iná akcia

Virtuálna develoutópia- Nivy

Občianske združenie Open Design Studio, internetový časopis o kritickej praxi grafických dizajnérov Critical Daily  a grafická dizajnérka Lenka Hámošová vás srdečne pozývajú na autorský happening Virtuálna Develoutópia - Nivy, ktorý sa uskutoční v sobotu 9.11. 2019 o 14:00-16:00 na viacerých miestach v okolí rozostavanej novej autobusovej stanice Nivy.

 

Táto akcia sa konala v minulosti


Ide o prvú interaktívnu site-specific inštaláciu zo série Virtuálna Develoutópia grafickej dizajnérky Lenky Hámošovej, prostredníctvom ktorej reaguje na kurióznu víziu developerských utópií v rôznych častiach Bratislavy pomocou vizuálnej komunikácie a virtuálnej reality. Autorka tak ponúka výzvu na reflexiu, prípadne konkrétnu akciu zo strany obyvateľov hlavného mesta, ktorí s touto nanútenou víziou novej tváre hlavného mesta nesúhlasia.

Akcia sa začne o 14:00 pred budovou Design Factory na Bottovej ulici 2 v Bratislave a bude pokračovať na ďalšie lokácie v okolí novej autobusovej stanice Nivy.

Virtuálna Develoutópia:
Interaktívna site-specific inštalácia v lokalite momentálne najväčšieho developerského rozvoja v meste ponúka jedinečnú možnosť nasadiť si okuliare na virtuálnu realitu a ponoriť sa do kuriózneho sveta developerskej utópie. V tejto virtuálnej bubline nenájdete nič iné, len koncentrovanú a ničím nerušenú víziu novovznikajúcej mestskej štvrte, ktorú bolo možné doposiaľ len nedostatočne odčítať z architektonických vizualizácií, promo videí a developerských web magazínov. Z priestoru sú odstránené všetky dojem rušiace detaily, od napadaného lístia po nepríťažlivých ľudí, za účelom dokonalého vyznenia koherentnosti developerskej vízie pre túto ešte donedávna tak zanedbanú lokalitu. V neuveriteľne živej 3D projekcii môžete zažiť sľubovaný skutočne ozajstný zážitok zo srdca živej štvrte plnej kultúry a umenia a nechať sa opantať nadpozemskou atmosférou mesta večne zaliatého slnkom. Aj keď v momente zloženia VR okuliarov táto bublina bohužiaľ praskne, a s ňou aj celá farebná vízia lepších zajtrajškov, Vám už navždy ostane v srdci hrejivý pocit z tohto síce krátkeho, ale spektakulárneho pobytu v nej. Uchovajte si ho do budúcna, keď bude štvrť už dostavaná a veci možno nebudú vyzerať úplne tak, ako sa pôvodne prezentovali, prípadne konajte už teraz a dožadujte sa zmeny ešte v procese výstavby.

Pozor:
Dlhodobejší pobyt vo virtuálnej realite môže vyvolať niektoré nežiadúce, avšak len dočasne trvajúce účinky v podobe závrate a rozmazaného videnia, v ojedinelých prípadoch môže vyvolať epileptický záchvat. Virtuálna realita skresľuje vnímanie priestoru, pohybu a jednotlivých vzťahov v ňom. Bol spozorovaný nežiadúci vplyv na schopnosť správne vyhodnocovať rôzne vizuálne informácie vo virtuálnom priestore, dočasne však aj v reálnom priestore bezprostredne po zložení VR okuliarov. Na základe silnej emocionálnej odozvy môže virtuálna realita vytvárať ilúziu o pravdivosti 3D projekcie, čo môže viesť k relatívne závažnému kognitívnemu šoku po zložení VR okuliarov. Osoby ľahko podliehajúce emocionálnemu vplyvu by sa mali skúsenosti s virtuálnou realitou vo vlastnom záujme vyhnúť.

Odporúčame

koncert

Erik Truffaz Quartet - zmena termínu

Ne 10.10.2021 / Ateliér Babylon
odporúčame!
výstava

Poklad Inkov

Spoznajte príbehy Inskej ríše, ktorá zrodila tých najodvážnejších bojovníkov, kde starodávne kultúry vládli oceánu a kde králi...Viac
1.1.2021 - 30.9.2021 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
film

Obchod na korze

So 19.6.2021 / Kino Lumière
odporúčame!
festival

Viva Musica! 2021

Leto v Bratislave bude patriť festivalu Viva Musica! V rámci desiatich koncertov opäť ponúkne to najlepšie z klasickej hudby.Viac
17.7.2021 - 31.7.2021 / Bratislava
odporúčame!