expozícia

Michelangelo na hrade Červený Kameň

SNM-Múzeum Červený Kameň sa ako jedno z piatich miest na Zemi môže pýšiť skvostom, ktorý majú návštevníci možnosť obdivovať priamo v stálej expozícii.

Ide o bronzové súsošie Madony s dieťaťom, ktoré vzniklo na prelome 19. a 20. storočia. Autorom originálnej sochy je taliansky sochár, maliar, architekt a básnik, Michelangelo Buonarroti.

Bronzový odliatok Michelangelovej Madony z Brúgg je replikou sochy z bieleho mramoru, ktorá sa nachádza v Kostole Notre Dame v Bruggách. Je to jediné Michelangelovo dielo, ktoré opustilo Taliansko ešte za jeho života. Michelangelo sochu vytvoril v roku 1504, v rovnakom čase ako známeho Dávida alebo Pietu, ktorá sa nachádza v chráme sv. Petra.

Madona je tu zobrazená ako mladá a krásna žena, z ktorej vyžaruje pokoj, no zároveň aj smútok a obava o malého Ježiša.

Michelangelova Madona je jedným z prvých zobrazení Panny Márie s dieťaťom, kde Ježiš nespočíva v matkinom náručí. Stojí pri jej nohách, drží ju za ruku, no zároveň sa už vydáva na svoju vlastnú cestu. Madona ako keby vopred vedela, čo ho na tejto ceste čaká. Na to poukazuje aj kniha v jej ruke, Písmo, ktoré má jej dieťa naplniť.

Súsošie inštalované v stálej expozícii SNM-Múzea Červený Kameň sa pôvodne nachádzalo v kaplnke voderadského kaštieľa. Získali ho Štefan Keglevič a jeho manželka Klára, rod. Zičiová po roku 1907, zrejme ako svadobný dar. Po druhej svetovej vojne sa stalo súčasťou interiérového zariadenia Domova slovenských spisovateľov, ktorý bol zriadený v kaštieli v Budmericiach. V roku 2014 bolo súsošie prevezené na hrad Červený Kameň, kde bolo v roku 2015 umiestnené do stálej expozície.

Podľa Michelangelovho originálu vznikli na prelome 19. a 20. storočia dve formy, z ktorých bolo doteraz vyrobených niekoľko odliatkov. Okrem červenokamenského odliatku poznáme štyri ďalšie, ktoré sa nachádzajú:
- na Mannhattane v New Yorku v kostole sv. Pavla Apoštola z roku 1889,
- v Edinburgu, v kostole sv. Cuthberta z roku 1907,
- vo Florencii, v Casa Buonarotti z roku 2008,
- vo Washingtone, D. C. v Bazilike Nepoškvrneného počatia z roku 2008.

Manželia Keglevičoví sa k Panne Márii modlievali každú nedeľu. Istotne bola v ich modlitbách zahrnutá aj prosba za počatie mužského potomka. Ich modlitby boli vypočuté a o desať mesiacov po svadbe sa im narodil syn Peter a postupne mali ešte ďalších dvoch synov Gabriela a Jozefa, a dcéru Janu.

Odporúčame

koncert

Black Midi (UK)

Št 3.10.2019 / Fuga
odporúčame!
koncert

Glen Hansard

Oskarový írsky pesničkár a herec Glen Hansard príde symbolicky zablahoželať slovenským fanúšikom k 30. výročiu nežnej revolúcie...Viac
Ne 17.11.2019 / Istropolis
odporúčame!
film

Pride

Film podľa inšpiratívnej skutočnej udalosti. Píše sa rok 1984. Počas vlády britskej premiérky Margaret Thatcherová v krajine...Viac
St 11.9.2019 / Kino Film Europe
odporúčame!
divadlo

Studio 34 / Party Show

Uletená boogie woogie party show inšpirovaná najväčšími hitmi 70. rokov a slávnym Studio 54 v New Yorku. Red Cat má slabosť na...Viac
23.8.2019 - 21.9.2019 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!