divadlo

Untied Tales /CA/SK

Podmaňujúca Clara Furey, pôsobiaca v renomovanej kanadskej skupine Par.B.L.eux, a zakladajúci člen Les SlovaKs dance collective Peter Jaško uvedú temný poetický duete skúmajúci náš strach z nehmotného a nejasného.

Táto akcia sa konala v minulosti

Tvorba a choreografia: Clara Furey a Peter Jaško

Podmaňujúca Clara Furey, pôsobiaca v renomovanej kanadskej skupine Par.B.L.eux, a zakladajúci člen Les SlovaKs dance collective Peter Jaško uvedú temný poetický duete skúmajúci náš strach z nehmotného a nejasného. Inšpiráciou pre autorov bola kniha The True Story of Hansel and Gretel: A Story about War and Survival spisovateľky Louise Murphy. Rozpráva o stretnutí s druhým, ktoré je plné utrpenia, divov a neznáma. V tomto halucinogénnom svete existuje aj to, čo oči nevidia, a prenasleduje nás neustály pocit naliehavosti. Pripomína nám náš neodvratný osud, v ktorom vieme, že nebudeme vedieť vôbec nič.

Autori o diele hovoria, že je jednoduché a mnohovrstevné – ako cibuľa. Pracuje so senzorickým zvukom a so svetlom, ktoré rovnako veľa zakrýva ako odhaľuje. V tomto fantazmagorickom svete sa telá tanečníkov navzájom priťahujú, aby sa následne odťahovali. Je to novodobá “domination game” prevrátená naruby. Keď do sály vstupuje publikum, Clara a Peter ležia skrútení na zemi, pripomínajúc pár bezbranných bytostí. Neskôr ich sledujeme, ako zaliati ostrým svetlom vytvárajú svojím pohybom štruktúrovaný priestor, ktorým chcú zatlačiť proti existenčnej prázdnote vo svojom vnútri. Priťahuje ich zem a vidina spánku, no pokúšajú sa vstať – lenže nohy sa pod nimi podlamujú. Ich úzkosť sa stupňuje ako vo sne, v ktorom sa deti ocitli stratené uprostred lesa.

Nepokojní a stratení, vytvárajú performeri zdieľanú zmyselnosť, ktorá im slúži ako úkryt. Napriek všetkému sa im darí hýbať sa a objavovať svet neviditeľného, svet snov a podvedomia. V tomto svete sa všetky zmysly prebúdzajú a miešajú zároveň.

Predstavenie je súčasťou 13. ročníka festivalu súčasného tanca a pohybového divadla NU DANCE FEST 2018.

O autoroch:

Clara Furey je kanadská umelkyňa, performerka a choreografka. Vyštudovala hudbu na Conservatoire national supérieur v Paríži a tanec na École de danse contemporaine v Montreali. Jej tvorba býva označovaná za neortodoxnu. Pracuje v nej s miešaním rôznych foriem, jazykov a kódov. Jej umelecký proces výrazne ovplyvnili choreografi, u ktorých vo svojich začiatkoch pôsobila ako performerka, medzi nimi Goerge Stamos, Damien Jalet a Benoîta Lachambre. Vyvíja svoju vlastnú metódu, ktorá je postavená na materializovaní abstraktných emócií. Snaží sa tiež vytvárať diela založené na princípe extrémne vybudeného zmyslového vnímania. Jej tvorba je prísne interdisciplinárna. Choregrafiu vníma ako priesečník medzi tancom, hudbou a performance. Má na konte spoločné projekty s herečkou Céline Bonnier, francúzskym choreografom Ericom Arnalom Burtshym, s Michikazu Matsunem a s Petrom Jaškom. Ako umelecká riaditeľka a skupinová choreografka zastrešila projekt Cosmic Love. Pre montrealské Múzeum súčasného umenia vytvorila cyklus 90-tich sólových performance s názvom When Even The ako súčasť výstavy venovanej pamiatke Leonarda Cohena. V súčasnosti pôsobí ako associate artist v kanadskej skupine Par B.L.eux Benoîta Lachambre a tvorí s jej podporou.

Peter Jaško je slovenský tanečník a choreograf. Po štúdiu na Konzervatóriu J.L. Bella v Banskej Bystrici a na VŠMU v Bratislave nastúpil na P.A.R.T.S. v Bruseli, kde patril do triedy Anny Teresy de Keersmaeker. Spolupracoval s mnohými slovenskými aj zahraničnými tanečnými skupinami a umelcami, okrem iného so Štátnou operou v Banskej Bystrici, ASpO, Company Roberto Olivan, Davidom Zambranom, Svalbard Company a ďalšími. Je jedným zo zakladateľov Les SlovaKs dance collective. Popri tancovaní vyučuje, svoj prístup k tancu doposiaľ prezentoval v 46 krajinách sveta.

------------

Lístok si zakúpite na Nudancefest.sk

Odporúčame

koncert

HT - Hoten Toten /SK

Slovenská punk-rocková legenda Hoten Toten sa v marci 2018 po šesť-ročnej absencii vrátila na koncertné pódia. V roku 2019 kapela...Viac
So 16.3.2019 / Randal Club
odporúčame!
film

The Rocky Horror Picture Show

Kuriózna paródia na béčkové horory s trochou sci-fi a rockovej muziky.Viac
Št 27.12.2018 / Kino Lumière
odporúčame!
divadlo

Glück auf! Gašpar im Hauerland / Gašpar v Hauerlande

Do Bratislavy prichádza jedinečná marionetová inscenácia venovaná nemeckej menšine na Slovensku. Vydajte sa s hlavným hrdinom...Viac
St 19.12.2018 / Múzeum kultúry karpatských Nemcov SNM
odporúčame!
film

3 dni v Quiberone

Komorná dráma zachytáva trojdňový pobyt slávnej herečky Romy Schneider vo francúzskom rehabilitačnom centre. V roku 1981 tam...Viac
Artkino Za zrkadlom / Kino Lumière
odporúčame!