film

Liyana + Divoké bytosti

Svazijské dievča sa vydáva na nebezpečnú cestu, aby zachránila jej dvoch mladších bratov. Animovaný africký film sa rodí cez predstavy piatich detí zo sirotinca. Pod dohľadom lektorky spolupracujú, aby vytvorili príbeh o vytrvalosti, ktorý je tvorený ich najhoršími spomienkami a najkrajšími snami.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
24.10.2019, Št

Liyana je príbeh, ktorý sa zrodil cez predstavu 5 osirotených detí zo Svazijska. Film sleduje: Zweli, Sibusisa, Phulmani, Mkhuleka a Nomceba ako spolupracujú pri tvorení života Liyany, vymyslenej postavy, na ktorej reflektujú svoje vlastné zážitky. Svet, ktorý vytvárajú, sa vďaka animácii prebúdza k životu. Hybridný typ filmu tak balansuje medzi dokumentom a animovaným filmom.

Pod vedením uznávanej juhoafrickej rozprávačky, Gciny Mhlophe, sa najtemnejšie spomienky a najkrajšie sny detí stávajú pohonom pre ich rozprávku. Po idylickom detstve sa Liyanin svet otriasa v základoch, keď je jej otec nakazený HIV a obaja jej rodičia zomierajú. Inšpirované udalosťami z vlastného života, deti sa rozhodnú do príbehu zaradiť aj násilný prepad v Liyaninom dome. Po tejto hroznej noci sa Liyana a jej „parťák“ – rodinný býk, vydávajú na nebezpečnú, krásnu a miestami aj vtipnú cestu do divočiny. Hlad, divoké zvieratá a zradný terén stoja medzi Liyanou a jej nejasným osudom.

Počas toho, ako sa mladí rozprávači posúvajú v Liyaninom príbehu, my sa pravidelne vraciame k dokumentárnym scénam zo skutočného života týchto detí – nočné rituály, pasenie dobytka či návšteva kliniky a testovanie na HIV. Nimi vytváraný príbeh sa odráža aj v ich vlastnom živote, napríklad keď spoločne hľadajú tajomnú rieku.

Tieto prelínajúce sa, naratívne prvky vykresľujú spojenie medzi Liyanou a deťmi. Ako sa skutočný a vymyslený svet začínajú prepájať, deti sa musia rozhodnúť, aký príbeh to bude – v ich vlastnom živote a v rozprávke.

Liyana, Svazijsko / USA / Katar, 2017, 77 min.
Réžia:
Aaron Kopp, Amanda Kopp
Obsadenie: Gcina Mhlophe

12+

Film na Imdb.com

Utuží vzťah otca so synom spoločný výlet do prírody? Sú deti naozaj kruté alebo len hrajú nevinné hry? Čo urobí učiteľka, keď už je všetko zosynchronizované? Tri príbehy odohrávajúce sa na tajuplnom ostrove. Animovaný film autorov Marty Prokopovej a Michala Blaška zahaľuje spomienky na detstvo a dospievanie do omamných obrazov a sugestívnych zvukov.

Divoké bytosti, Slovensko / Česko, 2019, 9 min.
Réžia:
Marta Prokopová a Michal Blaško

12+

Odporúčame

výstava

Divadelné storočie: stopy a postoje

28.2.2020 - 30.6.2021 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
výstava

Poklad Inkov

Spoznajte príbehy Inskej ríše, ktorá zrodila tých najodvážnejších bojovníkov, kde starodávne kultúry vládli oceánu a kde králi...Viac
24.6.2020 - 14.8.2020 / Bratislavský hrad
odporúčame!
divadlo

Odvrátená strana mesiaca (divadlo GUnaGU)

Inscenácia hry Viliama Klimáčka s hosťujúcou hviezdou! Hra bola napísaná pre Emíliu Vášaryovú ako pocta tejto významnej...Viac
Ut 25.8.2020 / Staromestské centrum KaV - Zichyho palác
odporúčame!
film

Lov

Poľovačka na ľudí? Príšerný nápad, ktorý sa skupina „inak rozmýšľajúcich“ jedincov rozhodne vyskúšať naživo. Lov je znepokojujúci...Viac
10.7.2020 - 15.7.2020 / Cinemax Bory Mall
odporúčame!