divadlo

Nureyev

Tanečná inscenácia, ktorá zachytáva najvýznamnejšie okamihy Nurejevovho života, je predovšetkým pôvodným dielom autorskej dvojice Ondrej Šoth/Zuzana Mistríková.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Umelec, rebel, sexidol, symbol boja za slobodu – to je len časť prívlastkov, ktoré sa spájajú s menom najslávnejšieho tanečníka 20. storočia.

Balet Štátneho divadla Košice prichádza do Bratislavy s pôvodnou tanečnou inscenáciou o legendárnom umelcovi Rudolfovi Nurejevovi, ktorý odmietol skrotiť svoj tatársky temperament, vzoprel sa sovietskej diktatúre, aby dobyl svet a stal sa slobodným človekom.

„Skok k slobode“ – titulky západných žurnálov informovali 17. júna 1961 o emigrácii popredného ruského baletného sólistu Rudolfa Nurejeva na francúzskom letisku Le Bourget. V čase studenej vojny, keď médiá zamestnávala vrcholiaca kubánska raketová kríza, Berlín bol rozdelený múrom a Jurij Gagarin letel do vesmíru, sa predstavitelia Sovietskeho zväzu rozhodli Západu dokázať svoj pokrok nielen v technologicko-vedeckej oblasti, ale i v umení. Úspechy Sovietov malo korunovať turné Kirovovho baletu do Paríža a Londýna. Mediálna oslava sovietskeho baletu sa však útekom Rudolfa Nurejeva zvrtla na mediálnu senzáciu, ktorá zvrátený režim otvorene kritizovala.

Medzinárodnú potupu Sovietov malo odvrátiť Nurejevovo umelecké zlyhanie. Niekoľko dní ho v Paríži hľadali agenti KGB, pred prvým predstavením ho čakali podstrčené srdcervúce listy od rodičov, na javisku rozbité sklo a v hľadisku výkriky najatého publika: „Zradca!“. Traduje sa, že Nikita Chruščov dal príkaz dolámať Nurejevovi nohy. Mladý tanečník sa však psychicky nezrútil. Nemal čo stratiť, práve naopak, mohol vyhrať slobodný život. Jeho odhodlanie a sila osobnosti premietnuté do profesionality znamenali definitívne víťazstvo nad režimom. Život na Západe mu priniesol slávu a uznanie v medzinárodnom meradle, bohatstvo, lásku a v konečnom dôsledku i smrť.

Nurejev sa stal ikonou svojich čias, tancoval na všetkých významných javiskách sveta. Jeho sláva dosahovala výšok rockových hviezd. Jeho viedenská inscenácia baletu Labutie jazero, v ktorej v roku 1964 po boku legendárnej baleríny Margot Fonteyn interpretoval princa Siegfrieda, sa zapísala do Guinnessovej knihy rekordov. Publikum aplauzom vyvolalo sólistov pred oponu vyše osemdesiatkrát. Odvtedy sa nič podobné na svete neopakovalo.

V hlavnej postave sa exkluzívne predstaví vedúci sólista Viedenskej štátnej opery Roman Lazík.
 

Inscenačný tím
Réžia, hudobná dramaturgia: Ondrej Šoth
Choreografia: Ondrej ŠothVladimir MalakhovMarek ŠarišskýŠimon StariňákShoko Yamada
Scenár: Zuzana MistríkováOndrej Šoth
Dramaturgia: Zuzana Mistríková
Scéna a kostýmy: Pavol Juráš
Film: Sergii Iegorov
 

Účinkujú sólisti a zbor Baletu Štátneho divadla Košice

Odporúčame

film

Fentasy

Sofia nadovšetko miluje divoké párty. A to hlavne tie, na ktorých sú hlavným zdrojom zábavy látky silnejšie než alkohol. So...Viac
Kino Lumière / Cinema City Aupark / Cinema City Vivo / Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall
odporúčame!
iná akcia

V štýle 60. rokov (rodinný program)

So 27.4.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Skupinová terapia

Renomovaný divadelný súbor sa poháda pri kreovaní novej inscenácie. Tu niekde sa začína predstavenie Skupinová terapia, ktoré...Viac
Št 18.4.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
koncert

Tolstoys: krst albumu + Young Aesthete a Bali G

Berlínsko - slovenskí Tolstoys pokrstia nový album v bratislavskom Kácečku. Čaká vás kombinácia čarodejníckeho trip-hopu s...Viac
Ut 7.5.2024 / Kácečko (KC Dunaj)
odporúčame!