divadlo

Pieseň piesní

Malá sála zámku Pasquini v Castiglioncelle je vybavená skromným zariadením: lavičkou, na ktorej leží ľudská postava, možno muž, možno žena, rastlinou a panelom v štýle rádia, skladajúcim sa z rámu a mikrofónov. Toto je prvý kontakt s inštaláciou Cantico dei Cantici (Pieseň piesní) v podaní Fortebraccio Teatro.
Táto akcia sa konala v minulosti

Postava je podivná, šialená, má silný, rozmazaný mejkap. Začína hovoriť do mikrofónu ako nejaký spíker alebo DJ, trochu muž, trochu žena, trochu klaun, trochu jedovatý. Zdá sa, že vzhľad postavy je zavádzajúci a v kontraste s jej jasnými, artikulovanými, sladkými a zasnenými slovami. Pomaly sa postava odhaľuje čoraz viac, vstupuje do textu, ktorý je na začiatku skôr príbehom akoby niekoho iného a do ktorého sa postupne vžíva čoraz viac. Je ženíchom, ale aj nevestou, je láskou, ktorú cíti a prežíva práve teraz (alebo prežíval? Na tom nezáleží).

Vrstvu po vrstve ide čoraz hlbšie a čoraz viac odhaľuje nahotu čistých, krehkých, zraniteľných citov bez pohlavia, nežných, zmyselných a reálnych. Zároveň s tým sa postava pomaly zbavuje všetkých pozlátok a nánosov a postupne sa stáva prirodzenou.

Roberto Latini je na pódiu sám. Hudba, ktorú odborne riadi Gianluca Misti, sa mieša s hlasom Latiniho a s hrou svetla vytvára akýsi filmový efekt. Slová sa stávajú obrazmi vtlačenými do mysle, telami, ktoré ožívajú. Neha sa mení na skľučujúce utrpenie, nostalgiu, ľútosť a dojímavú lásku.

Pieseň piesní v podaní Fortebraccio Teatro je jedným z tých vzácnych vystúpení, počas ktorých zabúdame, že sedíme v divadle, ocitáme sa akoby celkom inde.

Počas divadelných predstavení si je divák väčšinou vedomý svojej pozície vonkajšieho pozorovateľa. Iba zriedka nastupuje ozajstné čaro a emocionálna intenzita narastá do takej úrovne, ktorá diváka premôže a prenáša do iného sveta. Zakaždým, keď sa to stane, nastupuje otázka: prečo nie sú všetky predstavenia takéto?

Latini, jeho hlas, jeho prítomnosť a naozaj mimoriadne využitie hudby a svetla vytvárajú priestorovo-časové kontinuum paralelné s realitou. Vstupujeme do sna, v ktorom nám táto zvláštna postava rozpráva o láske, možno prežitej, možno stratenej, možno len vysnívanej, a my s ňou prežívame všetky emócie, ktoré zanechávajú stopu v hĺbke duše každého z nás.

Roberto Latini: Pieseň piesní
Adaptácia a réžia: Roberto Latini
Hrajú: Roberto LatiniMiesto: štúdio SND

Dĺžka predstavenia: 50 minút bez prestávky
Predstavenie uvedieme v pôvodnom jazyku so slovenskými titulkami.

Hosťovanie Fortebraccio Teatro Taliansko v rámci Festivalu Eurokontext.sk

--------

Vstup: 18€

Poznámky réžie
Pieseň piesní je jedným z najstarších, najdôležitejších a azda aj najtajuplnejších textov. Plný nehy a útechy, vôní a fantázie je akousi plachou i žiadostivou hymnou krásy, vášnivým tancom medzi načúvaním a vzťahom, skutočným a neskutočným, balzamom na telo i dušu. Ak Pieseň piesní čítame bez náboženských odkazov a interpretácií, vyhýbame sa hľadaniu paralel a vedľajších významov, ak neprihliadame na delenie odsekov a častí, ale sa vnoríme do jej vnútorného pohybu, môže sa nám náhle objaviť snová vízia sveta so všetkými jeho vôňami, paralelného a možno niekdajšieho sveta, v ktorom si nás sny a slová vyberajú a sprevádzajú nás.

Odporúčame

koncert

Korn

So 29.5.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
výstava

Laco Teren - Veterný kôň

Laco Teren sa vo veľkom štýle vracia do Danubiany, po Veľkej rybe prichádza Veterný kôň. Výstavu nazvanú podľa nového diela,...Viac
8.5.2020 - 30.8.2020 / Danubiana Meulensteen Art Museum
odporúčame!
výstava

Na okraji záujmu

8.7.2020 - 25.10.2020 / Stará radnica
odporúčame!
letný festival

Hradby samoty 2021

2.7.2021 - 4.7.2021 / Moravany nad Váhom
odporúčame!