film
prednáška / diskusia

Dokument na kolesách: Univerzity a sloboda

Idea a jej životy v dobe, keď sa vzdelanie stáva tovarom. Po projekcii sa uskutoční diskusia.
Táto akcia sa konala v minulosti

Nič necharakterizuje našu dobu viac, ako chvenie a premena spoločenských inštitúcií, ktoré sme vnímali v určitej kontinuite presahujúcej horizont jedného ľudského života. Nič nie je spojené viac s rozvojom a sebauvedomením euro-americkej civilizácie, než univerzity. Univerzity sa postupne stali ostrovmi rozširovania slobodného myslenia, poznania a kompetencií prerastajúcich do celej spoločnosti a jedným z kľúčových pilierov demokratickej kultúry.

S komercializáciou a masifikáciou vzdelávania však prišli tiež nové výzvy, ktoré zasahujú praktické aj symbolické roviny fungovania vysokých škôl od jednotlivostí výuky a výskumu, cez samosprávu až po celý systém. Ako sa univerzity vyrovnávajú s udržaním akademických slobôd, ktoré sú zárodkom mnohých aspektov slobody všeobecne? Ako vyzerajú výzvy, ktorým čelia? Aké dôsledky má ich zlyhávanie? Sme schopní ich rozpoznať a adekvátne na ne reagovať? Medzi respondentmi filmu sú jeden z hlavných autorov denníka Guardian v oblasti vzdelávania sociológ Frank Furedi či lingvista Noam Chomsky. 

Univerzity a sloboda, Česko, 2019, 69 min.
Réžia:
Zuzana Piussi, Vít Janeček

---------

Vstup: 5€

Odporúčame

divadlo

Starí majstri

So 22.8.2020 / Štúdio L+S
odporúčame!
film

Cinevitaj - Fellini 100!

Prehliadka talianskej kinematografie v rámci festivalu Dolce vitaj! 7 filmov v Kino Lumiére v júli a auguste, a 2 dokumenty ešte...Viac
1.7.2020 - 12.8.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Dan Bárta & Robert Balzar Trio

Dan Bárta spieva jazz a jazzové coververzie aj popových štandardov s fantastickým triom Roberta Balzara.Viac
Št 30.7.2020 / .klub pod lampou
odporúčame!
film

#somtu

St 15.7.2020 / Kino Mladosť
odporúčame!