divadlo
literárna akcia
prednáška / diskusia

Nová dráma 2021: Trojboj

Inscenované čítanie finálových textov je vyvrcholením súťaže Dráma 2021 o najlepší pôvodný dramatický text v slovenskom a českom jazyku.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Trojboj vznikol pred dvadsiatimi dvoma rokmi ako pokus predstaviť formou inscenovaných čítaní finálové texty súťaže Dráma – súťaže pôvodných slovenských a od roku 2010 aj českých dramatických textov. Od roku 2005 sa Trojboj koná v rámci festivalu Nová dráma/New Drama. 

Do 22. ročníka súťaže Dráma 2021 bolo prijatých 46 súťažných dramatických textov, z toho 33 dramatických textov v slovenskom a 13 textov v českom jazyku. Porota v tomto ročníku pracovala v nasledujúcom zložení: Marta Ljubková (šéfdramaturgička Národného divadla v Prahe), Mário Drgoňa (lektor dramaturgie Činohry Slovenského národného divadla), Lucia Mihálová (dramaturgička Divadla Jána Palárika v Trnave), Lukáš Kopas (lektor dramaturgie Činohry Štátneho divadla Košice) a Vladislava Fekete (riaditeľka Divadelného ústavu).

Trojboj aj tento rok pokračuje v tradícii prezentovania nových autorov v túžbe stimulovať záujem diváka o aktuálnu drámu a osviežiť spôsob inscenačného uchopenia súčasnej drámy. Tvorcovia inscenovaného čítania sa pokúsia finálové texty predstaviť pomocou krátkeho úryvku a týmto uvedením zároveň poukázať na ich inscenačné možnosti.

Súčasťou Trojboja budú aj tento rok diskusie s autormi, režisérkou či režisérom úryvkov finálových textov a s odbornou porotou súťaže Dráma 2021 o možnostiach a medziach slovenskej a českej súčasnej drámy.

Meno víťaza súťaže Dráma 2021 sa dozviete 21. mája 2022 počas záverečného slávnostného odovzdávania festivalových ocenení v rámci festivalu Nová dráma/New Drama 2022. 

Podujatie sa koná v Modrom salóne.

Pozrite si celý program festivalu Nová dráma 2022.

Odporúčame

koncert

World Music Festival Bratislava 2022

Bratislava / Majestic music club / Staromestské centrum KaV - Zichyho palác / Koncertná sieň Klarisky
odporúčame!
iná akcia

Dobrý trh na Panenskej

Myšlienka Dobrého trhu vznikla na Panenskej ulici, v záhrade evanjelického kostola.Viac
So 24.9.2022 / Panenská ulica a okolie
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

14.9.2022 - 23.10.2022 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
koncert

José Cura a Slovenská filharmónia

So 3.9.2022 / Námestie pred Pradiarňou 1900, Nivy
odporúčame!