divadlo

Motýľ na anténe

Pri príležitosti vzácnej udalosti, 100. výročia založenia Československej republiky SND s divadlo Na rázcestí uvádza hru Václava Havla, dramatika, politika, vedúcej osobnosti československého disentu, prvého prezidenta demokratického Československa.
Táto akcia sa konala v minulosti

Bábkové divadlo na Rázcestí sa v tvorbe pre mladých ľudí a dospelých kontinuálne venuje histórii. Snaží sa otvárať témy súvisiace s našou historickou identitou, sprítomňovať osudy našich predkov, prepájať dejinné udalosti so súčasnosťou.

Titul Motýľ na anténe je absurdnou komédiou, ktorá lavíruje na hranici medzi ideálnymi predstavami a realitou, konaním a nekonaním, aktivitou a pasivitou nás, ľudí. Václav Havel do nej zašifroval mnoho z vlastných politických a filozofických názorov na svet a spoločnosť. Zároveň (ako u tohto autora býva zvykom) nezakryl ani svoje autobiografické inšpirácie.

Je zaujímavé, že témy a povahy ľudí, ktoré tak majstrovksy Havel vykreslil, sú živé a aktuálne aj po 50 rokoch od vzniku hry. O to silnejšie vnímame prepojenie aktuálnych osudov s realitou našich predchodcov a predchodkýň.

Pri tejto príležitosti v BDNR po prvýkrát hosťuje divadelná a filmová režisérka, ktorá žije a tvorí najmä v Bratislave, Soňa Ferancová. Hra sa v jej spracovaní stáva výstižnou paródiou (pseudo)intelektuálneho prístupu k ľuďom a svetu, múdrou komédiou o našich egách, malostiach a neschopnostiach, osobitou výpoveďou k večnej téme partnerských a rodinných vzťahov.

Hru uvádzame po prvýkrát na Slovensku!
Text Václava Havla bude vôbec po prvýkrát uvedený v bábkovom divadle.

Václav Havel: Motýľ na anténe
Réžia:
Soňa Ferancová a.h.
Obsadenie: Filip Štrba, Anna Zemaníková, Marianna Mackurová a ďalší

Miesto: Štúdio SND

---------

Vstup: 10€

Odporúčame

film

Ja, Daniel Blake

Sociálne apelatívny a v súčasnosti až nepríjemne aktuálny film rozpráva príbeh päťdesiatnika Daniela z Newcastlu, ktorý sa po...Viac
Št 23.5.2019 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

SFYA - Simply For Your Attention

Duo rakúskych súčasných akusticko-dreampopových pesničkárov. Jednoduché, snivé a miernou elektronikou podfarbené pesničky s...Viac
Št 30.5.2019 / .klub pod lampou
odporúčame!
festival

Dolce Vitaj 2019

31.5.2019 - 15.9.2019 / Bratislava
odporúčame!
film

McQueen

Príbeh Alexandra McQueena je moderný príbeh, gotická rozprávka o obyčajnom chlapcovi z robotníckeho Východného Londýna, ktorý...Viac
Št 23.5.2019 / Kino Mier Modra
odporúčame!