film
prednáška / diskusia

Dokument na kolesách: Univerzity a sloboda

Idea a jej životy v dobe, keď sa vzdelanie stáva tovarom. Po projekcii sa uskutoční skype Q&A s autorkou a autorom filmu.
Táto akcia sa konala v minulosti

Nič necharakterizuje našu dobu viac, ako chvenie a premena spoločenských inštitúcií, ktoré sme vnímali v určitej kontinuite presahujúcej horizont jedného ľudského života. Nič nie je spojené viac s rozvojom a sebauvedomením euro-americkej civilizácie, než univerzity. Univerzity sa postupne stali ostrovmi rozširovania slobodného myslenia, poznania a kompetencií prerastajúcich do celej spoločnosti a jedným z kľúčových pilierov demokratickej kultúry.

S komercializáciou a masifikáciou vzdelávania však prišli tiež nové výzvy, ktoré zasahujú praktické aj symbolické roviny fungovania vysokých škôl od jednotlivostí výuky a výskumu, cez samosprávu až po celý systém. Ako sa univerzity vyrovnávajú s udržaním akademických slobôd, ktoré sú zárodkom mnohých aspektov slobody všeobecne? Ako vyzerajú výzvy, ktorým čelia? Aké dôsledky má ich zlyhávanie? Sme schopní ich rozpoznať a adekvátne na ne reagovať? Medzi respondentmi filmu sú jeden z hlavných autorov denníka Guardian v oblasti vzdelávania sociológ Frank Furedi či lingvista Noam Chomsky. 

Univerzity a sloboda - autorský dokumentárny film Zuzany Piussi & Víta Janečka (2019, Česko, 69 min.) 

Film uvedie a diskusiu moderuje Matej Sotník. 

---------

Vstup je voľný

Odporúčame

Prechádzka / exkurzia

Po stopách horských ľudí

Pi 1.11.2019 / Zochova Chata
odporúčame!
koncert

Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa 2019

Jubilejný ročník Bratislavských jazzových dní sa bude po 45. krát konať od 25. do 27. októbra v Inchebe - pozrite si kompletný...Viac
25.10.2019 - 27.10.2019 / INCHEBA - Expoaréna
odporúčame!
festival

Chute Malých Karpát

So 9.11.2019 / Pezinok
odporúčame!
film

Joker

Kino Film Europe / Kino Lumière / Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea / Cinema City Polus / Cinemax Bor...
odporúčame!