koncert

Cluster Ensemble: Patterns

V polovici júna uplynie 10 rokov od vzniku Cluster ensemble, prestížneho slovenského hudobného telesa, ktoré prerazilo s interpretáciou významných súčasných skladateľov po celom svete. Desiate narodeniny oslávi súbor sériou performancií nazvanou Patterns, kombinujúcich hudbu amerického skladateľa Steva Reicha s tancom a svetlom.

Táto akcia sa konala v minulosti

Účinkujú: I. Šiller, F. Király, Z. Biščáková, L. Novosedlíková, D. Kocián,M. Heriban, P. Fornayová

Dĺžka predstavenia: 1 hod. a pol

Cluster ensemble odohrali svoj prvý koncert 15. júna 2009 v predajni hudobných nástrojov MadaMusic v centre Bratislavy. Koncert sa stal dnes už legendou – mladí hudobníci z VŠMU pod vedením Ivana Šillera sa rozhodli splniť si sen a naživo predviesť ikonickú skladbu Six Pianos amerického skladateľa Steva Reicha. V bratislavských podmienkach ako začínajúci muzikanti nedokázali zohnať šesť akustických klavírov potrebných na uvedenie skladby nikde inde ako v obchode s hudobninami. Koncert zaplnil celú predajňu a rad ľudí sa ťahal až na ulicu. „Koncert bol magický, ľudia postávali všade na okolí, priťahoval ich zvuk, ktorý evokoval včelí úľ, so zatajeným dychom počúvali,“ spomína vtedajšia prevádzkárka MadaMusic a hudobníčka Jana Bezek.

Nový program Patterns, ktorým Cluster ensemble oslavujú 10. výročie svojho vzniku, pokračuje v tradícii prekvapivosti, s ktorou ansámble odštartoval. PATTERNS sú cez Steva Reicha symbolickým návratom ku koreňom, ale aj posunom vpred, ďalej v experimentoch, ktoré sú pre tvorbu „Clustru“ za 10 rokov fungovania typické a ktoré im otvorili dvere až za Atlantik.

Ide o hudobno–tanečno–svetelnú performance pozostávajúcu zo zriedka hrávaných kompozícií Steva Reicha Four Organs, Phase Patterns a kultovej Music for Pieces of Wood – silne kontrastných skladieb z obdobia, v ktorom Reich výrazne experimentoval a skúmal nové možnosti akustických a elektronických nástrojov.

Phase Patterns je postavená na Stevom Reichom „objavenom“ fázovom posune. Princípom Four Organs je algoritmické spomaľovanie hudobného času, ktoré privádza poslucháča do stavu úplného ponoru do hudby. Intermezzom medzi týmito organovými stenami je zvukovo Cluster Ensemble Patterns kontrastná, takmer „kmeňová“ Music for Pieces of Wood, ktorú Reich skomponoval ovplyvnený svojím skúmaním perkusívnej hudby v Ghane. Pohybovo-svetelná zložka projektu je minimalistickou interpretáciou Reichových hudobných štruktúr. Vychádza z interakcie tanečníkov, svetiel a hudby, spoločným menovateľom je najmä rytmus, ale aj akcenty a pulzácia. Na tanečnej zložke ansámbel spolupracuje s choreografkou Petrou Fornayovou a dvomi mladými interpretmi – Soňou Ferienčíkovou a Michalom Heribanom. Svetelný koncept pripravil jeden z umeleckých vedúcich ansámblu Fero Király.

V bratislavskej A4 zároveň ansámbel symbolicky oslávi svoje 10. narodeniny.
Interdisciplinárna umelecká skupina Cluster ensemble vznikla okolo umeleckej dvojice Ivan Šiller a Fero Király. Desať rokov pravidelne koncertuje na domácich a zahraničných pódiách. Doposiaľ najväčším úspechom voľného umeleckého združenia bolo vydanie debutového albumu Cluster ensemble Plays Philip Glass v júli 2019 v slovenskom vydavateľstve Hevhetia a na americkom labeli Orange Mountain Music. Ten vlasti americký skladateľ Philip Glass.

Slovenských hudobníkov videl naživo hrať v roku 2015 v Košiaciach na festivale Ars Nova jeho ikonickú, no zabudnutú skladbu Music With Changing Parts. Nasledovala ponuka na spoluprácu a vydanie debutového albumu v jeho newyorskom vydavateľstve. Súbor sa venuje predovšetkým interpretácii diel súčasných 20. storočia a vlastným autorským projektom, ktoré sa snažia posúvať hranice umeleckej interpretácie mimo „komfortnej zóny“ vážnej hudby.

Za desať rokov spolupracoval Cluster s vyše 50 umelcami z Európy a USA. Ansámbel má na konte napríklad 24-hodinovú interpretáciu skladby Vexations od Erica Satieho, uvedenie grafických partitúr Milana Adamčiaka v New Yorku a vo Viedni, ale aj koncerty v Dánsku, Nórsku, Kalifornii, Poľsku, Česku, Nemecku, Rakúsku a Litve. V roku 2018 súbor odohral medzinárodné turné vo Viedni, Prahe a v New Yorku. Projekt podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond

-----

Vstup: 6€ / 5€


Odporúčame

výstava

Karol Plicka - Album k 10. výročiu Matice Slovenskej v Čadci

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátor: Martin KleiblViac
2.11.2023 - 30.6.2024 / Stredoeurópsky dom fotografie
odporúčame!
koncert

Still Corners (USA/UK)

Doteraz Slovensko vždy tesne minuli, tentokrát v rámci koncertnej série Nu Sound Of zaleje americko-britské trio Still Corners...Viac
St 22.5.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
výstava

BA 60 – 69. Šesťdesiate v Bratislave

Život v Bratislave formovalo uvoľňovanie režimu umožňujúce reagovať aj na dianie za hranicami sovietskej sféry. Mesto sa postupne...Viac
13.12.2023 - 1.9.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
film

Týždeň slovenského filmu 2024

Prehliadka domácej kinematografie, ktorá každoročne prináša tvorbu uplynulého roka a jej kritickú reflexiu. Aktuálny desiaty...Viac
15.4.2024 - 21.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!