film

Maidan

„Majdan je portrétom prebúdzajúceho sa národa, ktorý nanovo objavuje svoju identitu,“ uvádza stránka režiséra. V obrazoch refrénov (spoločné spievanie hymny) načrtáva celkový obraz solidarity a obetavosti tisícov obyčajných Ukrajincov, pre ktorých sa Majdan stal predovšetkým revolúciou dôstojnosti.

Táto akcia sa konala v minulosti

Na jeseň roku 2013 sa vnútropolitická situácia na Ukrajine začala opäť vyhrocovať, najmä z hľadiska ďalšieho (proeurópskeho verzus proruského) napredovania. Odmietnutie prístupovej dohody s EÚ viedlo v novembri k prepuknutiu protivládnych protestov, ktorých centrom sa od začiatku stalo Námestie nezávislosti (Maidan nezaležnosti) v Kyjeve.

Sergej Loznica zareagoval okamžite, prerušil prácu na iných projektoch a dianie na Majdane začal zaznamenávať od prvých demonštrácií až po zrážky s políciou, ktoré vyvrcholili zastrelením desiatok demonštrantov a vo februári 2014 útekom prezidenta Janukovyča z krajiny. Na rozdiel od neprehľadného prúdenia mediálnych obrazov a správ sa rozhodol pre sústredené, precízne stavané dokumentárne svedectvo.

Maidan (Maidan), Ukrajina / Holandsko, 2014, 130 min.
Réžia:
Sergej Loznica

Film na Čsfd.cz

Odporúčame

iná akcia

Víno pod hviezdami

Už 4. ročník podujatia Víno pod hviezdami sa uskutoční tretiu augustovú sobotu v pezinských vinohradoch pod Starou horou.Viac
So 15.8.2020 / Pezinok
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault Festival 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Jaroměř - Pevnosť Josefov
odporúčame!
koncert

Limp Bizkit, Static X

Po 3.8.2020 / Eurovia Aréna
odporúčame!
prednáška / diskusia

Tajomstvo reči tela a analýza vzhľadu

St 14.10.2020 / V - klub
odporúčame!