divadlo

Motýľ na anténe

Pri príležitosti vzácnej udalosti, 100. výročia založenia Československej republiky SND s divadlo Na rázcestí uvádza hru Václava Havla, dramatika, politika, vedúcej osobnosti československého disentu, prvého prezidenta demokratického Československa.
Táto akcia sa konala v minulosti

Bábkové divadlo na Rázcestí sa v tvorbe pre mladých ľudí a dospelých kontinuálne venuje histórii. Snaží sa otvárať témy súvisiace s našou historickou identitou, sprítomňovať osudy našich predkov, prepájať dejinné udalosti so súčasnosťou.

Titul Motýľ na anténe je absurdnou komédiou, ktorá lavíruje na hranici medzi ideálnymi predstavami a realitou, konaním a nekonaním, aktivitou a pasivitou nás, ľudí. Václav Havel do nej zašifroval mnoho z vlastných politických a filozofických názorov na svet a spoločnosť. Zároveň (ako u tohto autora býva zvykom) nezakryl ani svoje autobiografické inšpirácie.

Je zaujímavé, že témy a povahy ľudí, ktoré tak majstrovksy Havel vykreslil, sú živé a aktuálne aj po 50 rokoch od vzniku hry. O to silnejšie vnímame prepojenie aktuálnych osudov s realitou našich predchodcov a predchodkýň.

Pri tejto príležitosti v BDNR po prvýkrát hosťuje divadelná a filmová režisérka, ktorá žije a tvorí najmä v Bratislave, Soňa Ferancová. Hra sa v jej spracovaní stáva výstižnou paródiou (pseudo)intelektuálneho prístupu k ľuďom a svetu, múdrou komédiou o našich egách, malostiach a neschopnostiach, osobitou výpoveďou k večnej téme partnerských a rodinných vzťahov.

Hru uvádzame po prvýkrát na Slovensku!
Text Václava Havla bude vôbec po prvýkrát uvedený v bábkovom divadle.

Václav Havel: Motýľ na anténe
Réžia:
Soňa Ferancová a.h.
Obsadenie: Filip Štrba, Anna Zemaníková, Marianna Mackurová a ďalší

Miesto: Štúdio SND

---------

Vstup: 10€

Odporúčame

trh / gastro

SAShE v Tržnici

16.9.2020 - 18.9.2020 / Stará tržnica
odporúčame!
výstava

Laco Teren - Veterný kôň

Laco Teren sa vo veľkom štýle vracia do Danubiany, po Veľkej rybe prichádza Veterný kôň. Výstavu nazvanú podľa nového diela,...Viac
8.5.2020 - 30.8.2020 / Danubiana Meulensteen Art Museum
odporúčame!
film

25 km/h

7.6.2020 - 9.6.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Apocalyptica

So 19.6.2021 / Amfiteáter Rača
odporúčame!