vážna hudba

Dvořák / Brahms

Hneď po návrate orchestra Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom z umeleckého zájazdu v Nemecku a Rakúsku sa uskutoční ďalšia dvojica  symfonických koncertov v Redute s dielami, ktoré uviedli v zahraničí: Brahmsov prvý Koncert pre klavír a orchester  a Dvořákovu Symfóniu č. 8 G dur, op. 88. Sólistom večerov bude uznávaný ruský klavirista s brilantnou technikou hry Alexei Volodin.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Johannes Brahms - Koncert pre klavír a orchester č. 1 d mol, op. 15
Antonín Dvořák - Symfónia č. 8 G dur, op. 88

Koncert pre klavír a orchester č. 1 d mol op. 15 Johannesa Brahsa vznikal počas piatich rokov. Z pôvodne plánovanej sonáty pre dva klavíry, neskôr symfónie  vznikol koncert pre klavír. Jeden z najťažších a najkrajších romantických klavírnych koncertov zaznie v  interpretácii Alexeia Volodina, ktorý len pred dvoma týždňami uviedol s našim orchestrom Brahmsov druhý klavírny koncert a oba uviedol na turné s našim orchestrom. Dva Brahmsove klavírne koncerty sú dôkazom toho, že skladateľ bol klavírnym virtuózom.

Po prestávke zaznie predposledná symfónia Antonína Dvořáka, plná radostnej nálady, ktorá patrí k skladateľovým najhranejším opusom. Premiéra sa konala 2. februára 1890 v pražskom Rudolfine v podaní Orchestra Národného divadla v naštudovaní skladateľa. Väčšinu diela Dvořák skomponoval na rodinnom letnom sídle v malebnom prostredí Vysokej u Příbramě. Symfónia č. 8 G dur, op. 88 bola uvedená aj na historicky prvom koncerte Slovenskej filharmónie 27. októbra 1949 v naštudovaní Ľudovíta Rajtera. Je považovaná za jedno z najvýznamnejších a najoriginálnejších diel symfonickej literatúry.

Vstupné 12€

Odporúčame

koncert

Depeche Mode

Ne 28.5.2023 / Národný futbalový štadión
odporúčame!
film

Trojuholník smútku

Kino Mladosť / Kino Nostalgia
odporúčame!
festival

Konvergencie: Janáček

2.3.2023 - 12.3.2023 / Bratislava
odporúčame!
divadlo

Vojna a mier

So 25.2.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!