film

Amos Oz: O povahe snov

Dokumentárny portrét nedávno zosnulého svetoznámeho izraelského spisovateľa Amosa Oza mal svoju svetovú premiéru pred 10 rokmi na Medzinárodnom filmovom festivale Docaviv v Izraeli.

Táto akcia sa konala v minulosti

Film vznikal dva roky a divákom približuje nielen spisovateľove spomienky na jeho život, ale aj jeho politické názory a jeho zápas o nastolenie mieru v izraelsko-palestínskom konflikte. Film sa premieta v slovenskej premiére pri príležitosti spisovateľových nedožitých 80. narodenín, po filme bude nasledovať diskusia s pozvanými hosťami. Organizátorom podujatia je vydavateľstvo Slovart, občianske združenie Literarnyklub.sk a Veľvyslanectvo Štátu Izrael.

Amos Oz: O povahe snov (Amos Oz: The Nature of Dreams)
dokumentárny film
Izrael, 2009, 1hod. 26 min., anglicky/hebrejsky, slovenské titulky
réžia: Jonatán Zur, Máša Zurova
účinkujú: Amos Oz, Paul Auster, Nadine Gordimerová, Sari Nusseibeh, Salman Rušdí, Šimon Peres a ďalší

Amos Oz (4.5.1939 - 28.12.2018), vlastným menom Amos Klausner, patrí medzi významnejších izraelských spisovateľov. Debutoval v roku 1965 zbierkou poviedok Arcot ha-tan (Zem šakalov), jeho prvý román Makom acher (Inde) vyšiel o rok neskôr. Svetovú slávu mu zabezpečil román Michael šeli (česky Můj Michael, 2004), ktorý vyšiel prvýkrát v roku 1968.  Preložený bol do 30 jazykov, v Izraeli patrí medzi knihy „povinného čítania“. Oz je autorom vyše 30 prozaických diel - predovšetkým románov a detských kníh, preložené boli do 41 jazykov. V slovenčine mu vyšli romány Poznať ženu (Slovenský spisovateľ, 1995), Čierna skrinka (Slovart, 2011), Panter v podzemí (Slovart, 2014) a Judáš (Slovart, 2018). Podľa jeho autobiografického románu Sipur al ahava ve-chošech (česky Příběh o lásce a tmě, 2009)  natočila Natalie Portmanová úspešný film, ktorý sa premietal aj na Slovensku (Príbeh o láske a temnote, 2018). Amos Oz získal množstvo významných ocenení, okrem iného Bialikovu cenu, Rad čestnej légie Francúzskej republiky, Cenu Izraela za literatúru, Goetheho cenu, Cenu Franza Kafku a mnohé ďalšie.

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor Veľvyslanetcvo Izraela. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

trh / gastro

Trh starožitností Červený Kameň

3.10.2020 - 3.10.2020 / Hrad Červený Kameň
odporúčame!
cestovanie

Cestovateľské kino: Portugalsko

Ut 8.12.2020 / Dunaj˜
odporúčame!
film

#somtu

So 3.10.2020 / FK Nostalgia
odporúčame!
film

Proxima

Eva Green žiari v roli astronautky, ktorá je zároveň milujúcou matkou sedemročnej dcéry.Viac
St 14.10.2020 / FK Nostalgia
odporúčame!