločnosti vymaľovať neprikrášlený obraz ulice. Poukázať na chudobu, sociálne a rasové nerovnosti a nepokoje vo vlastných štvrtiach bez ochrany zákona a pomoci zo strany štátu. Práve Grandmaster Flash bol súčasťou jednej z prvých hiphopových crew Grandmaster Flash and the Furious Five s ich najslávnejšou skladbou Message. Sila tohto posolstva sa dnes stráca pod nánosom slávy a bohatstva, ale nie všetci raperi sa zaujímajú iba o svoju „reťázku“. Tono S je hĺbavý, pokorný a sčítaný storyteller. Nemá problém rapovať o svojich najintímnejších veciach či o vlastnom rozvoji, rovnako sa nebojí dotknúť nespravodlivých amnestií a ďalších dôležitých spoločenských tém. Protiváhou k tomu, že hiphop sa nemá brať až tak vážne, je Zverina. Priniesol doň vtip, nadhľad, satiru, ktorú si ešte pamätáme z jeho falošnej kandidatúry na prezidenta SR. Obaja raperi majú čo povedať a povedia to pekne nahlas.

---

Grandmaster Flash sa predstaví 06. novembra v bratislavskom MMC, kde zaznejú všetky jeho najväčšie hity v špeciálnej audiovizuálnej live show People, Places and Things. 

Koncert Grandmastera Flasha sa uskutoční pod značkou Danube Music Day, ktorá chce prinášať na Slovensko prelomových a priekopníckych interpretov, ktorí výrazným spôsobom  formovali hudobnú scénu (v oblasti zvuku, formy aj estetického vnímania), no napriek tomu u nás ešte nikdy nevystúpili, alebo len veľmi sporadicky.

 

Odporúčame

film

Krajina nomádov

Št 9.12.2021 / Kino Nostalgia
odporúčame!
koncert

Iva Bittová & Dunaj - zrušené

St 8.12.2021 / Dunaj˜
odporúčame!
výstava

Celok je menší ako súčet jeho častí

Výstava Celok je menší ako súčet jeho častí je postavená na asymetrických celkoch a intervenčných vstupoch vystavujúcich autoriek...Viac
26.11.2021 - 20.2.2022 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
koncert

Fink (UK)

Anglický hudobník Fink príde na budúci rok (2022) do Bratislavy predstaviť pripravovanú kolekciu IIUII (It Isn’t Until It Is)...Viac
Št 12.5.2022 / Majestic music club
odporúčame!