iná akcia
standup / talkshow

Reaktor: Unseen

Artist talk a výstup z rezidencie Jána Solčániho.

Táto akcia sa konala v minulosti

“Prvým nástrojom nebola palica, ostrý kameň ani koleso, prvým nástrojom bol ľudský hlas”

Táto fráza otvára projekt Unseen, online platformou a webový archív k rozvíjaniu vzťahu medzi našimi telami, priestorom a zvukom. Voľne vychádza z praxe hlbokého počúvania Pauline Oliveros, ktorú aktualizuje cez perspektívy vybraných umelkýň a umelcov.

Sériami cvičení, postupov a videonávodov je návštevník či návštevníčka stránky povzbudená k sústredeniu sa na zvuk ako na nástroj zbavujúci pocitu odlúčenia a izolácie, ako nástroj pre predstavovanie si lepších zajtrajškov.

Návody sú rôznej dĺžky a náročnosti, pre individuálnu a kolektívnu prax, telesné a ne-telesné. Predstavujú umeleckú prax ako nástroj každodennosti, ako set mechaník a procedúr fungujúcich mimo inštitucionálne rámce umenia. Ako postupy a návody, ktoré je možné aktivovať vo vlastnej réžii ich aplikáciou do nášho každodenného života.

Cvičenia vytvárajú priestor pre nové racionality a spôsoby nazerania na každodenné. Možnosti sú nekonečné, ale často obmedzené limitom vlastnej imaginácie.
Vytváranie, predstavovanie, snívanie, spievanie, dotyk, bručanie, rozprávanie sa sú tu atribútmi ktoré vytvárajú bezpečný priestor pre znovuobjavenie vlastnej intimity, zdieľanie a poznávanie seba, iných a iné.

Podujatie sa uskutoční v Kabinete Pomalosti na prízemí Novej Cvernovky.

Ján Solčáni vo svojej praxi plynule prechádza medzi pozíciami kurátora, zvukového umelca a teoretika. Zaujíma sa o interdisciplinárne a experimentálne prístupy k skúmaniu javov, ktoré sú vnímateľné a vyjadriteľné zvukom. Zastrešuje prednáškový cyklus o súčasných podobách umenia a kurátorstva Videogram, je spoluzakladateľom a kurátorom vydavateľstva Skupina, kurátorom archívu Unseen a organizuje aktivity formácie Roman Radkovič Collective. Je doktorandom na Fakulte výtvarných umění v Brne. Pôsobí v Brne a Berlíne.

--------

Opatrenia COVID-19
Vstup na akciu je povolený iba zaočkovaným osobám s platným očkovacím preukazom GreenPass. Túto aplikáciu si prosím stiahnite a pripravte vopred - už s aktivovaným QR kódom. 

Vstup do interiéru je povolený iba s rúškom/ respirátorom.

V priestoroch sú k dispozícii bezkontaktné dezinfekcie.

Odporúčame

výstava

Martin Benka

1.1.2021 - 30.9.2022 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
divadlo

Noc na Broadway: The Only Helga Show

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
10.12.2021 - 28.1.2022 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
výstava

Akcia ZET - umenovedná výprava

1.1.2021 - 31.12.2021 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
divadlo

Las Vegas Varieté

Zábavný, zvrhlý, zvodný revuálny zážitok! Dekadencia, humor, očarujúce cirkusové, tanečné a spevácke čísla, burlesque a Vy -...Viac
Pi 31.12.2021 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!