film

Okhwan na ceste za slobodou

Kórejčan Okhwan Yoon prešiel 192 krajín s jediným cieľom: zjednotiť svoj národ, spojiť Severnú a Južnú Kóreu. Prežil nehody, únos v Sudáne, bicykloval s maláriou. Po desiatich rokoch sa rozhodol priniesť najvyššiu obeť s nádejou na zmenu. Je to blázon alebo hrdina?

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
09.06.2016, Št

Okhwan Yoon sa rozhodol pre odvážny zvrat vo svojom živote – vymeniť stereotypný spôsob života za absolútnu neistotu. Rozhodol sa prebicyklovať 192 krajín sveta s cieľom znovuzjednotiť Kóreu. Jeho odvážny príbeh hovorí o  prekonávaní hraníc tela a mysle, a svojou témou zaujal aj slovenského režiséra Mareka Mackoviča. Časť z jeho filmu uviedli na prestížnom festivale Sundance a v týchto dňoch sa Okhwan na ceste za slobodou dostáva po 7 rokoch práce na plátna slovenských kín.

Kórejčan Okhwan Yoon bol bežný absolvent práva a úspešný podnikateľ. V roku 2001 zahodil oblek a kravatu, vzdal sa hľadania rodinného šťastia a vydal sa na bicykli do neznáma. Prežil únos v Sudáne, nehody, zranenia, maláriu podchladenie... Počas svojich ciest sa Okhwan ocitol na cyperskom letisku a požiadal práve slovenského režiséra Mareka Mackoviča, aby ho odfotil. Dali sa do reči a po štyroch hodinách rozhovorov povedal Marek Okhwanovi dnes už pamätnú vetu: „Okhwan I will make a film about you.“  („Okhwan, nakrútim o tebe film.“)

Neskôr sa Marek dozvedel o projekte Life in a Day v produkcii Ridleyho Scotta a v réžii oscarového Kevina Macdonalda. Mala to byť mozaika videí, ktorá rozpráva príbeh jedného dňa na svete. Prihlásilo sa viac ako 80 000 videí a medzi 15 základnými stavebnými kameňmi filmu sa ocitlo aj to slovenské o Okhwanovi. Výsledný dokument uviedli slávnostne na festivale Roberta Redforda Sundance v roku 2011 a Kevin Macdonald sa stal výkonným producentom filmu o Okhwanovi. Do tímu pribudol renomovaný kameraman Martin Štrba, hudbník Roman Ferianc alias This is Kevin a mnohí skvelí slovenskí a zahraniční filmári.

V produkcii Filmpark production a koprodukcii Mandala Pictures, RTVS a Film & Sociologie vznikol celovečerný dokument s názvom Okhwan na ceste za slobodou. „Je to priam syzifovský boj, ktorý vedie každý z nás. Či už vás film zainšpiruje alebo naštve, som presvedčený, že sa budete s kamarátmi o Okhwanovi  dlho rozprávať“ povedal režisér filmu. Predpremiéra filmu bola na MFFK Febiofest v marci, kde sa film stretol s veľmi pozitívnym ohlasom.

Okhwan na ceste za slobodou (Okhwan’s Mission Impossible), Slovensko / Česko, 2016, 71 min.
Réžia: Marek Mackovič
Účinkuje: OkhwanYoon

Pozrite si kompletný program festivalu Jeden svet (13.10. - 18.10.2016)

 

Odporúčame

letný festival

Brutal Assault 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Pevnosť Josefov, Jaroměř
odporúčame!
koncert

Apocalyptica

So 19.6.2021 / Amfiteáter Rača
odporúčame!
koncert

Erik Truffaz Quartet - zmena termínu

Ne 10.10.2021 / Ateliér Babylon
odporúčame!
koncert

Judas Priest

Po 12.7.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!