iná akcia
prednáška / diskusia

Maurizio Cattelan: Príbehy umenia Gian Lucu Bianca - online

Prednáška v talianskom jazyku so slovenskými titulkami v rámci cyklu venovanému velikánom súčasného talianskeho umenia.

Táto akcia sa konala v minulosti

Je ironický, nehanebný, nemilosrdný: umenie Maurizia Cattelana triafa do čierneho a irituje. Diela so silným emotívnym nábojom majú schopnosť vyvolať zvláštny efekt: u publika zdanlivo zvyknutého na všetko rozpútavajú vášne, sú výsledkom úvah, ktoré sa rodia v autorovej mysli a končia v hlave pozorovateľa. Vyzývajú nás, aby sme sa nebrali príliš vážne, lebo sa staneme cynickí, chladní a nevšímaví. Práve umeniu častokrát vďačíme za to, že v nás dokáže vyvolať emócie a rozbúchať srdce.

Maurizio Cattelan sa narodil v Padove v roku 1960. Patrí medzi najvýznamnejších talianskych súčasných (a aktívnych) výtvarných umelcov. Svojimi bezočivými a provokatívnymi dielami vyvoláva rozruch a (častokrát) rozhorčenie. Žije medzi Milánom a New Yorkom, je talianskym umelcom s najvyššou trhovou hodnotou svojich diel. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Bologni, v osemdesiatych rokoch začal tvoriť vo Forlì a zaujímať sa o konceptuálne umenie.

Plátno Maurizia Cattelana z roku 1986 s troma rezmi v štýle Lucia Fontanu, ktoré znázorňovali písmeno Z ako Zorrov autogram, sa považuje za autorov manifest.

Už v jeho rannej tvorbe badať sklon k spájaniu figuratívnych sochárskych diel s performanciami, ktoré zahŕňali aj rôzne happeningy, provokácie a tie sa stali jeho poznávacím znamením.

Sledovať zadarmo

Jedným z jeho najznámejších diel je “Deviata hodina”, skulptúra z roku 1999, ktorá zobrazuje pápeža Jána Pavla druhého, schúleného na zemi pod veľkým meteoritom. Po ňom nasledovali ďalšie diela s príznačnou estetikou a provokatívnym nábojom.

V roku 2019 vyvolal svetový rozruch dielom "Comedian" – banánom  prilepeným na stenu lepiacou páskou. Bol to len ďalší z jeho výstrelkov, ktorý šokuje o to viac, že dielo bolo ohodnotené na 120.000 dolárov. Túto, v podstate bizarnú, udalosť korunoval newyorský umelec David Datuna, keď zjedol slávny banán v Art Basel v Miami Beach! Predražená desiata mu pomohla získať tristotisíc sledovateľov na Instagrame a slávu “hladného umelca”.

Gian Luca Bianco (Miláno, 1967) je režisér, umelec a spisovateľ. Na svojom konte má réžiu filmov a dokumentov, divadelných produkcií a je autorom niekoľkých kníh. Realizuje výstavy v Taliansku aj v zahraničí, pracuje ako kurátor a v poslednom období (od roku 2016) sa zameriava na ideu „fragmentu“, z ktorej sa zrodil cyklus diel nazvaných Imbilico (na pokraji). Je hlbokou reflexiou na tému deštrukcie a straty či už citov alebo materiálu. Projekt bol prezentovaný v Miláne, Monze Gubbiu, Macerate, Perugii, Insbrucku, Barcelone, New Yorku, Dusseldorfe a pod. Je aj umeleckým poradcom. Niekoľko rokov žil v New Yorku, kde nasával výnimočnú atmosféru svetovej metropoly. Momentálne žije v Assisi v Umbrii.

Odporúčame

film

Crème de la Crème - online

Créme de la Créme sa v roku 2021 koná online na platforme Edisonline. Tešiť sa na franúczske filmové lahôdky môžete klasicky v...Viac
12.4.2021 - 18.4.2021 / edisonline.sk
odporúčame!
koncert

Korn

So 29.5.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!
film

Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti

Dokumentárny film zachytáva púť životom a dielom legendárneho španielskeho surrealistického maliara Salvadora Dalího, ale tiež...Viac
Ne 25.4.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)
odporúčame!