film

O nežnej po nežnej - nežná revolúcia v spravodajských filmoch 1989 - 1990

Počas otváracích hodín múzea si môžete pozrieť pásmo šiestich filmov s celkovou minutážou približne 70 minút. Trojica filmov zachytáva dianie priamo na námestiach v Bratislave a v Prahe. Okrem iného dokumentuje aj začiatky študentských protestov, ich nadšenie a nádej. Ďalšie tri filmy zachytávajú situáciu v nasledujúcom roku po revolúcii. Odznievajú v nich očakávania od zmeny spoločnosti, ale aj prvé náznaky skepsy.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

16.11.2021 - 21.11.2021
 

utorok – piatok 10:00 – 17:00
sobota – nedeľa 11:00 – 18:00

Pásmo filmov:

Verejnosť proti násiliu  
Rok výroby: 1989 

Reportáž zachytáva dianie počas pokojnej demonštrácie v Prahe 17. novembra, ktorá je potlačená násilnou reakciou Verejnej bezpečnosti.  
Následne sa v Bratislave 21. novembra začínajú organizovať študenti, umelci a pedagógovia. Ústami líderky študentského hnutia Zuzany Mistríkovej vyzývajú ku generálnemu štrajku na 27. novembra v závodoch a na uliciach. Stretnutia na Námestí Slovenského národného povstania sú pravidelné. Zaznievajú tu aj vyhlásenia rôznych aktérov.  
Herec Milan Kňažko: „V týchto dňoch, keď ide o všetko, zrodilo sa občianske hnutie Verejnosť proti násiliu. Nezrodilo sa zo dňa na deň. Vzniklo z dlhoročnej aktivity ochranárov, umelcov, vedcov, hnutí, nezávislých skupín, ktorí si dokázali uchovať i v brutálne skonsolidovanej spoločnosti nádej na zmenu k lepšiemu. Keď štátna moc kruto zasiahla proti pokojnej manifestácii študentov na počesť päťdesiateho výročia zavraždenia študenta Jána Opletala, bola prekročená krajná hranica násilia, zoči-voči ktorej už nemôže občianska verejnosť nepovstať. Jediným účinným bojom voči násiliu je dnes použitie všetkých foriem nenásilného odporu, v ktorých sa utvára nová verejnosť. Všetci sme sa postavili proti násiliu. Neschopní stranícki a vládni predstavitelia musia odísť. Chceme žiť dôstojne.“ 

Štrajk 
Rok výroby: 1989 

Reportáž dokumentuje ohlásený generálny štrajk na 27. novembra a pokračujúce revolučné udalosti. Zachytáva zhromaždenie pred budovou Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska v Bratislave. Na poludnie sa v Bratislave, ale aj v iných mestách na Slovensku, začal manifestačný štrajk za novú verejnosť, za Verejnosť proti násiliu. V nej sa združili nielen študenti a umelci, ale aj robotníci, nestranníci aj komunisti. Formuje sa nová spoločnosť za demokraciu, pluralizmus a slobodné voľby na socialistických princípoch. 


Politológ Miroslav Kusý: „V tomto zmysle ide o určitý konvergenčný proces, ktorý nie je len nijakou chimérou. Tento proces už skutočne začal. Proces veľmi podstatného zbližovania oboch týchto systémov. Preto aj Sovieti hovoria v diskusiách už úplne vážne a bez úvodzoviek o švédskom socializme, o rakúskom socializme a podobne. Je to proces, v ktorom jediná naša záchrana spočíva v tom, že preberieme všetko pozitívne, čo sa osvedčilo v týchto zriadeniach a čo môže užitočné aj pre nás. Domnievam sa, že v tom je jediná naša záchrana.“ 

Devín – nemý svedok histórie 
Rok výroby: 1989 

Stretnutie študentov vysokých škôl 6. decembra v roku 1989 na Devíne.  
Starobylý hrad Devín sa aj počas Nežnej revolúcie stal svedkom prebudenia národného povedomia na Slovensku. 
Študentka Veronika Gabčíková: „Odpúšťame vám, vojaci piatich spriatelených armád, to, že ste prišli. Aj vám, naši šafári, ktorí ste im otvorili brány a neodišli, keď skončil váš čas. Na potvrdenie tohto sľubu vytvoríme teraz všetci hada tým, že sa pochytáme za ruky a každý, kto chce sľúbiť, tak slovo sľubujem povie, keď bude prechádzať popod naše vlajky, ktoré budú tu hore na Devíne a slovko odpúšťam, keď bude prechádzať popod vlajky piatich krajín.“  

Ako ďalej... 
Rok výroby: 1990 

Prvým vhľadom do situácie v roku 1990 je reportážna anketa. Zachytáva odpovede ľudí z ulice, ale aj významných osobností vtedajšieho verejného života: R. Schustera – predsedu SNR, P. Hoffmana – prognostika SAV Bratislava, L. Chudíka – ministra kultúry, V. Rotha – publicistu československého rozhlasu Bratislava, P. Pomezného – tajomníka československého olympijského výboru Praha. 
Komentár režiséra Rudolfa Ferka vystihuje ústredný motív filmového šotu: „Dvadsaťštyri dní! Čo všetko sa za ten čas zmenilo? Pražský sedemnásty november, pohnuté udalosti nasledujúcich dní, ale aj otvorený dialóg celej spoločnosti a zmena pomeru síl na politickej scéne otvorili priestor nielen konfrontácii názorov a stanovísk, ale nastolili aj základnú otázku, ako ďalej. S čím sa budeme musieť v najbližšom období popasovať?“

Trojblok: Vlak nežnej revolúcie // Prvé kroky // Aká bude? 
Rok výroby: 1990 

Spravodajský formát začína odchodom tzv. Vlaku Nežnej revolúcie, ktorý vypravili železničiari pre bratislavských študentov a umelcov, aby „exportovali“ revolučné myšlienky a demokratického ducha na údajne spiaci Východ – do Košíc, ktoré ale mali priame napojenie na české Občanské fórum. 
Druhý príspevok zachytáva organizované študentské zasadnutia a formujúce sa politické strany. Má snahu reflektovať radikálne zmeny slovenského politického spektra a  novovznikajúce politické hnutia a strany. 
Trojblok uzatvára anketa s hudobníkmi populárnej hudby o zmenách, ktoré čakajú domácu scénu. Jožo Ráž a Jozef Baláž z Elánu, Martin Sarvaš či Paľo Horváth z Tublatanky a Marián Kochanský zo skupiny Lojzo v ankete uvažujú, aké piesne budú populárne v budúcnosti.

Po roku…  

Rok výroby: 1990 
Vybrané pásmo filmov je zakončené pripomienkou na 1. výročie Nežnej revolúcie. Objavia sa tu aj zábery z prvej reportáže venovanej  začiatku revolúcie. Ústredným motívom je hľadanie odpovedí na násilné udalosti 17. novembra v Prahe. Po roku prichádza aj čas na prvé bilancovania. Ako sa plnia sľuby, ktoré odzneli na tribúnach a uliciach?

 

Odporúčame

film

Bullet Train

Kino Mier Modra / Amfiteáter Pezinok / Kino Nostalgia / Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea / Cinema Ci...
odporúčame!
koncert

FVLCRVM AV show + Kewu

Slovenský producent FVLCRVM sa po návrate z turné po Česku, Maďarsku a Chorvátsku už nevie dočkať bratislavskej premiéry svojej...Viac
Št 22.9.2022 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Elvis

Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea
odporúčame!
divadlo

Noc na Broadway: The Only Helga Show

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
25.8.2022 - 30.9.2022 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!