film

Kino Fest Anča & SFÚ / 25 rokov Slovenskej animácie

25 rokov Slovenskej animácie obsahuje výber najvýznamnejších krátkometrážnych animovaných titulov, ktoré vznikli na Slovensku od vzniku samostatnej SR v roku 1993 až po súčasnosť.

Táto akcia sa konala v minulosti


Predmetnú kompiláciu krátkych animovaných filmov s názvom 25 rokov slovenskej animácie sme pripravili v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom pri príležitosti 25. výročia vzniku SR.

Balada o štyroch koňoch
Gratex (4 min., 1995, Slovensko)
Prvý ponovembrový slovenský videoklip, ktorý vytvorila IT firma Gratex ako demonštráciu výpočtového výkonu ich vtedajších počítačov.

Kroky, skoky, roky… a posledný zhasne
Katarína Kerekesová, Vanda Raýmanová, Michal Struss, Karol Holubčík, Maroš Končok, Vlado Král, Martina Matlovičová, Matej Klade, Martin Snopek (5 min., 1995, Slovensko)
Kolekcia prvých študentských cvičení novo-založeného ateliéru animovanej tvorby, ktorý vznikol na FTF VŠMU.

Vetroň
Igor Derevenec, Juraj Krumpolec (4 min., 1997, Slovensko)
Prvý videoklip na Slovensku vytvorený kompletne v 3D softvéri od vtedy ešte amatérskych tvorcov, zaoberajúcich sa architektúrou a ilustráciou.

Dvojhlasná Invencia a-mol
Vladimír Král (2 min., 1998, Slovensko)
Naháňačka červenej čiapočky a vlka so smutným koncom.

V kocke
Michal Struss (4 min., 1999, Slovensko)
Krátky animovaný film o obmedzeniach alebo o sizyfovskom snažení. Figúrka uzavretá v malom priestore objaví vďaka náhode neznámy lúč svetla. Prichádzajúce svetlo je prísľubom cesty von.

Lionardo Mio
Ivana Šebestová (7 min., 2004, Slovensko)
Pravdivý príbeh o pôovode slávnej Giocondy Leonarda da Vinci.

Viliam
Veronika Obertová (7 min., 2009, Slovensko)
Keď sa Viliam narodil, nebol ani šťastný a ani spokojný. Všetko mu bolo cudzie až do chvíle, kým nedostal od rodičov ceruzku. Odvtedy celý čas iba kreslil a práve kreslenie sa preňho stalo jedinou radosťou, ale aj náhradou reality.

tWINs
Peter Budinský (5 min., 2010, Slovensko)
Siamské dvojčatá zápasia nielen v boxerskom ringu, ale aj mimo neho. Pre svoje postihnutie sa musia spolu pretĺkať súkromným aj spoločenským životom, no každý z inej perspektívy. tWINs je animovaný film aj o tom, ako môže vyzerať bratská láska a kam až môže zájsť…

Posledný autobus
Ivana Laučíková (15 min., 2011, Slovensko)
Začala lovecká sezóna. Lesná zver nastupuje do malého autobusu a uteká do bezpečia. Keď vozidlo uprostred noci zastaví, lovci cestujúci v existenčnom strachu odhaľujú svoj pravý charakter.

Pandy
Matúš Vizár (11 min., 2012, Slovensko)
Z evolučnej hry o životaschopné potomstvo vypadávajú druhy, ktoré o svojej úlohe prevzatej od predkov začnú pochybovať. V súčasnom kolobehu sveta si najväčší priestor začalo nárokovať ľudstvo, bez toho aby sa príliš trápilo následkami svojho konania.

Kovbojsko
Dávid Štumpf (5 min., 2015, Slovensko)
Podľa pravidiel divokého západu bude každý zlodej potrestaný. Keď však šerifovi prestane fungovať kôň, tak mu so zákonom nepomôže ani divoký západ.

Duch mesta
Andrej Kolenčík, Veronika Kocourková (4 min., 2015, Slovensko)
Oficiálny videoklip pre Janu Kirschner, inšpirovaný starými videohrami.

Dĺžka: 76 min
Krajina pôvodu: Slovensko

Odporúčame

výstava

El Lissitzky & eR Sikora

Medzinárodný projekt predstaví dve osobnosti, dve diela, dva obrazové a ideové svety: svetoznámeho klasika avantgárd 20. storočia...Viac
17.3.2019 - 30.6.2019 / Danubiana Meulensteen Art Museum
odporúčame!
výstava

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov je jeden z tých nezvy- čajných projektov národnej galérie, ktorým prekračujeme, či skôr...Viac
16.5.2019 - 31.12.2019 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
standup / talkshow

Pančlajn

Šťavnatá stand-up comedy v Bratislave. Ostrieľaní komici sa postavia tvárou v tvár publiku, aby zabojovali o potlesk...Viac
St 17.7.2019 / Dunaj˜
odporúčame!
Prechádzka / exkurzia

Špacírka: Kostol trinitárov

Ne 14.7.2019 / Kostol najsvätejšej trojice (Kostol Trinitárov)
odporúčame!