divadlo

Choreografický ateliér - Ravel

Spoločným menovateľom večera mladých choreografov Reony Sato a Adriana Ducina je jeden z hlavných predstaviteľov hudobného impresionizmu Maurice Ravel, autor baletu Dafnis a Chloé a Bolero.Ich inscenovanie je už vyše sto rokov výzvou pre mnohých významných svetových choreografov na čele s Michailom Fokinom či Mauriceom Béjartom, ktorí vytvorili z Ravelových diel baletné klenoty 20. storočia. Dva známe Ravelove balety doplní komorné dielo Adriana Ducina Mare na hudbu Ravelovho Klavírneho koncertu G dur. Zámerom dvoch tvorcov z najmladšej choreografickej generácie, absolventov choreografie  na VŠMU, je inscenovať  Ravelove diela v novom  tvare,  na základe vlastnej tanečnej poetiky a  tanečného rukopisu. 

Maurice Ravel, Reona Sato
Dafnis a Chloe

Príbeh detstva, dospievania a lásky Dafnisa a Chloé, inšpirovaný jednou z najkrajších zachovaných starovekých bájí, posúva autorka do súčasnosti. Jej hrdinovia sú deťmi tejto doby so všetkými vymoženosťami a zároveň odcudzeniami. Sledujeme ich spoločnú cestu svetom detstva, nevinnosti, hier, úskaliami dospievania, úspechmi i rozčarovaniami, dospelosťou. Inscenácia predstaviteľky najmladšej choreografickej generácie je tanečnou sondou do myslenia súčasných mladých ľudí a neľahkej cesty hľadania si svojho miesta v spoločnosti.

Maurice Ravel, Adrian Ducin
Bolero

Každá spoločnosť sa riadi vlastnými pravidlami a zákonmi. V každej dobe sa objavia myslitelia, originálne a vizionárske osobnosti, ktoré svojimi ideami predbehnú svoju generáciu. Mnohí sú nepochopení a odvrhovaní,  ich význam spoločnosť ocení až oveľa neskôr. História sa donekonečna opakuje a ľudstvo sa nevie poučiť zo svojich chýb. Čo sa musí stať, koľko generácií sa musí vymeniť, aby sa svet začal meniť k lepšiemu?  
Bolero - nadčasová a neobyčajná skladba, vytvorená donekonečna sa opakujúcim motívom, sa  začína v pianissime a končí vo fortissime ako najdlhšie plynulé crescendo v dejinách hudby. Svetová premiéra sa konala 22. novembra 1928 v Opéra de Paris v choreografii Bronislavy Nižinskej a odvtedy sa zaraďuje k vrcholným svetovým baletným dielam.  

Maurice Ravel, Adrian Ducin
Mare

Anglické slovo mare znamená „ženský zlý duch“, ktorý leží na hrudi spiaceho človeka a dusí ho. Aj iné kultúry mali vlastné verzie anglického slova „mare“. Mnohé opisovali zlých duchov, démonov alebo škriatkov, ktorí  počas spania hniezdia na hrudníkoch ľudí a prinášajú zlé sny. U nás je známy pojem „nočná mora“.  
Podľa Sigmunda Freuda je náš sen je iniciovaný inštinktívnymi, najmä sexuálnymi prianiami, nevyriešenými problémami či nedávnymi zážitkami, ktoré sa presunuli do nášho podvedomia. V našich snoch sa stávajú zamaskovaným pokusom o realizáciu nesplneného priania. Inšpiráciou k vzniku Mare bol Ravelov klavírny koncert, ktorý v roku 1932  vzbudil senzáciu a dodnes je ukážkou klavírnej virtuozity, brilancie a zvukovej farebnosti, vychádazajúc z  Ravelových vynikajúcich inštrumentačných schopností. 

Dafnis a Chloé
Hudba: Maurice Ravel / Klavírny koncert G dur
Libreto: Reona Sato
Choreografia a réžia: Reona Sato
Hudobné naštudovanie: Vinicius Kattah
Dirigent: Vinicius Kattah Marián Lejava
Scéna: Marek Hollý
Kostýmy: Karolína Kamenská

Bolero
Hudba: Maurice Ravel
Libreto: Adrian Ducin
Choreografia a réžia: Adrian Ducin
Hudobné naštudovanie, dirigent: Dušan Štefánek
 
Mare
Hudba: Maurice Ravel /Klavírny koncert G dur
Libreto: Adrian Ducin
Choreografia a réžia: Adrian Ducin
Hudobné naštudovanie, dirigent: Dušan Štefánek

Obsadenie: sólisti a zbor Baletu SND orchester Opery SND

----------

Vstup: 10€ / 14€ / 18€ / 22€

Foto zdroj: gramophone.co.uk

Odporúčame

výstava

Matej a Juraj Krén / Knihy - Obrazy

26.9.2019 - 31.5.2020 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!
výstava

Epos 257 / Dymová hora + Bývanie je (nám) drahé

Hlavné mesto SR Bratislava a Múzeum mesta Bratislavy prinášajú výstavu Dymová hora, súčasného českého umelca Eposa 257...Viac
7.2.2020 - 26.4.2020 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica
odporúčame!
letný festival

Festival Pohoda 2020

Pohoda sa tento rok koná od 9. do 11. júla. Na zozname zatiaľ pecky ako Stormzy, Thom Yorke, The Libertines, Lykke Li, FKA twigs...Viac
9.7.2020 - 11.7.2020 / Letisko Trenčín
odporúčame!
koncert

Erik Truffaz Quartet

Po 28.9.2020 / Ateliér Babylon
odporúčame!