iná akcia
Prechádzka / exkurzia

Rande s mestom

„Rande s mestom“ je cyklus tematických vychádzok BKIS v spolupráci so sprievodcami.

Táto akcia sa konala v minulosti

Cyklus tematických vychádzok Rande s mestom, v ktorom môžete objavovať najrôznejšie tváre hlavného mesta so sprievodcami, absolventmi najstaršieho sprievodcovského kurzu špecializovaného na Bratislavu, spustilo BKIS presne pred rokom, v rámci minuloročného festivalu Kultúrne leto. Pilotný projekt sa stretol s obrovským záujmom verejnosti a získal mnohých pravidelných návštevníkov.

Aj počas tohto leta máte každú sobotu a stredu o 17:00 skvelú príležitosť vyraziť na rande v múdrej a príjemnej spoločnosti našich sprievodcov. Vďaka pestrej ponuke tém sa na týchto vychádzkach naučíte pozerať na naše mesto inak a poodhalíte rôzne jeho tváre, spoznáte príbehy pamiatok, inštitúcii, ulíc aj budov a stavieb, odevných značiek, pohostinstiev, kín, či divadiel a konkrétne osudy mnohých významných osobností.

Naučíte sa obdivovať častokrát zašlú krásu architektúry, dozviete sa viac o parkoch i prírode, ktorá je súčasťou Bratislavy, pochopíte život kedysi a dnes, a predovšetkým budete mať Bratislavu radšej . Pretože ako hovorí jedna z najstarších sprievodkýň po Bratislave, a zároveň lektorka kurzu Sprievodca CR BKIS, pani Helena Navrátilová: „Keď niekto niečo nepozná, nemôže to mať rád. Silný vzťah k Bratislave mi sprostredkovali rodičia ešte v prvej polovici 20. storočia, keď ma brávali pravidelne na vychádzky starým mestom.  A  ja sama celý život pracujem na tom, aby som o tomto meste vedela, čo najviac.“

Vychádzky sú zdarma, ale je povinné prihlásiť účasť prostredníctvom online formulára. 

Program: pre rodiny s deťmi

Zlatá éra bratislavských kín
18.8.2021, streda, 17:00
Sprievodkyňa: Eva Čubríková

Zlatý vek bratislavských kín a časy, kedy sa stálo v zástupoch na lístky sú už dávno preč. Pominula sa aj éra jednosálových kín a filmový divák sa preniesol inam…Kam sa stratili legendárne a obľúbené bratislavské kiná? Aké boli ich často sa meniace názvy? Ktoré z nich prežili a čo sa stalo s tými ostatnými? Viete, že najstaršie kino v našom meste funguje dodnes? Počas prehliadky si zaspomíname aj na letné kiná a filmy, v ktorých si zahrala hlavnú úlohu Bratislava….a je ich veru dosť.

 ----------

Čo nám socializmus dal a čo nám vzal
Bratislava v období 1948 – 1989
21.8.2021, sobota, 17:00
Sprievodkyňa: Martina Štensová

Aké stavby sa projektovali v období socializmu v rokoch 1948 – 1989? Budova NR SR, mosty, Slavín, TV veža,  Slovenský rozhlas, či “ Kukurica“,  Študentský domov Mladá garda, sídlisková výstavba (Miletičova, Petržalka), výstavný areál Incheba,  hotel Devín aj SNG, či Prior na Kamennom námestí.  40 rokov je dlhé obdobie. Prvé roky boli poznamenané obnovovaním vojnou zničeného hospodárstva. Um a šikovnosť našich otcov a dedov prekonali aj nedostatok materiálu a financií.  Prednosť mali priemyselné podniky, cesty, priehrady, školy, nemocnice… Pozrieme sa spolu na stavby, ktoré môžeme vidieť  z hradného kopca, niektoré si  pozrieme aj zblízka. Mnohé diela sú predmetom diskusií, kontroverzných názorov, ale sú súčasťou dejín Bratislavy.  V týchto rokoch sa rozhodlo aj o zachovaní základnej dominanty Bratislavy – Bratislavského hradu,  na nádvorí ktorého si rozpovieme príbeh „pifflovskej“ prestavby hradu.

----------- 

Stredoveká Bratislava
25.8.2021, streda, 17:00
Sprievodkyňa: Dagmar Gubová

Viac info čoskoro.

 ----------

Módna prehliadka Bratislavy
28.8.2021, sobota, 17:00
Sprievodkyňa: Ľubomíra Černáková

„Šaty robia človeka, Nehera robí šaty!“ Kto, okrem pána Neheru, robil z našich starých otcov elegantných švihákov? A kto sa staral, aby naše babičky a prababičky nezaostávali ani o vlások či hodvábnu niť za parížskymi kráskami? Pozývame vás na Módnu prehliadku Bratislavy, na ktorej odkryjeme fascinujúci svet starých textilných značiek, módnych salónov a obchodných domov bratislavskej minulosti.

Toto Rande s mestom sa koná v rámci mestského festivalu Kultúrne leto 2021.

Program pre rodiny s deťmi
Vychádzky sú vhodné pre deti vo veku 4 -2 rokov a konajú vždy o 10:00 a je potrebné sa vopred registrovať. 

Bratislava za Márie Terézie
15.8.2021, nedeľa, 10:00
Sprievodkyňa: Iveta Šimove

O Márii Terézii ste už, milé deti, určite počuli. A možno niektorí z vás snívali o tom, že budú princezné alebo princovia. Viete ale, ako vychovávala svoje deti Mária Terézia a aký denný program mal korunný princ Jozef? Teraz si užívate letné prázdniny. Viete ale, kto ich zaviedol? Ako prebiehala korunovácia Márie Terézie v Bratislave? A mala táto mocná žena aj nejaké slabosti? Vydajte sa s nami na potulky mestom. Budete prekvapení, čo všetko vyrástlo v meste za 40 rokov jej vlády. Dozviete sa aj, ktoré známe osobnosti pôsobili za jej panovania v Bratislave. A samozrejme, nezabudneme si povedať o najdôležitejších reformách. A na záver, kto bude mať chuť a odvahu, môže si upraviť vlasy na spôsob Márie Terézie.

Židovská Bratislava
29.8.2021, nedeľa, 10:00
Sprievodkyňa: Ľubica Tomaštíková

Viete, kto boli dvaja známi bratislavskí bitkári, ktorí v našom meste kedysi bránili slabších? Viete, ktorý z nich dvoch vymyslel a zdokonalil bojové umenie, ktoré sa neskôr stalo známym po celom svete? Viete, s ktorým významným prešporským rabínom sa pred 200 rokmi chodievali radiť mnohí dôležití a bohatí ľudia, dokonca aj králi? A prečo mnohí židovskí veriaci zo všetkých končín sveta túžia navštíviť aj dnes práve Bratislavu? Odpovede na tieto otázky a mnoho ďalších vecí sa dozviete počas našej prehliadky o zaujímavej, a často žiaľ aj smutnej histórii židovských obyvateľov, ktorí kedysi dávno žili v našom meste.

Odporúčame

výstava

Z depozitára

12.4.2022 - 13.6.2022 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica
odporúčame!
výstava

Natália Evelyn Benčičová - Simulacraum

25.3.2022 - 28.5.2022 / Galéria FOG
odporúčame!
výstava

Ľudovít Fulla  - Fragmenty

27.4.2022 - 23.10.2022 / Galéria Nedbalka
odporúčame!
prednáška / diskusia

Svetové umenie – Prednášky o výtvarnom umení 60+

16.5.2022 - 6.6.2022 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!