iná akcia

Sandra Kramerová & Artists: Majka

Slovenská premiéra predstavenia Majka – Mimozemské tanečné stretnutie so ženskosťou.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Mimozemšťanka Majka pristane v Československu v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.
Dokáže sa naučiť ako sa stať skutočnou ženou z reklamy, televízie a propagandy?

Sandra – inšpirovaná populárnym československým televíznym seriálom Spadla z oblakov (1978) – prevzala postavu Majky  z Gurunu. Práve prostredníctvom tejto mimozemskej bytosti  sa  z reklám a televiznych relácií učí, čo to v období socialistického Československa znamená byť ženou.

Na základe premietajúcich sa obrazov z tohto obdobia a jej bohatej  vnútornej imaginácie sa snaží svojím detským pohľadom obsiahnuť ženské správanie procesom imitácie.

Vo svojej nevinnosti objavuje role, ktoré si navzájom protirečia, a ich vonkajšie stvárnenia idú ruka v ruke s jej zmenou vo vnútri samej seba. Hrdinská občianka a usilovná robotníčka ostro kontrastuje s príťažlivou ženou a starostlivou matkou. Predmety a ich funkčnosť v jej okolí sa začínajú meniť a nadobúdať nový význam. Nevinnosť sa mení na niečo temné a divák je svedkom vnútorného konfliktu medzi rôznymi sociálnymi identitami.

Sandra Kramerová je tanečná umelkyňa slovenského pôvodu žijúca v Amsterdame s medzinárodnými skúsenosťami zo Slovenska (VŠMU), Izraela (Kibbutz Contemporary Dance Company) a New Yorku (Sarah Lawrence College, Peridance, Overground company). S podporou Fonds Podiumkunsten v Holandsku sa venuje expresívnym tanečno-divadelným predstaveniam. Ako absolventka Sarah Lawrence College (NY) s titulom MFA v tanci pracuje Sandra Kramerová ako choreografka s videom, svetlami a textom za účelom vytvorenia imaginatívnych divadelných zážitkov. Jej multimediálny tanec Body as a Weaponbol zaradený medzi 5 najlepších vystúpení v Holandsku v roku 2020 denníkom Het Parool (holandský regionálny denník). So svojím umeleckým tímom – filmovým režisérom a tvorcom Álvarom Congostom a svetelným a vizuálnym dizajnérom Boaz van den Banom – tvoria silné trio prezentujúce predstavenia v Holandsku, na Slovensku a v New Yorku.

Choreografia a tanec: Sandra Kramerová
Video réžia a strih: Álvaro Congosto
Svetelný dizajn: Boaz van den Ban
Scénografia: Sofie Moritz
Vizuály: Boaz van den Ban, Andre Lima, Álvaro Congosto
Live Feed Operátor: Álvaro Congosto
Hudobná skladba: Denisa Uherová
Hudobný dizajn: Denisa Uherová & Álvaro Congosto
Produkcia: Theater de Generator
Umelecké vedenie: Pavel Zuštiak

(53 min)​

Celý program festivalu Nu Dance Fest nájdete tu.

Odporúčame

koncert

Nouvelle Vague

Št 29.9.2022 / Majestic music club
odporúčame!
výstava

Vo výklade: Ivan Matušík - Zuckermandel

1.8.2022 - 4.9.2022 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

14.9.2022 - 23.10.2022 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
výstava

Gisela Weyde - Od Atény k Hére

Gisela Leweke-Weyde bola kunsthistorička, maliarka, grafička, archeologička, publicistka a reštaurátorka. Má obrovské zásluhy v...Viac
9.6.2022 - 2.10.2022 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!