festival
literárna akcia

Festival poézie Feliber poetry

Mestá Pezinok a Modra budú aj tento rok plné hodnotnej poézie. Tretí ročník medzinárodného festivalu Feliber Poetry sa uskutoční od 24. do 25. mája 2019 a okrem poézie prinesie multižánrový program a množstvo sprievodných podujatí.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Chýba vám poézia v bežnom živote? Máte pocit, že sa vytratila z tlače? Počujete jej málo v rozhlase či v televízii? Festivalom by sme si radi pripomenuli svet poézie a tvorbu básnikov predchádzajúcich generácii i súčasných autorov. Vychádzame zo snahy oživiť niektoré miesta a ich literárnu pamäť, chceme ukázať spoločné črty i kultúrnu rozdielnosť básnikov žijúcich v strednej Európe, predstaviť náš región v inej podobe a priniesť poéziu v zaujímavej aj klasickej podobe. Aj tento rok sa hlásime k väzbám na náš región – výstavou Hore Modrou maľovaná dlážka, inštalovanou v Múzeu slovenskej keramickej plastiky v Modre, ktorá predstaví tvorbu z produkcie Slovenskej ľudovej majoliky, reflektujúcu na požiadavku múzea vytvoriť kolekciu keramiky s tradičnými keramickými a ľudovými textami. Kúzlo maľovanej keramiky je znásobené vtipnými veršami z hrnčiarskych dielní, modranských pivníc a chotára. Výstava bude originálnym príspevkom venovaným festivalu poézie. 


Pred 55. rokmi, v prvom čísle časopisu Mladá tvorba z roku 1964, vyšiel umelecký manifest básnickej skupiny Osamelí bežci s názvom Návrat anjelov – tejto básnickej formácii chceme tento rok venovať náš festival a pripomenúť si ich vstup na slovenskú literárnu scénu.
Hlavnými hosťami festivalu budú slovenskí básnici a básnici z krajín V4: Ivan Štrpka, Peter Repka, Ján Štrasser, Ján Gavura, James Sutherland Smith, Veronika Dianišková, Ladislav Lipcsei, Ivica Ruttkayová, Michal Tallo, Michal Habaj, Erik Ondrejička, Gábor Lanczkor (HU), Wanda Heinrichová (CZ), Olga Stehlíková (CZ)    

Pezinská časť festivalu (piatok 24. máj) sa bude konať v Schaubmarovom mlyne. Festival otvoríme o 16.00 celkom netradične poetickou performance akademického maliara Ruda Sikoru. V prekrásnom prostredí mlyna sa popoludní od 14.00 h do neskorého večera budú konať workshopy, besedy, autorské čítania, návštevníci festivalu si budú môcť pozrieť výstavu slovenských výtvarníkov, ktorí sa inšpirovali „divokou“ prírodou s názvom Do divočiny!.  O hudobné vstupy sa postarajú študenti bratislavského konzervatória. 

V Modre bude festival pokračovať „brunchom“ spojeným s vernisážou výstavy v priestoroch Múzea Slovenskej keramickej plastiky s názvom Hore Modrou maľovaná dlážka, a v komunitnej záhrade multižánrovým programom, ktorý spája súčasnú poéziu s výtvarným umením a tancom. Večer zakončíme koncertom kapely Talent transport, na ktorom zaznejú aj básnické texty Ivana Štrpku.

Sprievodnými podujatiami budú recitačná súťaž Maľovaná abeceda pre deti z Pezinka a Modry, stretnutia s básnikmi a mladými ľuďmi na stredných školách v Pezinku a Modre, workshopy  a projekcia filmu Dežo 70 v Kine Mier Modra o hudobnom mágovi Dežovi Ursínyim, ktorého hudba je spätá s „osamelým bežcom“ básnikom Ivanom Štrpkom. 

Dva festivalové dni budú plné čítaní a interpretácií poézie, diskusií a workshopov. Hlavnými hosťami budú básnici z krajín V4. Z Česka príde Oľga Stehlíková, držiteľka ceny Magnesia litera za poéziu, a Wanda Heinrichová, ktorú preslávila zbierka básní Nalomenou. Podujatie v Schaubmarovom mlyne otvorí happening slovenského maliara Ruda Sikoru.

Wanda Heinrichová (1968) sa narodila v Žiline, od roku 1988 žije v Prahe. V nakladateľstve Opus publikovala v roku 2008 preklad poézie Durso Grünbeina Lekce lební báze. V roku 2011 vydala básnickú zbierku Nalomenou. Spolu s Ivanom Wernischom bola editorkou antológia Nejlepší české básně 2013. Jej básne boli preložené do angličtiny, francúzštiny, taliančiny a nemčiny, vo Francúzsku jej vyšiel výber z poézie Suis-je bien couverte ? (2017) v preklade Petra Kráľa.

Oľga Stehlíková (1977). Poetka, redaktorka, editorka a literárne kritička. Orientuje sa predovšetkým na súčasnú českú poéziu a prózu. Podieľala sa na príprave desiatok kníh, na vzniku antologie Antologie české poezie I. díl, 1986-2006(Dybbuk, 2007) a spolu s arbitrom Petrom Hruškom na  ročenke Nejlepší české básně 2014 (Host, 2014). Debutovala zbierkou Týdny (Dauphin, 2014), za ktorú dostala Magnesiu literu za poéziu v tom istom roku. Taktiež jej vyšiel experimentálny titul vejce/eggs (Dauphin, 2018).

Program
Schaubmarov mlyn
24. 5., 14.00 – 21.00 

Chýba vám poézia v bežnom živote? Máte pocit, že sa vytratila z tlače? Počujete jej málo v rozhlase či
v televízii? Festivalom by sme si radi pripomenuli svet poézie a tvorbu básnikov predchádzajúcich
generácii i súčasných autorov. Vychádzame zo snahy oživiť niektoré miesta a ich literárnu pamäť,
chceme ukázať spoločné črty i kultúrnu rozdielnosť básnikov žijúcich v strednej Európe, predstaviť náš región v inej podobe a priniesť poéziu v zaujímavej aj klasickej podobe. 
Program:
14.00 – 16.00
|Blackout poetry 
Workshop s výtvarníkom Janom Vajsábelom pre študentov Gymnázia Pezinok 
16.00 – 16.45|Otvorenie festivalu 
Performance umelca Rudolfa Sikoru;
17.00 – 17.30|Komentovaná prehliadka výstavy Do divočiny
17.00 – 21.00|Literárny stánok– predaj literatúry vo výbere pezinského kníhkupectva Artfórum 
17.30 – 21.00 Podvečer nabitý poéziou
autorské čítania a diskusie s autormi 
17.30 – 18.30|Prvý blok 
Autori: Ján Gavura, James Sutherland Smith, Ivica Ruttkayová, Erik Ondrejička; moderuje Tina Čorná. 
18.30 – 18.40|Hudobný vstup – Peter Tarkay, klavír
18.50 – 19.30|Druhý blok
Autori: Gábor Lanczkor (HU), Wanda Heinrichová (CZ), Olga Stehlíková (CZ); moderuje 
Silvia Ruppeldtová. 
19.30 – 19.50|Hudobný vstup – študenti VŠMU, Veronika Čambalová,  
20.00 – 21.00|Tretí blok
 „Osamelí bežci“ Ivan Štrpka, Peter Repka, Ján Štrasser; moderuje Patrik Lančarič
Spustenie mlyna do tichej noci
21.00|Klepot mlyna vo veršoch Michala Habaja / Veronika Šikulová

Vstup voľný 
 

Odporúčame

cestovanie

Cestovateľské kino: Kuba

Ut 21.7.2020 / Dunaj˜
odporúčame!
letný festival

Festival Atmosféra 2021

6.8.2021 - 8.8.2021 / Hontianske Nemce - Vinice
odporúčame!
trh / gastro

SAShE v Tržnici

16.9.2020 - 18.9.2020 / Stará tržnica
odporúčame!
letný festival

Uprising festival 2020

28.8.2020 - 29.8.2020 / Zlaté piesky
odporúčame!