divadlo

Rodinný parlament – Divadlo Jána Palárika, Trnava

Čo sa stane, ak aplikujeme princípy parlamentnej demokracie na bežnú rodinu? Môže rodina fungovať ako štát?

Táto akcia sa konala v minulosti

Príbeh zachytáva štvorčlennú rodinu – rodičov a dve dospievajúce deti. Rodina sa riadi pravidlami, ktoré spísali rodičia. Sami vyrástli v rodinách prísne autoritatívnych, a preto od začiatku sformulovali vlastný „demokratický“ zákonník. Do rodiny, pokúšajúcej sa fungovať ako štát, privedie dcéra svojho priateľa. Jeho príchod postupne výrazne zasahuje do bežného chodu domácnosti. V čí prospech?

Pri získavaní hlasov sú členovia „rodinného parlamentu“ nesmierne kreatívni. Ako argumenty neraz používajú rôzne benefity, dokonca občas aj priamo peniaze. Hra plná nečakaných point sa k politike vyjadruje s veľkou dávkou irónie, humoru a nadhľadu. Okrem toho, že rozpráva o súčasnej kríze demokracie, je aj o kríze rodiny, o vzťahoch v nej aj medzi generáciami. Divadlo Jána Palárika ju uvádza v slovenskej premiére.

Hra vznikla ako súčasť rezidenčného pobytu autorky na barcelonskej strednej škole, ktorý organizoval kultúrny inštitút a vzdelávacie konzorcium. Autorka sa vyjadrila, že sa od študentov naučila minimálne toľko, koľko oni od nej. Vnukli jej základnú tému hry: pohľad na svet súčasných detí, ktoré aktuálny spoločensko-politický systém nemajú s čím porovnať a môžu ho preto celý spochybniť, a rodičov, ktorí ich odbíjajú vetou: „Kedysi to bolo horšie.“ Tieto dve protichodné videnia sveta sú centrálnym konfliktom Rodinného parlamentu.

Cristina Clemente: Rodinný parlament
Réžia:
Juraj Bielik
Hrajú: Petra Blesáková, Martin Kochan, Vladmír Jedľovský, Tatiana Kulíšková, Michal Jánoš

Viac o programe Týždňa komédia

--------

Vstup: 8€

Odporúčame

koncert

Viva Musica!: Janoska Ensemble

Svetoznáme zoskupenie Janoska Ensemble uvedie v slovenskej premiére nový projekt Revolution.Viac
Št 27.6.2019 / Stará tržnica
odporúčame!
divadlo

Chromozóm XX

Komédia o významných Slovenkách.Viac
Št 6.6.2019 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
festival

DAAD | Dni architektúry a dizajnu 2019

27.5.2019 - 2.6.2019 / Bratislava
odporúčame!
festival

Viac ako sused - Dni maďarskej kultúry 2019

V rámci Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2019 sa aj tento rok uskutoční podujatie Dni maďarskej kultúry. Tentokrát...Viac
3.6.2019 - 27.6.2019 / Bratislava
odporúčame!