expozícia

Michelangelo na hrade Červený Kameň

SNM-Múzeum Červený Kameň sa ako jedno z piatich miest na Zemi môže pýšiť skvostom, ktorý majú návštevníci možnosť obdivovať priamo v stálej expozícii.

Ide o bronzové súsošie Madony s dieťaťom, ktoré vzniklo na prelome 19. a 20. storočia. Autorom originálnej sochy je taliansky sochár, maliar, architekt a básnik, Michelangelo Buonarroti.

Bronzový odliatok Michelangelovej Madony z Brúgg je replikou sochy z bieleho mramoru, ktorá sa nachádza v Kostole Notre Dame v Bruggách. Je to jediné Michelangelovo dielo, ktoré opustilo Taliansko ešte za jeho života. Michelangelo sochu vytvoril v roku 1504, v rovnakom čase ako známeho Dávida alebo Pietu, ktorá sa nachádza v chráme sv. Petra.

Madona je tu zobrazená ako mladá a krásna žena, z ktorej vyžaruje pokoj, no zároveň aj smútok a obava o malého Ježiša.

Michelangelova Madona je jedným z prvých zobrazení Panny Márie s dieťaťom, kde Ježiš nespočíva v matkinom náručí. Stojí pri jej nohách, drží ju za ruku, no zároveň sa už vydáva na svoju vlastnú cestu. Madona ako keby vopred vedela, čo ho na tejto ceste čaká. Na to poukazuje aj kniha v jej ruke, Písmo, ktoré má jej dieťa naplniť.

Súsošie inštalované v stálej expozícii SNM-Múzea Červený Kameň sa pôvodne nachádzalo v kaplnke voderadského kaštieľa. Získali ho Štefan Keglevič a jeho manželka Klára, rod. Zičiová po roku 1907, zrejme ako svadobný dar. Po druhej svetovej vojne sa stalo súčasťou interiérového zariadenia Domova slovenských spisovateľov, ktorý bol zriadený v kaštieli v Budmericiach. V roku 2014 bolo súsošie prevezené na hrad Červený Kameň, kde bolo v roku 2015 umiestnené do stálej expozície.

Podľa Michelangelovho originálu vznikli na prelome 19. a 20. storočia dve formy, z ktorých bolo doteraz vyrobených niekoľko odliatkov. Okrem červenokamenského odliatku poznáme štyri ďalšie, ktoré sa nachádzajú:
- na Mannhattane v New Yorku v kostole sv. Pavla Apoštola z roku 1889,
- v Edinburgu, v kostole sv. Cuthberta z roku 1907,
- vo Florencii, v Casa Buonarotti z roku 2008,
- vo Washingtone, D. C. v Bazilike Nepoškvrneného počatia z roku 2008.

Manželia Keglevičoví sa k Panne Márii modlievali každú nedeľu. Istotne bola v ich modlitbách zahrnutá aj prosba za počatie mužského potomka. Ich modlitby boli vypočuté a o desať mesiacov po svadbe sa im narodil syn Peter a postupne mali ešte ďalších dvoch synov Gabriela a Jozefa, a dcéru Janu.

Odporúčame

prednáška / diskusia

Mesto ako politikum: Prísľuby mestského života vo veku klimatického chaosu

Št 27.6.2019 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
festival

44. Gitarový festival J. K. Mertza

Súčasťou Kultúrneho leta a hradných slávností bude opäť gitarový festival J.K.Mertza. Aktuálny 44. ročník prináša publiku...Viac
16.6.2019 - 22.6.2019 / Bratislava
odporúčame!
festival

Viac ako sused - Dni maďarskej kultúry 2019

V rámci Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2019 sa aj tento rok uskutoční podujatie Dni maďarskej kultúry. Tentokrát...Viac
3.6.2019 - 27.6.2019 / Bratislava
odporúčame!
letný festival

Festival Pohoda 2019

Pohoda sa tento rok koná od 11. do 13. júla. Na zozname zatiaľ pecky ako The Roots, Liam Gallagher, Mac DeMarco, The 1975, Skepta...Viac
11.7.2019 - 13.7.2019 / Letisko Trenčín
odporúčame!