iná akcia
trh / gastro

Devínske vinobranie 2021

Už o mesiac, v sobotu 4. septembra 2021, sa v areáli Devínskeho trhoviska a vínneho trhu pod Devínskym hradom bude konať Devínske ríbezľové vinobranie. 

Táto akcia sa konala v minulosti

Trvanie do: 21.00

Na tomto obľúbenom podujatí bude návštevníkom k dispozícii hroznový a aj ríbezľový burčiak, špeciality domácich výrobcov, produkcia zaujímavých lokálnych aj zahraničných vinárov a kultivovaný hudobný program. Samozrejme, nebudú chýbať vynikajúce kulinárske špeciality, zamerané na čierne i červené ríbezle. Na rozdiel od iných podobných podujatí organizátori stavili viac na kvalitu než masovosť a produkty všetkých dodávateľov individuálne overili. Podobná taktika bola zvolená pri výbere sprievodného hudobného a kultúrneho programu.

Devín je starobylé vinárske mestečko s históriou vinohradníctva siahajúcou do 2. st. p. n. l. V stredoveku vraj bolo devínske víno výnimočne dobré a vychýrené, takže ho v roku 1688 cisár Leopold  dovolil predávať v sudoch pod ochrannou známkou. Zaslúžili sa o to najmä výborné prírodné podmienky - mimoriadne vhodné podložie, ideálna orientácia svahov Devínskej Kobyly na juhozápad a blízkosť veľkej rieky Dunaj, ktoré z Devínskej Kobyly robia jedinečný vinársky terroir.

Od roku 1921 sa Devín stal široko-ďaleko známy aj novým druhom vína – ríbezľovým. O vznik tohto regionálneho fenoménu sa zaslúžil Devínčan Alois Sonntag, ktorý využil prebytok ríbezlí pestovaných na Devínskej Kobyle a založil veľkovýrobu ríbezľového vína, ktoré sa rýchlo stalo tradičnou regionálnou špecialitou. Na vinobraní si pripomenieme 100. výročie tohto výnimočného gastropríbehu.

Vinobrania patria už dávno medzi tradičné spoločenské podujatia vinárskych obcí a miest v našom regióne. V posledných rokoch je vinobranie organizované spoločne so sesterskou mestskou časťou Devínskou Novou Vsou so spoluúčasťou Devínskeho spolku vinárov a vinohradníkov a aktívnymi miestnymi vinármi. Vinári organizovali aj rad ďalších podujatí – festival Vína Devína a od roku 2016 aj „ríbezľové vinobranie“ v polovici júla pod názvom Ríbezľový Devín.

Po neželanom útlme spoločenských podujatí od jari 2020 je tohtoročné Devínske ríbezľové vinobranie spojením týchto už tradičných podujatí a bude sa konať hneď na začiatku jesennej sezóny 4. septembra. 2021 v areáli Devínskeho trhoviska a vínneho trhu pod Devínskym hradom.
 
Veríme, že Devínske ríbezľové vinobranie bude príjemným štartom do víru ďalších jesenných vinobraní, gastrofestivalov a podobných podujatí.

Odporúčame

film

Pride

Film podľa inšpiratívnej skutočnej udalosti. Píše sa rok 1984. Počas vlády britskej premiérky Margaret Thatcherová v krajine...Viac
Po 25.7.2022 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!
film

Bratstvo

Pi 1.7.2022 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Judas Priest + Saxon

Št 21.7.2022 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
film

Fragile Memory

Slávny sovietsky kameraman Leonid Burlaka, ktorý nakrútil niekoľko ikonických filmov má diagnózu Alzheimerovej choroby. Jeho vnuk...Viac
Pi 1.7.2022 / Kino Lumière
odporúčame!