iná akcia
prednáška / diskusia

Dan Bárta: Fascinujúci svet vážok (webinár)

Objavte jedinečné čaro vážok v knihe aj v prírode s popredným odonatológom, ekológom a spevákom Danom Bártom!

20.04.2021, Ut
18:00

Komáre štípu, osy bodajú a muchy sú otravné. Na vážkach je však čosi magického. Krídelká týchto zdanlivo nežných tvorov brázdili kúty našej Zeme už pred 300 miliónmi rokov a odvtedy mali dosť času rozvíjať svoje výnimočne precízne letecké schopnosti, ktoré im spolu s dokonalým zrakom a predátorskou povahou zaručili prezývku „prírodná stíhačka”. Ako však také vážky žijú a aké ďalšie zaujímavosti skrývajú? Našli by sme ich aj na našom území a kde by sme mohli hľadať ich jednotlivé druhy? Čo hovorí prítomnosť vážok o charaktere krajiny? Ako chrániť tento v ekológii kľúčový druh a ako ho humánne dokumentovať?

Dan Bárta nás vo svojej online prednáške prenesie do fascinujúceho mikrokozmu vážok, priblíži nám svoj výskum, vďaka ktorému prešiel takmer každý kontinent sveta a svojím nadšením v nás prebudí skrytú vášeň pre ochranu a zachovanie diverzity tohto jedinečného hmyzu.
       
Dan Bárta 
je spevák, textár, fotograf, odonatológ (entomológ so špecializáciou na vážky) a študent aplikovanej ekológie na Ostravskej univerzite. S výnimkou Antarktídy navštívil všetky kontinenty s cieľom skúmať a fotografovať vážky. Svoje fotografie vystavoval v Galérii a literárnej kaviarni kníhkupectva Academia v Prahe a v Brne. V roku 2008 vyšlo dielo Vážky Českej republiky na ktorom vyše 8 rokov pracoval s poprednými českými biológmi. Niektoré jeho fotografie boli publikované v populárne-vedeckom časopise Živa. Je po ňom pomenované šidlo Gynacantha bartai Paulson and von Ellenrieder, 2005. Na základe jeho nápadu vznikla aplikácia Lovec vážek CZ / Dragonfly Hunter CZ, na základe ktorej môžu používatelia rozpoznať vážku, dozvedieť sa zaujímavosti o jej živote a podieľať sa na vedeckom výskume, ktorý povedie k jej lepšej ochrane. 

Ako webinár funguje?
— Prihlasovanie ľavou zadnou: Na webinár sa môžete pripojiť cez svoj telefón, tablet alebo notebook, nepotrebujete k tomu žiadne ďalšie technické vybavenie. 
— Pred konaním webinára vám v deň jeho konania pošleme na e-mail odkaz, cez ktorý sa na webinár poľahky pripojíte. Ak vstupenku zakúpite v deň konania podujatia, odkaz na webinár vám príde v jednom e-maili priamo s lístkom.
— Zážitok pre aktívnych aj pasívnych poslucháčov: Do webinára sa môžete aktívne zapojiť a klásť otázky, ale zároveň je určený aj pre tých účastníkov, ktorí chcú radšej len počúvať. 
— Live stream webináru sa vysiela prostredníctvom platformy Vimeo, priamo vo vašom internetovom prehliadači. Nie je preto potrebné nič inštalovať ani sa niekde registrovať.

Výhody webinára:
— Zúčastniť sa ho môžete z pohodlia vášho domova alebo kancelárie.
— V najbližších dňoch po uskutočnení webinára dostanete záznam, ktorý vám bude k dispozícii po dobu 30 dní.
— Efektívnejšie využitie vášho času bez potreby cestovania.
— Možnosti klásť otázky a komunikovať s lektorom webinára.
—   Na jeden vstup sa môže zúčastniť celá domácnosť.
 
Odpovede na často kladené otázky

Vstupenky za 7€ - 9€

FB event
 

Odporúčame

iná akcia

PechaKucha Night 47: Cestovateľská edícia - online

St 14.4.2021 / online
odporúčame!
koncert

Korn

So 29.5.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
iná akcia

Psychopat je tiež človek? (webinár)

So 17.4.2021 / online
odporúčame!
koncert

Janoska Ensemble feat Tony Lakatos / Arpád Janoška

Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu bude klasika a jazz na jednom pódiu. Zaznejú diela Johanna Sebastiana Bacha či...Viac
Št 24.6.2021 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!