divadlo

AI: Když robot píše hru - online

Švandovo divadlo v spolupráci s Českými centrami pri príležitosti stého výročia premiéry hry R.U.R Karla Čapka uvádza prezentáciu unikátneho projektu, ktorý skúma, či umelá inteligencia dokáže napísať divadelnú hru.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
26.02.2021, Pi

V piatok 26. februára bude mať on-line premiéru prvá česká hra napísaná umelou inteligenciou. Dielo o strastiach a radostiach robotieho života na základe textu pripravil režisér Daniel Hrbek s tímom vedcov a divadelníkov.

Karel Čapek: R.U.R.
Réžia
: Daniel Hrbek
Obsadenie: Jacob Erftemeijer, Denisa Barešová, Andrea Buršová, Petr Buchta, Oskar Hes/Marek Frňka, Tomáš Petřík 

+ debata tlmočená do angličtiny

Chcem sa zúčastniť

Inscenácia  AI: Když robot píše hru je zavŕšením prvej fázy projektu THEaiTRE, ktorý si v nasledujúcich mesiacoch kladie za cieľ ďalej zdokonaľovať systém generovani. Pokúsiť sa zistiť, či si AI poradí nielen s dialógmi, ale tiež so stavbou celéj divadelnéj hry. Že nejde o záležitosť, ktorá by zaujala len úzky okruh "zasvätených", svedčí fakt, že už v súčasnosti prejavujú o udalosť záujem nielen médiá a širšia verejnosť doma aj v zahraničí, ale tiež fakt, že projekt THEaiTRE získal aj výraznú podporu v rámci grantu TAČRu a záštitu Ministerstva zahraničia Českej republiky.

Inovátor Tomáš Studeník prišiel v roku 2019 s nápadom osláviť sto rokov od prvého uvedenia Čapkovej hry R. U. R. (ktorá priniesla svetu lovo "robot") netradičným spôsobom - a to divadelným kusom, ktorého autorom by nebol človek, ale šikovný softvér - tzv. Umelá inteligencie (Artificial Intelligence - AI). Na základe tejto myšlienky vznikol tím zložený z informatikov Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Karlovej (na čele s počítačovým lingvistom Rudolfom Rosou) a divadelníkov zo Švandovho divadla a študentov DAMU (vedený riaditeľom Švandovho divadla, režisérom a pedagógom Danielom Hrbkem).

Vo vzájomnej kooperácii a debate sa rozhodli odpovedať na otázku, či je umelá inteligencia schopná napísať divadelnú hru a ako sa pri spracovaní tejto úlohy bude správať.

Odporúčame

koncert

Janoska Ensemble feat Tony Lakatos / Arpád Janoška

Vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu bude klasika a jazz na jednom pódiu. Zaznejú diela Johanna Sebastiana Bacha či...Viac
Št 24.6.2021 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!
film

Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti

Dokumentárny film zachytáva púť životom a dielom legendárneho španielskeho surrealistického maliara Salvadora Dalího, ale tiež...Viac
Ne 25.4.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)
odporúčame!
film

Maliarka a zlodej

Drogovo závislý Karl-Bertil tvrdí, že si nepamätá, prečo maliarke Barbore Kysilkovej vystavené diela ukradol ani čo s nimi potom...Viac
Pi 16.4.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)
odporúčame!