film

Maidan

„Majdan je portrétom prebúdzajúceho sa národa, ktorý nanovo objavuje svoju identitu,“ uvádza stránka režiséra. V obrazoch refrénov (spoločné spievanie hymny) načrtáva celkový obraz solidarity a obetavosti tisícov obyčajných Ukrajincov, pre ktorých sa Majdan stal predovšetkým revolúciou dôstojnosti.

Táto akcia sa konala v minulosti

Na jeseň roku 2013 sa vnútropolitická situácia na Ukrajine začala opäť vyhrocovať, najmä z hľadiska ďalšieho (proeurópskeho verzus proruského) napredovania. Odmietnutie prístupovej dohody s EÚ viedlo v novembri k prepuknutiu protivládnych protestov, ktorých centrom sa od začiatku stalo Námestie nezávislosti (Maidan nezaležnosti) v Kyjeve.

Sergej Loznica zareagoval okamžite, prerušil prácu na iných projektoch a dianie na Majdane začal zaznamenávať od prvých demonštrácií až po zrážky s políciou, ktoré vyvrcholili zastrelením desiatok demonštrantov a vo februári 2014 útekom prezidenta Janukovyča z krajiny. Na rozdiel od neprehľadného prúdenia mediálnych obrazov a správ sa rozhodol pre sústredené, precízne stavané dokumentárne svedectvo.

Maidan (Maidan), Ukrajina / Holandsko, 2014, 130 min.
Réžia:
Sergej Loznica

Film na Čsfd.cz

Odporúčame

film

High Life

Príbeh sa odohráva vo vesmíre na palube kozmickej lode. Skupina trestancov sa rozhodla namiesto doživotia slúžiť vede a stali sa...Viac
Pi 13.9.2019 / Kino Film Europe
odporúčame!
film

Brankár

Dramatický životný príbeh legendárneho brankára Manchester City Berta Trautmanna, ktorý sa v povojnovom Anglicku presadil napriek...Viac
Kino Lumière / Kino Film Europe
odporúčame!
výstava

Poklady Židovského múzea v Prešove

Poklady historicky prvého slovenského židovského múzea vystavia v bratislavskej.Viac
14.6.2019 - 6.10.2019 / Židovské komunitné múzeum
odporúčame!
divadlo

Sklenený zverinec

Rodinná dráma Tennesseeho Williamsa prináša dojímavý príbej o matke a jej dvoch deťoch.Viac
Ne 22.9.2019 / Divadlo Aréna
odporúčame!