divadlo

Tanečno & Manuel Ronda: YOLT – You Only Live Twice

Toto predstavenie fyzického divadla je reflexiou jednosmerného štrukturálneho systému, podľa ktorého sa spoločnosť orientuje. Poukazuje na jej paradoxnú morálku, mocenské hry a stratu orientácie, keď sa táto štruktúra stratí.
Táto akcia sa konala v minulosti

Ingrediencie:
- 4 performeri
- 35 štvorcov
- 1 Eva
- 1 Dorota
- Kompozícia
- Červená čiapočka
- Trošku salsy
- Hierarchia
- Naľavo a napravo
- Niečo špeciálne
- Zmysel života

„Fyzické divadlo YOLT spája dva princípy, dva svety. Svet racionality a svet intuície, základných inštinktov. Inšpirované rozprávkami rozkladajú príbehy a zamýšľajú sa nad ich morálnymi posolstvami. Pomocou pohybu a textu sa pohrávajú s pojmami dobra a zla, štruktúrami moci a potešeniami, ktoré ustavične hľadáme. Inscenácia prezentuje tanečné a herecké nadanie štyroch mladých a talentovaných performerov, naladených na poetiku skúseného talianskeho režiséra a choreografa Manuela Rondu.“  (Eva Gajdošová)

Choreografia a réžia: Manuel Ronda
Performancia: Miriam Budzáková, Silvia Sviteková, Matúš Szeghö, Andrej Štepita
Hudba: Eva Sajanová
Svetlá, scéna, kostýmy: Dorota Volfová
Ilustrácie: Manuel Ronda
Vizuál: Matúš Szeghö
Produkcia: Tanečno o.z.
Foto: Marek Jančúch

Trvanie: 55 min.

Manuel Ronda vyštudoval priemyselný dizajn na Univerzite Architektúry v Janove a Školu Moderného Tanečného Divadla v Amsterdame. Celosvetovo pôsobí ako tanečník, performer a herec – spolupracuje s významnými umelcami a zoskupeniami (UltimaVez/Wim Vandekeybus, Rootlesroots/Kapatenea-Fruček, Andre Gingras, Frederic Flamand, Tasya Krougovykh/Pussy Riot…), dramaturgicky asistuje choreografke Elene Fokine a pôsobí ako herec v detskom divadle Teatro del Piccione. Jeho sólo „El Gran Salto“ malo premiéru v Tijuane, Mexiku v roku 2019 a momentálne celosvetovo túruje a súčasne vedie workshopy.

Občianske združenie Tanečno je združenie mladých ľudí pôsobiacich v oblasti umenia, kultúry a komunitného organizovania. Celoročné aktivity sa odvíjajú najmä od organizácie Oravského festivalu tanca a pohybu Tanečno, ktorý má za sebou šesť úspešných ročníkov. Medzi zámery občianskeho združenia patrí rozvoj, vytváranie a zachovanie kultúrnych hodnôt a podpora vzdelávania v oblasti kultúry a umenia. Tieto zámery združenie napĺňa aj vytváraním celoročných umeleckých a edukačných aktivít najmä v oravskom regióne. Združenie pôsobí aj ako tvorcovský a performatívny kolektív (Passing/station, The urge grows, YOLT, Antrophos Anthem, Gentle man, Na hlásku, Be off...).

Predstavenie je súčasťou festivalu Slovenská tanečná platforma 2023. Pozrite si program celého festivalu.

Odporúčame

výstava

Na kusy. Fragment a torzo vo výtvarnom umení

27.5.2023 - 28.4.2024 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
divadlo

Konformista

Príbeh o túžbe nájsť svoje miesto v spoločnosti aj za cenu krvi.Viac
13.12.2023 - 11.1.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
kurz / workshop

Workshop linorytu Vyrývaj a tlač: Svetko a tieň

Workshop vedený výtvarníčkou Luciou Oleňovou zameraný na prácu s rydlom, valčekom a tlačiarenskými farbami. Spoločne preskúmame...Viac
So 2.12.2023 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
výstava

Zoltán Salamon - Náskok

Zoltán Salamon si ako pôvodne vyštudovaný architekt našiel svoju profesionálnu cestu v grafickom dizajne. Tvoril v širokej škále...Viac
7.6.2023 - 10.12.2023 / Danubiana Meulensteen Art Museum
odporúčame!